Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

„Europiečiai už saugų jungtį“ ragina griežčiau reguliuoti palydovų megakonsteliacijas

Atnaujinta: 21/12/2021

„Europiečiai už saugias jungtis“ – tai nacionalinių ir tarptautinių organizacijų, kurios žino apie neigiamas šiuolaikinių ryšių technologijų pasekmes, koalicija. Pabrėžiame, kad nepritariame ne technologijoms, o saugioms technologijoms ir saugioms sąsajoms.

Europos piliečių iniciatyvoje (EPI) „Stabdykite (((5G)) – būkime susieti, bet apsaugoti“turime 23 pasiūlymus. Be kita ko, raginame nedelsiant visame pasaulyje paskelbti moratoriumą 5G palydovų megakonsteliacijoms, kol bus pašalintas neigiamas poveikis aplinkai (Europos piliečių iniciatyvos 17pasiūlymas), ir prašome, kad visų kosmoso projektų poveikio aplinkai vertinimas būtų Europos kosmoso politikos prioritetas (Europos piliečių iniciatyvos18 pasiūlymas).

Telekomunikacijų palydovai atlieka svarbų vaidmenį įgyvendinant 5G strategiją, kuria siekiama palydovus integruoti į 5G tinklus.

Esame susirūpinę dėl to, kad 5G diegimas gali būti laikomas eksperimentu su žmonija ir aplinka, nes daugelis tyrimų rodo, kad dabartiniai radijo dažnio elektromagnetiniai laukai yra nesaugūs, o 5G ryšys prieš pateikiant jį rinkai nebuvo išbandytas dėl poveikio sveikatai ir aplinkai. Savo EPI ir kituose straipsniuose nagrinėjame daug kitų klausimų. Šiame straipsnyje aptariamas tik vienas iš jų.

5G


Kaip tai pradėti?

1957 m. paleidus pirmąjį dirbtinį Žemės palydovą – Sovietų palydovą „Sputnik 1“, žmonės pradėjo užkardyti kosmosą. Po Antrojo pasaulinio karo kosmoso technologijos atvėrė naujų galimybių astronomerams pažvelgti į visatą. Pastaruoju metu prasidėjo žemos orbitos palydovų, kurie yra nukreipti ne į kosmosą, o į Žemę, era. Jos teikia internetines, geografines ar net karines paslaugas, o jų skaičius šiuo metu sparčiai auga.

Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga (ITU) patvirtino novatorišką naują orientyrais grindžiamą požiūrį į ne GSO sistemų diegimą, įskaitant megakonsteliacijas žemažemėje orbitoje. Jungtinių Valstijų Federalinė ryšių komisija (FCC) suteikė daug licencijų palydovinių palydovų konfigūracijoms ir netgi patvirtino suvienodintą licencijavimo sistemą.

Kai kurie FCC leidimai ir patvirtintų palydovų skaičius:
Boeing(2021 m. lapkričio3d.) – 147 palydovai OneWeb
( 2020 m. rugpjūčio 26 d.) – 2000 palydovų „Kuiper“
(2020 m. liepos 30 d.) – 3236 palydovai „
ViaSat“ (2020 m. balandžio 23 d.) – 20 palydovų Theia
(2019 m. gegužės 9 d.), 112 palydovų
Kepler (2018 m. lapkričio 15 d.) – 112 palydovų Telesat
( 2018 m. lapkričio 15 d.) – 117 palydovų LeoSat
(2018 m. lapkričio 15 d.) – 78 palydovai
SpaceX (2018 m. kovo 29 d.) – 4425 palydovai TOT
10275.

Nors ITU valdo belaidžius dažnius, nėra tarptautinės institucijos, įgaliotos reguliuoti palydovų paleidimą. 2020 m. JK vyriausybė paragino Jungtines Tautas pradėti tarptautines diskusijas, kad būtų susitarta dėl to, kaip šalys turėtų atsakingai veikti kosmose, o 2021 m. naujasis Europos kosmoso agentūros (EKA) vadovas paragino Europos vadovus įsikišti ir koordinuoti veiksmus, kad būtų užkirstas kelias Kosmoso X generaliniam direktoriui Elonui Muskui, kad kosmoso ekonomika taptų asmeninio žaidimo vieta.

SATCON1 mokslinio organizacinio komiteto nariai savo SATCON1 ataskaitoje yra susirūpinę dėl 100,000 ar daugiau LEO, kuriuos pasiūlė dislokuoti daugelis bendrovių ir daugelio vyriausybių. Daugelis kitų mokslininkų nerimaudami stebi šią raidą, nes mato kelis šalutinius reiškinius. Toliau paminėti trys iš jų.

l

Kreditas: „Creative Commons Attribution 4.0 International License
New Starlink“ palydovai, atspindintys saulės šviesą. Kalbant apie 33 ekspozicijų visumą, Pietų Brazilijoje matomi lygiagretūs „Starlink“ palydovų ruožai. Saulėgrąžos nusėda priekyje, o šviesus metras atsitiktinai pagautas dešinėje viršuje.
Šaltinis – https://en.wikipedia.org/wiki/File:StarlinkTrails_Filter_1080.jpg
 

Kosminės nuolaužos

Žema Žemės orbita (LEO) laikoma mūsų planetos orbita maždaug 160–1000 kilometrų aukštyje virš jūros lygio.

Ši zona priklauso atmosferai (kaip jonosferos daliai) ir dėl sąveikos su aplinka palydovų eksploatavimo trukmė yra trumpa (apie 5 metus) ir jie turi būti deorbituojami, kai degimo metu jie pažeidžia ozono sluoksnį. Jų pakeitimas reiškia, kad vis daugiau palydovų pradės veikti tuo metu, kai Europa siekia ekologiškos energijos.

Be to, palydovai taip pat turi tam tikrą nesėkmę. Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics“ astronomeras Jonathan McDowell: „Maždaug 2,5 % gedimų šiame sektoriuje nėra pernelyg blogi, tačiau jei šis skaičius tinka visam suplanuotam SpaceX laivynui, gali būti sukurta daugiau kaip 1000 negyvų palydovų.

Dėl to savo ruožtu gali gerokai padaugėti susidūrimų, dėl kurių susidarys naujų kosminių šiukšlių (sąlyginis kaskadinis Kesslerio efektas).

Rusijos centrinio mašinų statybos mokslinių tyrimų instituto (Rusijos valstybinės kosmoso korporacijos ROSCOSMOS dalis) vadovas Igoris Bakaras per neseniai įvykusį interviu (rusų kalba) teigia, kad šiuo metu orbitose netoli Žemės yra apie 7000 tonų kosminių šiukšlių (kuriose yra dar 3000 tonų aktyvių erdvėlaivių).

Sistema „ASTRIAGraph“, pagal kurią galima stebėti, vertinti ir tikrinti kosmoso subjektų elgesį, parengė interaktyvų aplink Žemę esančių objektų žemėlapį, kuriame galite patikrinti dėžutę „Rodyti šiukšles“ ir joje matyti atliekas.

Šviesinė ir radijo tarša

Dirbtinių objektų skaičius Žemės orbitoje jau labai riboja astronominius stebėjimus ne tik optinėje, bet ir radijo spektro dalyje.

Astronomija ir astrofizika yra recenzuotas astronomijos žurnalas, kuris yra vienas iš svarbiausių jo srities akademinių žurnalų visame pasaulyje. 2021 m. jie paskelbė tyrimą, iš kurio matyti, kad jautrių astronominių priemonių atveju palydovų ryškumas yra labai didelis.

„Oxford University Press“ leidžia aukščiausios kokybės žurnalus, įskaitant Karališkosios astronominės visuomenės mėnesinius pranešimus: Laiškai. 2021 m. jie paskelbė straipsnį „Kosminių objektų plitimas – sparčiai didėjantis dirbtinio naktinio dangaus ryškumo šaltinis “, kuriame autorių komanda rodo, kad dirbtiniai objektai Žemės orbitoje labiau nei manyta anksčiau prisideda prie šviesinės taršos. Tyrime taip pat nurodoma, kad dėl šių objektų sukelto nepageidaujamos šviesos kiekio atmosferoje per kelerius metus bendras naktinio dangaus skaistis gali padidėti daugiau kaip 10 proc. virš natūralaus lygio. Tai viršytų ribą, kurią astronomerai nustatė daugiau kaip prieš 40 metų, kad galėtų laikyti sklypą teršiančia šviesa.

Europos Pietų observatorija (ESO) paskelbė palydovinių megakomplektų poveikio optiniams prietaisams modeliavimą.

Ne mažiau svarbu ir tai, kad jos trikdo natūralų naktinio dangaus, kuris yra itin svarbus žmonijos gamtos ir kultūros paveldas ir kuris turi būti saugomas ir išsaugotas ateities kartoms, vaizdą.

i


Nuotrauka: 68 vaizdų rinkinys (iš viso 35 min.), kuriame yra 39 „Starlink“, 3 GEO palydovai ir vienas raketų korpuso
kreditas:
„Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International“
šaltinis – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starlink_9,_CZ-2C_RB_and_geosats_100mm.jpg

 

5G star

Nuotrauka: 2019 m. gruodžio 26 d. fono paveikslėlyje pavaizduota dviguba žvaigždė „Albireo“ Cygnuse. Du iš dešimties 2,5 min. trukmės apšvita užregistruoti visame lauke judantys „Starlink“ palydovai.
Kreditas:
„Creative Commons Attribution 4.0 International License
Source“
https://noirlab.edu/public/images/ann21021c/ 

 

Radijo spinduliuotė

Palydovai skleidžia radiaciją radijo spektre. Palydovai skleidžia kelias dažnių juostas:

          3600–4 200 MHz (kosmosas-žemė) 5850
–6 725 MHz (nuo žemės iki kosmoso) 10,95–
11,2 GHz (nuo kosmoso iki žemės) 11,45–
12,2 GHz (nuo kosmoso iki žemės) 13,75–
14,5 GHz (nuo žemės iki kosmoso) 18,3–
18,8 GHz (nuo kosmoso iki kosmoso) 19,7–
20,2 GHz (nuo kosmoso iki žemės) 24,75–
25,25 GHz (nuo žemės iki kosmoso) 28,35–
28,6 GHz (nuo žemės iki kosmoso) 29,25–
30 GHz (nuo žemės iki kosmoso)

Žr. nuorodą į sąrašą XLS rinkmenoje, pateiktą FCC straipsnyje.

Antžeminiame lygyje palydovų skleidžiama spinduliuotė bus labai maža, tačiau labai maža spinduliuotė daro biologinį poveikį gyviesiems organizmams. Esant tokiai didelei palydovų aprėpčiai, Žemėje nebeliks vietų be žmogaus sukeltos radiacijos radijo spektre.

Palydovai turi palaikyti ryšį su Žemės bazinėmis stotimis. Dirbtinė žmogaus sukelta spinduliuotė, kurią skleidžia ant žemės esantys radijo siųstuvai, jau kenkia Žemės elektromagnetizmui. Dėl jo iš dalies susidaro elektronų plyšys tarp vidinės ir išorinės Van Allen spinduliuotės juostų magnetosferoje. Radiacijos bangos pasiekia joonosferą ir magnetosferą ir sąveikauja su Van Alleno diržais, sukeliančiais elektronų lietį, kuris keičia atmosferos elektrines savybes. Taigi ryšių palydovai, skleidžiantys radijo dažnių spindulius, tiesiogiai įdiegtus joonosferoje, taip pat gali sukelti elektronų liūtį ir toliau teršti Žemės pasaulinį elektrinį cirkuliavimą, kuris reguliuoja visų gamtos reiškinių elektrines savybes, įskaitant pačią gyvybę.

Springer Nature yra akademinė leidybos bendrovė, įsipareigojusi padėti tyrėjams dalytis mokslinių tyrimų duomenimis. 2017 m. jie paskelbė straipsnį dėl kosminių orų poveikio Žemės radiacijos juostoms, kuriame mokslininkų grupė padarė išvadą, kad „yra daug kintančių įrodymų, kad radiacijos juostos dalelių praradimas Žemės atmosferoje gali turėti didelį poveikį mūsų planetos cheminei ir elektrodinaminei būklei.

er

Nuotrauka: Starlink – dinaminis 3D orbitos rodinys
Šaltinis:
https://heavens-above.com/Starlink.aspx

 

 

uk

Nuotrauka: „Starlink“ traukinys. Nuotraukoje – Ukrainoje.
Šaltinis –
https://unsplash.com/photos/-IrD7sB1qok

Išvada

ES piliečių nebuvo klausiama, ar jie sutinka su plačiai paplitusiomis 5G palydovų (t. y. į 5G tinklą integruotų palydovų) pasekmėmis aplinkai dėl technologinės pažangos ir skaitmeninimo. Jie turi teisę susipažinti su informacija apie aplinką, dalyvauti sprendimų dėl aplinkos priėmimo procesuose ir kreiptis į teismą.

Todėl Europos piliečių iniciatyvos „Stabdykime (((5G)) – Susaistyti, bet apsaugoti“ raginame griežčiau reglamentuoti, kad aplinka būtų apsaugota nuo viso 5G ir skaitmeninimo poveikio, įskaitant Europos piliečių iniciatyvos 17 ir 18 pasiūlymuose nurodytas palydovų megakonsteliacijas.

„17 pasiūlymas. Raginimas nedelsiant visame pasaulyje paskelbti 5G palydovų megakonsteliacijų moratoriumą, kol bus pašalintas neigiamas poveikis aplinkai.“

„18 pasiūlymas. Visų kosmoso projektų poveikio aplinkai vertinimą laikyti Europos kosmoso politikos prioritetu“

Be to, esame ne vieni:

 

pe

Autoriai

Petra Bertovį

Petra Bertovį yra Europos piliečių iniciatyvos (EPI) „Stabdykite (((5G)) – Stay Connected, bet apsaugota“ grupės narė“

Petra iš Slovakijos anksčiau dirbo IT įmonėje ir švietimo sektoriuje.

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.
Esate pasirengę užregistruoti savo iniciatyvą?

Norite paremti iniciatyvą? Norite gauti daugiau informacijos apie dabartines arba ankstesnes iniciatyvas?