Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

„Evropejci za varne povezave“ pozivajo k strožji regulaciji megakonstelacij satelitov

Spremenjeno dne: 21/12/2021

„Evropejci za varne povezave“ je koalicija nacionalnih in mednarodnih organizacij, ki se zavedajo negativnih posledic sodobnih komunikacijskih tehnologij. Poudarjamo, da ne nasprotujemo tehnologiji, temveč podpiramo varno tehnologijo in varne povezave.

V naši evropski državljanski pobudi„Ustavimo(((5G))) – ostanite povezani, vendar zaščiteni“imamo 23 predlogov. Med drugim pozivamo k takojšnjemu moratoriju na megakonstelacije satelitov 5G po vsem svetu, dokler ne bodo odpravljeni škodljivi vplivi na okolje (predlog 17 naše evropske državljanske pobude), in pozivamo, naj bo presoja vplivov vseh vesoljskih projektov na okolje prednostna naloga v okviru evropske vesoljske politike (predlog 18 naše evropske državljanske pobude).

Telekomunikacijski sateliti imajo pomembno vlogo v strategiji 5G za integracijo satelitov v omrežja 5G.

Zaskrbljeni smo, da bi uvedba 5G lahko pomenila poskus na človeštvu in okolju, saj številne študije dokazujejo, da sedanja radiofrekvenčna elektromagnetna polja niso varna, 5G pa pred dajanjem na trg ni bil preskušen glede vpliva na zdravje in okolje. V naši evropski državljanski pobudi in drugih člankih obravnavamo številna druga vprašanja. V tem členu je obravnavan le eden od njih.

5G


Kako se je vse začelo

Človek je začel osvojiti vesolje z izstrelitvijo prvega umetnega satelita na Zemlji, Sovjetski satelit Sputnik 1, leta 1957. Po drugi svetovni vojni je vesoljska tehnologija odprla nove možnosti za raziskovanje vesolja za astronome. V bližnji preteklosti je vstopila doba satelitov z nizko orbito, ki niso usmerjeni v vesolje, temveč na Zemljo. Zagotavljajo internetne, geografske ali celo vojaške storitve, njihovo število pa trenutno hitro narašča.

Mednarodna telekomunikacijska zveza (ITU) je sprejela inovativen nov pristop, ki temelji na mejnikih, za uvedbo sistemov, ki niso sistemi GSO, vključno z megakonstelacijami v nizkozemeljski orbiti. Zvezna komisija za komunikacije Združenih držav Amerike (FCC) je izdala številne licence za satelitske konstelacije in celo sprejela poenoten okvir za izdajanje dovoljenj.

Nekatere odobritve FCC in število odobrenih satelitov:
Boeing (3. november 2021) 147 satelitov
OneWeb (26. avgust 2020) – 2000 satelitov
Kuiper (julij 30, 2020) – 3236 satelitov
ViaSat (aprila 23, 2020) – 20 satelitov Theia
(9. maj 2019) – 112 satelitov
Kepler (15. november 2018) – 112 satelitov
Telesat (15. november 2018) – 117 satelitov LeoSat
(15. november 2018) – 78 satelitov
(29. marec 2018) – 4425 satelitov
TOTAL 10275 satelitov.

Čeprav Mednarodna telekomunikacijska zveza upravlja brezžične frekvence, ni mednarodnega organa, ki bi bil pristojen za urejanje izstrelitev satelitov. Vlada Združenega kraljestva je leta 2020 pozvala Združene narode, naj začnejo mednarodne razprave, da bi se dogovorili o odgovornem delovanju držav v vesolju, leta 2021 pa je novi vodja Evropske vesoljske agencije (ESA) evropske voditelje pozval, naj posredujejo in se usklajujejo, da bi preprečili, da bi izvršni direktor podjetja SpaceX Elon Musk iz vesoljskega gospodarstva postal osebno igrišče.

Člani znanstvenega organizacijskega odbora SATCON1 so v svojem poročilu SATCON1 zaskrbljeni zaradi 100,000 ali več LEOS, ki jih predlagajo številna podjetja in številne vlade. Številni drugi znanstveniki z zaskrbljenostjo spremljajo ta razvoj, saj opažajo več neželenih učinkov. V nadaljevanju so navedeni trije od njih.

l

Kredit: Creative Commons Attribution 4.0 International License
New Starlink sateliti, ki odražajo sončno svetlobo. V sliki 33 izpostavljenosti so na jugu Brazilije vidni vzporedni streki satelitov Starlink. Sončnice pišejo v ospredje, medtem ko je na zgornji desni strani naključje zaseglo svetlega metra.
Vir: https://en.wikipedia.org/wiki/File:StarlinkTrails_Filter_1080.jpg
 

Vesoljski odpadki

Nizkozemeljska orbita (LEO) velja za orbito našega planeta na nadmorski višini približno 160 do 1000 kilometrov.

To območje spada v ozračje (kot del ionosfere) in zaradi interakcije z okolico imajo sateliti kratko življenjsko dobo (približno 5 let) in jih je treba deorbitizirati, kadar med zgorevanjem poškodujejo ozonski plašč. Njihovo nadomeščanje pomeni, da bo vse več satelitov začelo delovati v času, ko si Evropa prizadeva za zeleno energijo.

Hkrati imajo sateliti določeno stopnjo odpovedi. Jonathan McDowell, astronomer v Harvard-Smithsonian Centre for Astrophysics: „Približno 2,5-odstotna stopnja napak v tej industriji ni preslaba, če pa to število velja za celotno načrtovano floto družbe SpaceX, lahko privede do več kot 1000 mrtvih satelitov.

To pa lahko privede do znatnega povečanja števila trčenj, kar bo povzročilo nastanek novih vesoljskih odpadkov (korelionalna kaskadna uporaba, imenovana Kesslerjev učinek).

Vodja ruskega osrednjega raziskovalnega inštituta za strojno gradnjo (del ruske državne vesoljske korporacije ROSCOSMOS) Igor Bakaras je v nedavnem intervjuju (v ruščini) izjavil, da je trenutno približno 7000 ton vesoljskih odpadkov v orbitah blizu Zemlje (medtem ko je dodatnih 3000 ton aktivnih vesoljskih plovil).

Okvir ASTRIAGraph, ki omogoča spremljanje, ocenjevanje in preverjanje ravnanja vesoljskih akterjev, je razvil interaktiven zemljevid objektov po Zemlji, na katerem lahko preverite škatlo za odpadke in prikažete odpadke.

Svetlobno in radijsko onesnaževanje

Število umetnih predmetov v zemeljski orbiti že močno omejuje astronomska opazovanja ne le v optičnem, temveč tudi v radijskem spektru.

Astronomija in astrofizika je strokovno pregledana astronomska revija, ki je ena najpomembnejših akademskih revij na svetu. Leta 2021 so objavili študijo, ki kaže, da je svetlost satelitov zelo visoka pri občutljivih astronomskih instrumentih.

Oxford University Press objavlja najkakovostnejše revije, vključno z mesečnimi obvestili Kraljevega astronomskega društva: Črke. Leta 2021 so objavili članek z naslovom Razširjanje vesoljskih objektov je hitro vse večji vir umetne nočne svetlosti, v katerem skupina avtorjev dokazuje, da umetni predmeti v zemeljski orbiti v večji meri prispevajo k svetlobnemu onesnaževanju, kot je bilo sprva predvideno. Študija tudi poudarja, da bi lahko v nekaj letih količina nezaželene svetlobe, razpršene v ozračju, ki jo povzročajo ti predmeti, povečala skupno svetlost nočnega neba za več kot 10 % nad naravno raven. To bi preseglo prag, ki so ga astronomi pred več kot 40 leti določili za območje, ki onesnažuje svetlobo.

Evropski južni observatorij (ESO) je objavil simulacijo vpliva satelitskih megaset na optične instrumente.

Nenazadnje ovirajo naravni pogled na nočno nebo, ki je izjemno pomembna naravna in kulturna dediščina človeštva ter jo je treba zaščititi in ohraniti za prihodnje generacije.

i


Slika: Zbirka 68 slik (skupaj 35 min), ki vsebujejo 39 Starlink, 3 satelite GEO in eno raketno telo
Credit:
Prispevek Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
Source: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starlink_9,_CZ-2C_RB_and_geosats_100mm.jpg

 

5G star

Slika: Slika ozadja prikazuje dvojno zvezdo Albireo v Cygnusu in je bila posneta 26. decembra 2019. Dve od desetih 2,5-minutnih izpostavljenosti sta zabeležili satelite Starlink, ki se premikajo čez polje.
Kredit:
Creative Commons Attribution 4.0 International License
Vir: https://noirlab.edu/public/images/ann21021c/ 

 

Radijsko sevanje

Sateliti oddajajo sevanje v radijskem spektru. Obstaja več frekvenčnih pasov, v katerih oddajajo sateliti:

          3600–4 200 MHz (vesolje-Zemlja) 5850
–6 725 MHz (Zemlja-vesolje) 10,95–
11,2 GHz (vesolje-Zemlja) 11,45–
12,2 GHz (vesolje do Zemlje) od 13,75 do
14,5 GHz (Zemlja-vesolje) 18,3–
18,8 GHz (vesolje-Zemlja) 19,7–
20,2 GHz (vesolje do Zemlje) 24,75–
25,25 GHz (Zemlja-vesolje) 28,35–
28,6 GHz (Zemlja-vesolje) 29,25–
30 GHz (Zemlja v vesolje)

Glej povezavo do seznama v datoteki XLS v članku FCC.

Na tleh bo sevanje satelitov zelo majhno, zelo nizko pa ima tudi biološke učinke na žive organizme. S tako obsežno pokritostjo satelitov na Zemlji ne bo več mest brez sevanja, ki ga povzroči človek, v radiofrekvenčnem spektru.

Sateliti morajo komunicirati z zemeljskimi baznimi postajami. Umetno umetno sevanje radijskih oddajnikov na tleh že škoduje Zemljinemu elektromagnetnemu sevanju. Delno je odgovoren za oblikovanje reže elektronov med notranjimi in zunanjimi sevanji Van Allen v magnetosferi. Radijski valovi dosežejo ionosfero in magnetosfero ter vzajemno delujejo s pasom Van Allen, pri čemer nastajajo elektronski dež, ki spreminja električne lastnosti ozračja. Tako lahko komunikacijski sateliti, ki oddajajo RF žarke, nameščene neposredno v ionosferi, sprožijo tudi elektronski dež in dodatno onesnažujejo svetovno svetovno električno vezje, ki uravnava električne lastnosti vseh naravnih pojavov, vključno s samo življenjsko dobo.

Springer Nature je akademsko založniško podjetje, zavezano podpori raziskovalcem pri izmenjavi raziskovalnih podatkov. Leta 2017 so objavili članek o vesoljskih vremenskih vplivih v Zemljinih sevalnih pasovih, v kateremje skupina znanstvenikov ugotovila, da „obstajajo številni razvijajoči se dokazi, da lahko izguba delcev sevalnega pasu v Zemljini atmosferi močno vpliva na kemijo in elektrodinamično stanje našega planeta.

er

Slika: Starlink – dinamičen 3D orbit prikazovalnik
Vir:
https://heavens-above.com/Starlink.aspx

 

 

uk

Slika: Vlak Starlink. Slika, posneta v Ukrajini.
Vir:
https://unsplash.com/photos/-IrD7sB1qok

Sklep

Državljanom EU ni bilo postavljeno vprašanje, ali v imenu tehnološkega napredka in digitalizacije sprejemajo vsesplošne okoljske posledice satelitov 5G (tj. satelitov, vključenih v omrežje5G). Imajo pravico do dostopa do okoljskih informacij, sodelovanja javnosti v postopkih okoljskega odločanja in dostopa do pravnega varstva.

Zato v evropski državljanski pobudi„Ustavimo (((5G))) – ostanite povezani, vendar zaščiteni“ pozivamo k strožji ureditvi za zaščito okolja pred vsemi učinki 5G in digitalizacije, vključno z megakonstelacijami satelitov v predlogih 17 in 18 evropske državljanske pobude.

„predlog 17: Poziv k takojšnjemu moratoriju na megakonstelacije satelitov 5G po vsem svetu, dokler ne bodo odpravljeni škodljivi vplivi na okolje“

„predlog 18: Določitev, da je presoja vplivov vseh vesoljskih projektov na okolje prednostna naloga v okviru evropske vesoljske politike.“

In nismo sami:

 

pe

Avtorji člankov

Petra Bertová

Petra Bertová je članica ekipe evropske državljanske pobude„Ustavimo (((5G))) – ostanite povezani, vendar zaščiteni“

Petra iz Slovaške je pred tem delala za informacijsko družbo in tudi v izobraževalnem sektorju.

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.