Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

A felsőoktatási hallgatók bevonása az európai polgári kezdeményezésbe

Frissítés dátuma: 12/11/2021

Négy európai uniós egyetem diákjai dolgoznak együtt a fenntartható fejlődésre összpontosító lehetséges európai polgári kezdeményezéseken. Együttműködnek egy Erasmus+ projekt keretében, amelynek célja, hogy részvételi mechanizmusokkal vonja be a felsőoktatási hallgatókat az Európai Unió politikájának befolyásolására, és biztosítsa számukra a saját polgári kezdeményezésük előmozdításához szükséges készségeket és kompetenciákat.

Sokat nyerhetünk ezekből a vállalkozásokból, és a „Fairosene” európai polgári kezdeményezés nagyszerű példa arra, hogy milyen intenzív és messzire ható kezdeményezés lehet az érintett diákok által indított kezdeményezés. Még inkább reméljük, hogy az európai polgári kezdeményezés: A-tól Z-ig projekt.

p

A portugál Coimbrai Egyetem (Portugália), a göttingeni Georg-August Egyetem (Németország), az Alexandru Ioan Cuza Egyetem (Románia) és a Vigoi Egyetem (Spanyolország) úgy döntött, hogy egyesíti erőfeszítéseit, és olyan egyedülálló tudományos tapasztalatot biztosít diákjai számára, amely arra ösztönzi őket, hogy saját európai polgári kezdeményezési javaslataikat dolgozzák ki.

A professzorok, oktatók és társaik nemcsak tudást szereznek és osztanak meg ezzel az innovatív részvételi mechanizmussal kapcsolatban, hanem olyan, közös érdeklődésre számot tartó témákat is találnak és vitatnak meg, amelyeket az Európai Unió számára fejleszteni kívánnak.

A diákok eddig részt vettek az európai polgári kezdeményezésről szóló bevezető üléseken, amelyeket a Covid19-világjárvány miatt online tartottak, valamint az európai polgári kezdeményezés online tanfolyamán, amelyet kifejezetten az összes szakterületről érkező felsőoktatási hallgatók számára terveztek.

pic3

E tevékenységek eredményei teljesen lenyűgözőek voltak. A diákok szerepvállalása és az európai ügyek iránti érdeklődésük eddig elsöprő volt: több mint 60 résztvevő vett részt az európai polgári kezdeményezésről szóló bevezető üléseken, és 50-en fejezték be az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos online tanfolyam első kiadását.

Emellett a projekttel kapcsolatos magas elvárásaik valóban kihívást jelentenek a csapat számára. A diákok például azt akarják és remélik, hogy 1) többet szeretnének megismerni az Európai Unióról és annak szakpolitikáiról; Változások előidézése és az aktív polgárok megtanulása; (3) nemzetközi csapatokban való munkavégzésre való képesség; Különböző háttérrel, kultúrával és értékekkel rendelkező emberekkel való találkozás; (5) továbblépni a Covid19-világjárvány után és más európai országokba utazni.

Lelkesedésük és együttműködésen alapuló készségeik megmutatták, hogy felbecsülhetetlen értékűek az Európai Unió mozgalmában, és hogy az európai polgári kezdeményezés valóban értékes eszköz az egyre aktívabb polgári szerepvállalás előmozdításához.

pic 1

Kép: Az „ECI A-Z” projekt résztvevői által azonosított főbb aggályok

Most, hogy néhány kulcsfontosságú csapatépítő és társaktól való tanulási tevékenységet sikeresen végrehajtottak, nyolc nemzetközi diákcsapat (mindegyik nyolc diák részvételével) készül fel a 2021 márciusában Göttingenben megrendezésre kerülő végső tevékenységre, az európai polgári kezdeményezés modelljére. A csoportok meghatároznak egy olyan közös érdekű témát – a mai társadalmi kihívásokhoz és a fenntartható fejlesztési célokhoz igazodva –, amely a jövőbeli európai polgári kezdeményezések alapját képezheti, és azt az európai polgári kezdeményezés mintáján nyilvánosan bemutatják más diákoknak, tudományos szakembereknek, érdekelt feleknek és politikai döntéshozóknak.

Érdekes megemlíteni, hogy az európai polgári kezdeményezésről szóló online bevezető üléseken a diákok az embereket jelölték meg fő problémaként (a fennmaradó lehetőségek a „terv”, a „prosperity”, a „béke” és a „partnerség”), ami összhangban van a polgárokon alapuló európai (és globális) politika elmélyítésének, valamint az Európai Unión belül meglévő részvételi eszközök jobb kihasználásának (és továbbfejlesztésének) szükségességével.

pic 4

A lakossági részvétel jelentős elemeinek a rendszerbe való bevezetése ugyanis biztosítani fogja, hogy a rendszer nyitott legyen a társadalom (mind a polgárok, mind a civil társadalmi szervezetek) előtt, és relevánsabbá, demokratikusabbá és megbízhatóbbá teszi a nyilvánosság fellépését.

Az igazság azonban az, hogy annak ellenére, hogy az Európai Unió megérti, hogy a polgárok részvétele olyannyira szükséges valóság és vitathatatlan érték, és a részvételi eszközök széles skáláját hozza létre (petíciók, nyilvános konzultációk, civil párbeszédek és az európai polgári kezdeményezés), ennek a megközelítésnek a következményei továbbra is bizonytalanok.

Az Európa jövőjéről szóló, nemrégiben rendelkezésre álló Eurobarométer felmérésben az európaiak túlnyomó többsége (92%) valamennyi tagállamban azt kéri, hogy „az Európa jövőjével kapcsolatos döntések során jobban vegyék figyelembe a polgárok véleményét”.

Ez az általános érzés a kezdetektől fogva kísérte az Európai Uniót. Annak ellenére, hogy az Európai Unió számos hozzáférési pontot kínál az európai politikák befolyásolására, úgy tűnik, a gyakorlatban nem fejtett ki teljes hatást. Ezért fontos, hogy a részvételt mind a közintézmények, mind a polgárok ne akadálynak, hanem ígéretnek tekintsék: a hatékony közös munka és közös eredmények ígérete. Ellenkező esetben a polgárokat és a civil társadalmi szervezeteket nem fogják vonzani, vagy akár visszatartják őket attól, hogy hallassák hangjukat.

Ezért a fiatalok bevonása alapvető fontosságú a dolgok állapotának megdöntéséhez, mivel az európai polgári kezdeményezés: Az A-Z projekt és mások (például https://participationpool.eu/resource/youth-citizenship-and-the-europea…) próbálnak bemutatni.

 

Az „Európai polgári kezdeményezés: Eszköz a szerepvállaláshoz és az aktív polgársághoz” (az európai polgári kezdeményezés rövidítése: A-tól Z-ig) az Európai Bizottság Erasmus+ programjából finanszírozzák (megállapodásszám: 2020I-PT01-KA203–078546),

További információk az európai polgári kezdeményezésről: „A” és „Z” projekt között látogasson el a https://eci-az.eu címre; kövessen minket a Facebookon, a Twitteren és az Instagramon (@eciatoz) az #ECIfromAtoZ. és #EUTakeTheInitiative. hashtag használatával.

 

Közreműködők

Dulce Lopes (Dulce Lopes)

Dulce Lopes a Coimbrai Egyetem Jogi Karának professzora. A Miniszterek Tanácsa portugál elnökségének, az Európai Parlamentnek és a Lille-i Katolique Egyetemnek dolgozott, és a Hágai Nemzetközi Jogi Akadémia angol tanulmányi igazgatója volt (2018). Ő az Erasmus+ európai polgári kezdeményezés koordinátora: A-tól Z-ig.

További hivatkozások a következő címen:  https://www.cienciavitae.pt/E013-0BE9-8B08

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.
Készen áll egy kezdeményezés regisztrálására?

Támogatni szeretné valamelyik kezdeményezést? Bővebb információra van szüksége jelenlegi vagy korábbi kezdeményezésekről?