Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Vključevanje visokošolskih študentov v evropsko državljansko pobudo

Spremenjeno dne: 12/11/2021

Študenti s štirih univerz Evropske unije sodelujejo pri morebitnih evropskih državljanskih pobudah, ki se osredotočajo na trajnostni razvoj. Sodelujejo v okviru projekta Erasmus+, katerega cilj je vključiti visokošolske študente s participativnimi mehanizmi za vplivanje na politiko v Evropski uniji ter jim zagotoviti potrebna znanja in spretnosti ter kompetence za spodbujanje lastnih državljanskih pobud.

Ta podjetja lahko veliko pridobijo, evropska državljanska pobuda „Fairosene“ pa je odličen primer, kako intenzivna in daljnosežna je lahko pobuda sodelujočih študentov. Upajmo, da bo evropska državljanska pobuda še več: od projekta A do projekta Z.

p

Univerza v Coimbri (Portugalska), Univerza Georg-August v Göttingenu (Nemčija), Univerza Alexandru Ioan Cuza (Romunija) in Univerza v Vigu (Španija) so se v celoti zavedali te potrebe in se odločili, da bodo združili prizadevanja in nekaterim svojim študentom zagotovili edinstveno akademsko izkušnjo, s katero jih spodbujajo k oblikovanju lastnih predlogov evropske državljanske pobude.

Profesorji, mentorji in vrstniki ne le pridobivajo in izmenjujejo znanje o tem inovativnem participativnem mehanizmu, temveč tudi iščejo in razpravljajo o temah skupnega pomena, ki bi jih želeli razviti v Evropski uniji.

Študenti so se doslej udeležili uvodnih srečanj o evropski državljanski pobudi, ki so zaradi pandemije COVID-19 potekala na spletu, in spletnega tečaja evropske državljanske pobude, ki je bil posebej zasnovan za študente z vseh področij.

pic3

Rezultati teh dejavnosti so bili povsem prepričljivi. Sodelovanje učencev in njihovo zanimanje za evropske zadeve sta bila doslej velika, saj se je udeležilo več kot 60 udeležencev uvodnih sej o evropski državljanski pobudi, 50 pa je zaključilo prvo izdajo spletnega tečaja evropske državljanske pobude.

Poleg tega so njihova visoka pričakovanja glede projekta resničen izziv za ekipo. Študenti na primer želijo in upajo, da (1) bodo izvedeli več o Evropski uniji in njenih politikah; (2) ustvarjati spremembe in se naučiti biti aktivni državljani; (3) biti sposoben delati v mednarodnih ekipah; Srečevanje ljudi z različnimi ozadji, kulturami in vrednotami; (5) nadaljevati po pandemiji COVID-19 in potovati v druge evropske države.

Njihovo navdušenje in sodelovalne spretnosti so pokazali, da so neprecenljivi deli velikega mozaika, ki je Evropska unija, in da je evropska državljanska pobuda dejansko dragoceno orodje za spodbujanje vse bolj dejavnega državljanstva.

pic 1

Slika: Glavni pomisleki, ki so jih ugotovili udeleženci projekta „ECI A to Z“

Zdaj, ko so bile uspešno izvedene nekatere dejavnosti za krepitev ključnih skupin in vzajemno učenje, se osem mednarodnih skupin študentov (vsaka po osem) pripravlja na končno dejavnost – model evropske državljanske pobude – ki bo marca 2021 potekala v Göttingenu. Skupine bodo opredelile temo skupnega interesa, usklajeno z današnjimi družbenimi izzivi in cilji trajnostnega razvoja, ki bi lahko bila podlaga za prihodnje evropske državljanske pobude, ter ga javno predstavila drugim študentom, akademikom, deležnikom in oblikovalcem politike v okviru vzorčne evropske državljanske pobude.

Zanimivo je omeniti, da so študenti na spletnih uvodnih sejah o evropski državljanski pobudi kot svojo glavno skrb opredelili „ljudje“ (ostale možnosti so bile „načrt“, „blaginja“, „mir“ in „partnerstvo“), kar je v skladu s potrebo po poglobitvi evropske (in globalne) politike, ki temelji na državljanih, ter po boljši uporabi (in nadaljnjem razvoju) obstoječih participativnih instrumentov v Evropski uniji.

pic 4

Uvedba pomembnih elementov udeležbe javnosti v sistemu bo dejansko zagotovila, da bo ta odprt za družbo (državljane in organizacije civilne družbe), javno ukrepanje pa bo postalo ustreznejše, bolj demokratično in zaupanja vredno.

Res pa je, da so posledice tega pristopa še vedno šibke, čeprav Evropska unija razume, da je udeležba državljanov prepotrebna realnost in vrednota, o kateri se ni mogoče pogajati, ter vzpostavlja širok nabor instrumentov sodelovanja (peticije, javna posvetovanja, dialogi z državljani in evropska državljanska pobuda).

V nedavno razpoložljivi raziskavi Eurobarometer o prihodnosti Evrope velika večina Evropejcev (92 %) v vseh državah članicah zahteva, da se glas državljanov „več upošteva pri odločitvah v zvezi s prihodnostjo Evrope“.

Ta splošni občutek spremlja Evropsko unijo vse od njenega nastanka. In čeprav Evropska unija ponuja več točk dostopa za vplivanje na evropske politike, se zdi, da v praksi ni imela polnega učinka. Zato je pomembno, da javni subjekti in državljani udeležbo ne dojemajo kot oviro, temveč kot obljubo: obljuba učinkovitega skupnega dela in skupnih rezultatov. V nasprotnem primeru državljani in organizacije civilne družbe ne bodo privlačni ali bodo celo odvračali od tega, da bi se slišal njihov glas.

Zato je vključevanje mladih bistveno za izničenje stanja, saj evropska državljanska pobuda: Projekt od A do Z in drugi (na primer https://participationpool.eu/resource/youth-citizenship-and-the-europea…) poskusite prikazati.

 

Projekt „Evropska državljanska pobuda: Orodje za vključevanje in aktivno državljanstvo“ (kratica evropske državljanske pobude: Iz A v Z) financira program Erasmus+ Evropske komisije (sporazum št. 2020-I-PT01-KA203–078546),

Več informacij o evropski državljanski pobudi: Od projekta A do Z obiščite nas na https://eci-az.eu. spremljajte nas tudi na Facebooku, Twitterju in Instagramu (@eciatoz), pri čemer uporabite oznaki št. #ECIfromAtoZ in #EUTakeTheInitiative.

 

Avtorji člankov

Dulce Lopes

Dulce Lopes je profesor na pravni fakulteti Univerze v Coimbri. Delal je za portugalsko predsedstvo Sveta ministrov, Evropski parlament in Katoliško univerzo v Lillu ter bil direktor študij v angleščini na Haaški akademiji za mednarodno pravo (2018). Je koordinatorka za projekt evropske državljanske pobude Erasmus+: Iz A v Z.

Nadaljnji sklici na:  https://www.cienciavitae.pt/E013-0BE9-8B08

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.