Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Zapojení studentů vysokoškolského vzdělávání do evropské občanské iniciativy

Datum aktualizace: 12/11/2021

Studenti ze čtyř univerzit v Evropské unii spolupracují na možných evropských občanských iniciativách zaměřených na udržitelný rozvoj. Spolupracují v rámci projektu Erasmus+, jehož cílem je zapojit vysokoškolské studenty do participativních mechanismů s cílem ovlivnit politiku v Evropské unii a poskytnout jim nezbytné dovednosti a kompetence k podpoře jejich vlastních občanských iniciativ.

Z těchto podniků lze hodně získat a evropská občanská iniciativaFairoseneje skvělým příkladem toho, jak intenzivní a dalekosáhlá iniciativa může být vedena zúčastněnými studenty. Doufáme, že evropská občanská iniciativa přinese více: z projektu A na Z.

p

Univerzita v Coimbře (Portugalsko), Univerzita Georg-August v Göttingenu (Německo), Univerzita Alexandru Ioan Cuza (Rumunsko) a Univerzita ve Vigu (Španělsko), které si tuto potřebu plně uvědomují, se rozhodly spojit své úsilí a poskytnout některým svým studentům jedinečnou akademickou zkušenost, v níž jsou motivováni k vytváření vlastních návrhů evropské občanské iniciativy.

Profesoři, školitelé a vrstevníci nejen získávají a sdílejí znalosti o tomto inovativním participativním mechanismu, ale také hledají a diskutují o tématech společného zájmu, která by si přáli, aby se Evropská unie rozvíjela.

Studenti se dosud zúčastnili úvodních zasedání o evropské občanské iniciativě, která se konala on-line v důsledku pandemie COVID-19, a on-line kurzu evropské občanské iniciativy, který byl navržen zejména pro vysokoškolské studenty ze všech oborů.

pic3

Výsledky těchto činností byly absolutně působivé. Zapojení studentů a jejich zájem o evropské záležitosti byly dosud obrovské: na úvodních zasedáních věnovaných evropské občanské iniciativě se zúčastnilo více než 60 účastníků a první on-line kurz evropské občanské iniciativy dokončil 50.

Jejich vysoká očekávání, pokud jde o projekt, jsou pro tým skutečně náročná. Například studenti si přejí a doufají 1) dozvědět se více o Evropské unii a jejích politikách; 2) vytvářet změny a naučit se, jak být aktivními občany; 3) schopnost pracovat v mezinárodních týmech; 4) setkat se s lidmi z různých prostředí, kultur a hodnot; (5) přestěhovat se po pandemii COVID-19 a cestovat do jiných evropských zemí.

Jejich nadšení a spolupráce ukázaly, že jsou neocenitelnými součástmi velké směsice, kterou je Evropská unie, a že evropská občanská iniciativa je skutečně cenným nástrojem pro podporu stále aktivnějšího občanství.

pic 1

Obrázek: Hlavní obavy zjištěné účastníky projektu „ECI A až Z“

Poté, co byly úspěšně provedeny některé činnosti budování klíčových týmů a vzájemného učení, připravuje se na závěrečnou činnost – vzorovou evropskou občanskou iniciativu –, která se uskuteční v Göttingenu v březnu 2021, osm mezinárodních týmů studentů (každého s osmi studenty). Týmy vymezí téma společného zájmu – v souladu se současnými společenskými výzvami a cíli udržitelného rozvoje –, které by mohlo být základem pro budoucí evropské občanské iniciativy, a veřejně jej představí ostatním studentům, akademickým pracovníkům, zúčastněným stranám a tvůrcům politik v rámci vzorové evropské občanské iniciativy.

Je zajímavé zmínit, že během úvodních on-line zasedání věnovaných evropské občanské iniciativě označili studenti za svůj hlavní problém „lide“ (zbývající možnosti byly „plaeta“, „prosperita“, „mír“ a „partnerství“), což je v souladu s potřebou prohloubit evropskou (a globální) politiku založenou na občanech a lépe využívat (a dále rozvíjet) stávající participativní nástroje v rámci Evropské unie.

pic 4

Zavedení významných prvků účasti veřejnosti do systému zajistí jeho otevření společnosti (občanům i organizacím občanské společnosti) a zvýší relevantnost, demokratičnost a důvěryhodnost veřejné činnosti.

Je však pravda, že navzdory tomu, že Evropská unie chápe, že účast občanů je tolik potřebná a nezpochybnitelná hodnota, a vytváří širokou škálu nástrojů účasti (petice, veřejné konzultace, dialogy s občany a evropská občanská iniciativa), důsledky tohoto přístupu jsou i nadále slabé.

Ve velmi nedávném průzkumu Eurobarometr o budoucnosti Evropy požaduje převážná většina Evropanů (92 %) ve všech členských státech, aby byly názory občanů „ve větší míře zohledňovány při rozhodování o budoucnosti Evropy“.

Tento všeobecný pocit doprovází Evropskou unii od jejího vzniku. A navzdory skutečnosti, že Evropská unie nabízí několik přístupových míst pro ovlivňování evropských politik, zdá se, že v praxi neměla plný účinek. Je proto důležité, aby účast veřejných subjektů i občanů nebyla vnímána jako překážka, ale jako slib: příslib efektivní společné práce a společných výsledků. Pokud tomu tak není, nebudou občané a organizace občanské společnosti přitahováni nebo budou dokonce odrazováni od toho, aby vyjádřili svůj názor.

Zapojení mládeže má proto zásadní význam pro zvrácení stavu věcí, jako je evropská občanská iniciativa: Z projektu A na Z a dalších (například https://participationpool.eu/resource/youth-citizenship-and-the-europea…) se pokuste ukázat.

 

Projekt „Evropská občanská iniciativa: Nástroj pro angažovanost a aktivní občanství“ (acronym ECI: Od A do Z) je financován z programu Evropské komise Erasmus+ (dohoda č. 2020-I-PT01–KA203–078546),

Chcete-li se dozvědět více o evropské občanské iniciativě: Projekt A až Z, navštivte nás na adrese https://eci-az.eu; sledujte nás také na Facebooku, Twitteru a Instagramu (@eciatoz) pomocí hashtagů #ECIfromAtoZ a #EUTakeTheInitiative.

 

Přispěvatelé

Dulce Lopes

Dulce Lopes je profesorem na právnické fakultě Univerzity v Coimbře. Pracoval pro portugalské předsednictví Rady ministrů, Evropský parlament a katolickou univerzitu v Lille a byl ředitelem pro studium v angličtině na Haagské akademii mezinárodního práva (2018). Je koordinátorkou pro evropskou občanskou iniciativu v rámci programu Erasmus+: Od A do Z.

Další odkazy na:  https://www.cienciavitae.pt/E013-0BE9-8B08

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.