Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Údaje získané z 12 rokov európskej iniciatívy občanov: Čo nám hovorí infografika o európskej iniciatíve občanov z roku 2024

Dátum aktualizácie: 09/07/2024

Novo uverejnená infografika o európskej iniciatíve občanov na rok 2024 poskytuje komplexný štatistický prehľad a kľúčové poznatky z rôznych európskych iniciatív občanov zaregistrovaných od roku 2012 vrátane demografických údajov o ich organizátoroch a podporovateľoch. Táto infografika, ktorú každoročne vytvára tím fóra európskej iniciatívy občanov, slúži ako cenný zdroj na pochopenie trendov v európskych iniciatívach občanov. Ponúka poznatky založené na údajoch, ktoré môžu byť podkladom pre stratégie úspechu budúcich európskych iniciatív občanov.

Úspešné európske iniciatívy občanov zozbierali takmer 13 miliónov podpisov

S 10 úspešnými európskymi iniciatívami občanov od roku 2024 – o jednu viac ako v minulom roku – je jasné, že kolektívna činnosť občanov je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Údaje o podpisoch zozbierané týmito 10 úspešnými iniciatívami odhaľujú dôležité vzorce v distribúcii a angažovanosti v rôznych členských štátoch.

Spomedzi úspešných iniciatív "Jeden z nás" zozbieral najvyšší počet overených podpisov, celkovo 1 695 328, po ktorých tesne nasledovalo "Právo na vodu" s 1 673 181 podpismi. Na treťom mieste je najnovšia úspešná iniciatíva „Európa bez kožušín“ s 1 502 319 podpismi. Preukazuje to významnú podporu verejnosti pre rôzne príčiny, od obhajoby života až po environmentálne práva a práva zvierat.

Obrázok 1. Celkový počet overených podpisov zozbieraných desiatimi úspešnými európskymi iniciatívami občanov (2012 – 2024)

bar chart reporting total signatures collected per ECI

Nemecko celkovo vykázalo najvyšší počet podpisov, zatiaľ čo Malta mala najvyššiu angažovanosť na obyvateľa

Nemecko vykázalo celkovo najvyšší počet podpisov s viac ako 4,47 miliónmi podpisov, čo je oveľa viac ako ktorákoľvek iná krajina. Nasledovalo Taliansko s viac ako 1,9 miliónom podpisov a Francúzsko s takmer 1,1 miliónom podpisov. Táto vysoká úroveň angažovanosti v Nemecku, Taliansku a Francúzsku označuje tieto krajiny za strategické lokality pre rozsiahle kampane vzhľadom na ich veľké obyvateľstvo a silnú občiansku účasť. Iniciatívy ako „Stop glyfozátu“ a „Right2Water“ ťažili z rozsiahlych sietí v týchto krajinách, pričom využili existujúce štruktúry na zvyšovanie povedomia a presadzovanie záujmov verejnosti s cieľom maximalizovať ich dosah.

Naopak, menšie štáty ako Cyprus a Estónsko vykazujú oveľa nižšie počty, s 14 462 a 22 368 podpismi, čo sa očakáva vzhľadom na ich menší počet obyvateľov. Pri posudzovaní podpisov v pomere k počtu obyvateľov členských štátov však Malta vyniká s účasťou 8,9 % svojho obyvateľstva, čo je najvyššia angažovanosť na obyvateľa zo všetkých členských štátov. Iniciatíva „Jeden z nás“ bola mimoriadne úspešná na Malte, kde sa podarilo zozbierať 23 017 podpisov, čo predstavuje takmer 48 % všetkých podpisov zozbieraných úspešnými iniciatívami na Malte. Nasleduje Maďarsko so zapojením 7,2 % na obyvateľa, ktoré je výrazne motivované iniciatívou „Menšinový balíček“, v rámci ktorej sa zozbieralo 527 686 podpisov, čo predstavuje približne 76 % podpisov všetkých úspešných iniciatív v Maďarsku. Z týchto údajov vyplýva, že menšie krajiny môžu napriek veľkosti svojho obyvateľstva dosiahnuť vysokú úroveň angažovanosti prostredníctvom účinnej mobilizácie a cielených kampaní.

Naopak, krajiny ako Írsko, ktoré majú nízky absolútny počet podpisov a nízku angažovanosť na obyvateľa, môžu naznačovať určité výzvy, ktorým čelia organizátori. Mohlo by to zahŕňať nedostatočnú informovanosť o európskej iniciatíve občanov alebo nedostatočné cielené kampane. Pochopenie a riešenie týchto základných príčin má zásadný význam pre budúce iniciatívy zamerané na účinnejšiu mobilizáciu podpory v krajinách s nízkou mierou zapojenia do európskej iniciatívy občanov. Napriek veľkému absolútnemu počtu podpisov Francúzsko vykazuje relatívne nízku angažovanosť na obyvateľa na úrovni 1,5 %, čo naznačuje potrebu cielenejších a primeranejších stratégií kampane.

Okrem zozbierania aspoň jedného milióna podpisov musia európske iniciatívy občanov dosiahnuť aj minimálny počet podpisov v najmenej siedmich členských štátoch, aby sa mohli považovať za úspešné. Rozdelenie prahových hodnôt podpísania, ktoré dosiahla každá iniciatíva, poukazuje na širokú podporu niektorých získaných iniciatív , ako je znázornené v grafe nižšie. Napríklad iniciatíva „Save Cruelty Free Cosmetics“ dosiahla najvyšší počet prahových hodnôt a splnila minimálny počet podpisov v 21 členských štátoch. „Jeden z nás“, „Skoncujme s klietkovým chovom“ a „Európa bez kožušín“ dosiahli prahové hodnoty v 18 členských štátoch.

Obrázok 2. Úspešné európske iniciatívy občanov, ktoré dosiahli minimálny počet podpisov v každom členskom štáte (2012 – 2024)

bar chart depicting what initiatives reached the minimum thresholds in different countries

Prahové hodnoty sa najčastejšie dosahovali v Nemecku, Taliansku a Španielsku, pričom každá z nich dosiahla prahové hodnoty v 9 z 10 úspešných európskych iniciatív občanov. Z tejto konzistentnosti vyplývajú cielené kampane organizátorov v týchto krajinách. Napríklad "Jeden z nás" sa zameral na krajiny s etablovanými pro-life hnutiami, ako sú Nemecko, Poľsko, Španielsko, Malta a Taliansko, čím sa zabezpečilo, že kampaň rezonovala s existujúcimi hodnotami a presvedčeniami miestneho obyvateľstva. Okrem zamerania sa na krajiny, v ktorých bolo najjednoduchšie zozbierať podpisy, sa iniciatíva Right2Water pokúsila zozbierať minimálne 5 % nad prahovou hodnotou, keď dosiahli prahovú hodnotu v krajine, aby bola ich iniciatíva úspešná.

Naopak, v 15 členských štátoch bolo počet európskych iniciatív občanov, ktoré dosiahli prahovú hodnotu, päť alebo menej. Dôvody by si vyžadovali ďalší výskum, ale jedným z možných dôvodov by mohlo byť, že organizátori majú tendenciu vyberať obmedzený počet krajín, ktoré budú viesť ich kampaň.

Financovanie je kľúčové, ale silná stratégia kampane môže zabezpečiť úspech vašej európskej iniciatívy občanov bez ohľadu na to,

Úspešné európske iniciatívy občanov ako „Zachráňme kozmetiku bez krutosti“ a „Európa bez kožušín“ získali značné finančné prostriedky, ako je znázornené v nasledujúcej tabuľke. Naopak, iniciatívy ako „Stop vivisekcii“ a „Stop odstraňovaniu plutiev“ fungovali na menších rozpočtoch. Napriek tomu údaje odhaľujú, že finančné zdroje, aj keď sú prospešné, neurčujú úspech. Iniciatívy ako „Stop vivisekcii“ dokázali, že dobre naplánovaná kampaň – s účinnými správami, širokou dobrovoľníckou sieťou a rozsiahlym využívaním sociálnych médií – môže kompenzovať obmedzené financovanie a stále získať jeden milión podpisov. 

Účinnosť kampane často závisí od ohlasu jej posolstva vo vzťahu k verejnosti a od schopnosti mobilizovať dobrovoľníkov a podporovateľov. Iniciatívy zamerané na všeobecne súvisiace otázky, ako sú práva zvierat alebo ochrana životného prostredia, zvyčajne priťahujú väčšiu pozornosť a podporu. Úspech iniciatívy môže byť okrem toho ovplyvnený schopnosťou zamerať sa na konkrétne členské štáty s prispôsobenými posolstvami, ktoré sú v súlade s miestnymi obavami. To podčiarkuje rozhodujúcu úlohu strategického plánovania a realizácie spolu s finančnou podporou pri dosahovaní úspechu európskych iniciatív občanov.

Obrázok 3. Financovanie oznámené desiatimi úspešnými európskymi iniciatívami občanov (2012 – 2024)

bar chart reporting amount of funding reported by 10 successful initiatives

Európania stredného veku nesú hlavnú zodpovednosť za úspešné európske iniciatívy občanov

Keď porovnáme demografiu úspešných európskych iniciatív občanov so všetkými registrovanými európskymi iniciatívami občanov, objavia sa niektoré zaujímavé trendy. Spomedzi úspešných európskych iniciatív občanov je 32 % organizátorov vo veku od 51 do 61 rokov v porovnaní so 17 % organizátorov všetkých iniciatív. To naznačuje, že Európania v strednom veku zohrávajú významnú úlohu pri dosahovaní úspešných výsledkov európskych iniciatív občanov. Naopak, mladší organizátori, najmä tí mladší ako 40 rokov, sú viac zastúpení v širšej skupine iniciovaných európskych iniciatív občanov, ale v porovnaní s nimi majú nižšiu mieru úspešnosti.

Z rozdelenia organizátorov európskej iniciatívy občanov podľa štátnej príslušnosti vyplýva významná účasť Francúzska (12 %), Nemecka (11 %), Talianska (9 %) a Španielska (8 %). Nie je prekvapením, že tieto krajiny vedú v počte organizátorov, keďže vykazujú aj najvyšší počet podpisov, čo odráža ich väčší počet obyvateľov a väčšiu angažovanosť v európskych iniciatívach občanov vo všetkých oblastiach.

Pokiaľ ide o krajinu pobytu organizátorov, Nemecko (11 %) a Francúzsko (10 %) opäť vedú, tesne za nimi nasleduje Taliansko (9 %) a Belgicko (8 %). To naznačuje, že organizátori často pôsobia vo svojich vlastných krajinách, hoci niektorí majú bydlisko inde – pričom Belgicko je jasnou odchýlkou, pretože je „hlavným mestom“ EÚ.

Obrázok 4. Rozdelenie organizátorov európskej iniciatívy občanov podľa krajiny pobytu

bar chart and coloured EU map depicting the distribution of initiative organisers by country of residence

Závery

Infografika o európskej iniciatíve občanov z roku 2024 ponúka presvedčivý prehľad o súčasnom stave angažovanosti v európskych iniciatívach občanov v celej Európe. Zdôrazňuje, že úspech európskych iniciatív občanov závisí najmä od účinných stratégií kampane a rozsiahlej mobilizácie verejnosti. Európania stredného veku sa stávajú kľúčovými hnacími silami úspešných iniciatív, zatiaľ čo mladí ľudia (mladší ako 40 rokov) sú tými, ktorí začínajú najviac iniciatív. Rôzne úrovne angažovanosti v jednotlivých členských štátoch, od vysokej účasti Malty na obyvateľa až po širšie trendy v krajinách ako Nemecko a Španielsko, podčiarkujú rôzne politické kultúry ovplyvňujúce občiansku účasť. Tieto trendy zdôrazňujú význam prispôsobenia stratégií kampane konkrétnym vnútroštátnym kontextom s cieľom maximalizovať angažovanosť a úspech.

Preskúmajte celú infografiku európskej iniciatívy občanov z roku 2024 s cieľom získať prehľad o širších trendoch v rámci európskych iniciatív občanov, nielen tých úspešných.

Pozrite siúspešné príbehyfóra európskej iniciatívy občanov , ktoré obsahujú tipy pre osoby, ktoré majú dôverné informácie, z 10 úspešných európskych iniciatív občanov!

Prispievatelia

Savannah Schuurbiers, koordinátorka pre európsku demokraciu, Európska služba pre občiansku činnosť (ECAS)

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.