Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

„Europljani za sigurne veze” pozivaju na jaču regulaciju megakonstelacija satelita

Ažurirano: 21/12/2021

„Europljani za sigurne veze” koalicija je nacionalnih i međunarodnih organizacija koje su svjesne negativnih posljedica modernih komunikacijskih tehnologija. Naglašavamo da se ne protivimo tehnologiji, već sigurnoj tehnologiji i sigurnim vezama.

U našoj europskoj građanskoj inicijativi „Zaustavimo (((5G))) – Ostanimo povezani, ali zaštićeni”imamo 23 prijedloga. Među njima pozivamo na hitan moratorij na megakonstelacija 5G satelita diljem svijeta dok se ne riješe negativni učinci na okoliš (prijedlog 17. naše europske građanske inicijative) te tražimo da procjena utjecaja svih svemirskih projekata na okoliš bude prioritet u okviru europske svemirske politike (prijedlog 18. europske građanske inicijative).

Telekomunikacijski sateliti imaju važnu ulogu u strategiji za 5G za integraciju satelita u 5G mreže.

Zabrinuti smo da uvođenje 5G tehnologije može predstavljati eksperiment na čovječanstvu i okolišu jer se u mnogim studijama pokazalo da su postojeća radiofrekvencijska elektromagnetska polja (RF EMF) nesigurna i da 5G nije ispitana s obzirom na utjecaj na zdravlje i okoliš prije stavljanja na tržište. U našoj europskoj građanskoj inicijativi i drugim člancima bavimo se mnogim drugim pitanjima. U tom se članku raspravlja samo o jednom od njih.

5G


Kako je sve započelo

Ljudi su 1957. počeli osvajati prostor lansiranjem prvog umjetnog satelita na Zemlji, sovjetskog satelita Sputnik 1. Nakon Drugog svjetskog rata svemirskom tehnologijom stvorene su nove mogućnosti za istraživanje svemira astronoma. Nedavno je ušlo doba satelita s niskom orbitom, koji nisu usmjereni na svemir, već na Zemlju. Pružaju internetske, geografske ili čak vojne usluge, a njihov broj trenutačno brzo raste.

Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU) usvojila je inovativan novi pristup utemeljen na ključnim etapama za uvođenje sustava koji nisu GSO, uključujući megakonstellacije u niskoj orbiti. Savezna komisija za komunikacije Sjedinjenih Američkih Država (FCC) izdala je brojne dozvole za satelitske konstele te je čak donijela pojednostavnjeni jedinstveni okvir za licenciranje.

Neka odobrenja FCC-a i broj odobrenih satelita:
Boeing (3. studenoga 2021.) – 147 satelita OneWeb
( 26. kolovoza 2020.) – 2000 satelita Kuiper
(30. srpnja 2020.) – 3236 satelita
ViaSat (travanj 23., 2020.) – 20 satelita Theia
(9. svibnja 2019.) – sateliti
Kepler 112 (studeni 15. studenoga 2018.) – Telesat 112 satelita
( 15. studenoga 2018.) – 117 satelita LeoSat
(studeni 15. studenoga 2018.) – 78 satelita
SpaceX (29. ožujka 2018.) – 4425 satelita
TOTAL 10275 satelita

Iako ITU upravlja bežičnim frekvencijama, ne postoji međunarodno tijelo nadležno za reguliranje lansiranja satelita. Vlada Ujedinjene Kraljevine pozvala je 2020. da Ujedinjeni narodi pokrenu međunarodne rasprave kako bi se postigao dogovor o tome kako bi zemlje trebale odgovorno djelovati u svemiru, a u 2021. novi čelnik Europske svemirske agencije (ESA) pozvao je europske čelnike da interveniraju i koordiniraju se kako bi spriječili da glavni izvršni direktor SpaceX Elon Musk učini svemirsko gospodarstvo njegovim osobnim igralištem.

Članovi znanstvenog organizacijskog odbora SATCON1 u svojem izvješću SATCON1 zabrinuti su za 100,000 ili više LEO-ova koje su predložila mnoga poduzeća i mnoge vlade. Mnogi drugi znanstvenici sa zabrinutošću prate taj razvoj jer vide nekoliko nuspojava. U nastavku su navedene tri od njih.

l

Kredit: Creative Commons Attribution 4.0 International License
New Starlink sateliti koji odražavaju sunčevu svjetlost. U slikovnom kompozitu od 33 izloženosti vidljivi su usporedni tragovi satelita Starlink diljem južnog Brazila. Suncokret ne dodiruje novostečeno znanje, dok je u gornjem desnom kutu slučajno uhvaćen jarka meteor.
Izvor: https://en.wikipedia.org/wiki/File:StarlinkTrails_Filter_1080.jpg
 

Svemirski otpad

Niska Zemljina orbita (LEO) smatra se orbiti našeg planeta na nadmorskoj visini od oko 160 do 1000 kilometara iznad razine mora.

To područje pripada atmosferi (kao dio ionosfere), a zbog interakcije s okolinom sateliti imaju kratak vijek trajanja (oko pet godina) i moraju se deorbitirati kada oštećuju ozonski omotač tijekom izgaranja. Njihova zamjena znači da će sve više satelita početi u vrijeme kada se Europa zalaže za zelenu energiju.

Istodobno, sateliti imaju i određenu stopu kvarova. JonathanMcDowell, astronomer u Harvard-Smithsonian Centeru for Astrophysics: „Stopa neuspjeha od otprilike 2,5 % u ovoj industriji nije previše loša, ali ako taj broj vrijedi za cijelu planiranu flotu SpaceX, to može dovesti do više od 1000 mrtvih satelita.

To pak može dovesti do znatnog povećanja broja sudara, što će prouzročiti stvaranje novog svemirskog otpada (kolizijske kaskadne kaskadne veze pod nazivom Kesslerov učinak).

Voditelj ruskog središnjeg istraživačkog instituta za izgradnju strojeva (dio ruskog Državnog svemirskog poduzeća ROSCOSMOS) Igor Bakaras u nedavnom intervjuu (na ruskom jeziku) tvrdi da trenutačno u orbiti u blizini Zemlje postoji oko 7000 tona svemirskog otpada (pri čemu postoji dodatnih 3000 tona aktivnih svemirskih letjelica).

ASTRIAGraph, okvir koji omogućuje praćenje, procjenu i provjeru ponašanja sudionika u svemiru, razvio je interaktivnu kartu objekata oko Zemlje na kojoj možete pregledati kutiju za kruh Show kako biste prikazali otpad.

Svjetlosno i radijsko onečišćenje

Broj umjetnih predmeta u Zemljinoj orbiti već znatno ograničava astronomska opažanja ne samo u optičkom, već i u radiofrekvencijskom spektru.

Astronomija i astrofija je istorazinski astronomski časopis koji je jedan od najvažnijih akademskih časopisa u svojem području diljem svijeta. Godine 2021. objavili su studiju koja pokazuje da je svjetlina satelita vrlo visoka za osjetljive astronomske instrumente.

Oxford University Press objavljuje najkvalitetnije časopise, uključujući mjesečne obavijesti Kraljevskog astronomskog društva: Slova. Godine 2021. objavili su članak „Proširenje svemirskih objekata brzo je rastući izvor umjetne svjetline noćnog neba u kojem tim autora pokazuje da umjetni predmeti u Zemljinoj orbiti pridonose svjetlosnom onečišćenju u većoj mjeri nego što se prije mislilo. U studiji se također ističe da bi u nekoliko godina količina neželjenog svjetla raspršenog u atmosferi koju uzrokuju ti objekti mogla povećati ukupnu svjetlinu noćnog neba za više od 10 % iznad prirodne razine. Time bi se premašio prag koji su astronomeri postavili prije više od 40 godina kako bi se lokacija smatrala svjetlom.

Europski južni opservatorij (ESO) objavio je simulaciju utjecaja satelitskih megaseta na optičke instrumente.

Naposljetku, one narušavaju prirodno viđenje noćnog neba, koje je prirodno i kulturno nasljeđe čovječanstva od iznimne važnosti te se mora zaštititi i očuvati za buduće generacije.

i


Fotografija: Snop 68 slika (ukupno 35 min) koje sadržavaju 39 Starlinka, 3 satelita GEO i jedan raketni instrument za
tijelo:
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Međunarodni
izvor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starlink_9,_CZ-2C_RB_and_geosats_100mm.jpg

 

5G star

Fotografija: Pozadinska slika prikazuje dvostruku zvijezdu Albireo u Cygnusu, a snimljena je 26. prosinca 2019. U dvije od deset 2,5-minutne izloženosti zabilježeni su sateliti Starlink koji se kreću po terenu.
Kredit:
Dokument Creative Commons Attribution 4.0 International License
Source: https://noirlab.edu/public/images/ann21021c/ 

 

Radioaktivno zračenje

Sateliti emitiraju zračenje u radiofrekvencijskom spektru. Postoji nekoliko frekvencijskih pojaseva u kojima sateliti emitiraju:

          3600 – 4 200 MHz (od svemira do eartha) 5850
– 6 725 MHz (Earth-to-space) 10,95 – 118,2
GHz (od svemira do Zemlje) 11,45 –
12,2 GHz (od svemira do Zemlje) 13,75 –
14,5 GHz (Earth-to-space) 18,3 –
18,8 GHz (svemir do eartha) 19,7 –
20,2 GHz (svemir do eartha), 24.75 –
25,25 GHz (Earth-to-space) 28,35 –
28,6 GHz (Earth-to-space) 29,25 –
30 GHz (Earth-to-space)

Vidjeti poveznicu na popis u datoteci XLS u članku FCC-a.

Na tlu će zračenje satelita biti vrlo nisko, ali i vrlo nisko zračenje ima biološke učinke na žive organizme. Uz tako opsežnu pokrivenost satelita više neće biti mjesta na Zemlji bez umjetnog zračenja u radiofrekvencijskom spektru.

Sateliti moraju komunicirati s zemaljskim baznim postajama. Umjetno antropogeno zračenje radioodašiljača na tlu već šteti elektromagnetizmu Zemlje. Djelomično je odgovoran za stvaranje elektronskog utora između unutarnjeg i vanjskog zračenja Van Allen u magnetosferi. Radijski valovi dopiru do ionosfere i magnetosfere te djeluju u interakciji s pojasevima Van Allen, stvarajući elektronsku kišu koja mijenja električna svojstva atmosfere. Stoga komunikacijski sateliti koji emitiraju RF zrake raspoređene izravno u ionosferi također mogu potaknuti elektronsku kišu i dodatno onečistiti Zemljini globalni električni vod kojim se uređuju električna svojstva svih prirodnih pojava, uključujući sam život.

Springer Nature akademsko je izdavačko poduzeće koje se zalaže za pružanje potpore istraživačima u razmjeni istraživačkih podataka. Godine 2017. objavili su članak o učincima na vremenske uvjete u Zemljinom pojasu zračenja u kojem je skupina znanstvenika zaključila da „postoji mnogo novih dokaza da gubitak čestica pojasa zračenja u Zemljinu atmosferu može imati duboke učinke na kemiju i elektrodinamično stanje našeg planeta.

er

Fotografija: Starlink – dinamički prikaz 3D orbite
Izvor:
https://heavens-above.com/Starlink.aspx

 

 

uk

Fotografija: Vlak Starlink. Slika snimljena u Ukrajini.
Izvor:
https://unsplash.com/photos/-IrD7sB1qok

Zaključak

Građanima EU-a nije postavljeno pitanje prihvaćaju li sveprisutne posljedice za okoliš 5G satelita (tj. satelita integriranih u 5G mrežu) u ime tehnološkog napretka i digitalizacije. Imaju pravo pristupa informacijama o okolišu, sudjelovanja javnosti u postupcima donošenja odluka o okolišu i pristupa pravosuđu.

Stoga u europskoj građanskoj inicijativi „Zaustavimo (((5G))) – Ostanimo povezani, ali zaštićeni” pozivamo na strože propise za zaštitu okoliša od svih učinaka 5G i digitalizacije, uključujući megakonstelacija satelita u prijedlozima 17. i 18. europske građanske inicijative.

„prijedlog 17.: Poziv na hitan moratorij na megakonstelacija 5G satelita diljem svijeta dok se ne riješe negativni učinci na okoliš”

„prijedlog 18.: Učiniti procjenu utjecaja svih svemirskih projekata na okoliš prioritetom u okviru europske svemirske politike”

Nismo sami:

 

pe

Objavitelji

Petra Bertová

Petra Bertová članica je tima europske građanske inicijative „Zaustavimo (((5G))) – Ostanimo povezani, ali zaštićeni”

Petra iz Slovačke prethodno je radila za IT poduzeće i u obrazovnom sektoru.

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?