Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Uvidi utemeljeni na podacima iz 12 godina europske građanske inicijative: Što nam govori infografika europske građanske inicijative za 2024.

Ažurirano: 09/07/2024

Nedavno objavljena infografika o europskoj građanskoj inicijativi za 2024. pruža sveobuhvatan statistički pregled i ključne uvide u različite europske građanske inicijative registrirane od 2012., uključujući demografske podatke o njihovim organizatorima i pristašama. Ova infografika, koju svake godine izrađuje tim Foruma europske građanske inicijative, vrijedan je izvor informacija za razumijevanje trendova u europskim građanskim inicijativama. Nudi uvide utemeljene na podacima koji mogu poslužiti kao temelj za strategije za uspjeh budućih europskih građanskih inicijativa.

Uspješne europske građanske inicijative prikupile su gotovo 13 milijuna potpisa

S 10 uspješnih europskih građanskih inicijativa od 2024., što je jedna više nego prošle godine, jasno je da je kolektivno djelovanje građana važnije nego ikad. Podaci o potpisima prikupljeni u tih deset uspješnih inicijativa otkrivaju važne obrasce u raspodjeli i angažmanu među različitim državama članicama.

Među uspješnim inicijativama, "Jedan od nas" prikupio je najveći broj provjerenih potpisa, ukupno 1.695.328, nakon čega slijedi "Right2Water" s 1.673.181 potpisom. Najnovija uspješna inicijativa „Za Europu bez krzna” na trećem je mjestu s 1 502 319 potpisa. To pokazuje znatnu potporu javnosti različitim ciljevima, od zagovaranja prava na život do zaštite okoliša i prava životinja.

Slika 1. Ukupan broj provjerenih potpisa prikupljenih za 10 uspješnih europskih građanskih inicijativa (2012.–2024.)

bar chart reporting total signatures collected per ECI

Njemačka je prijavila najveći broj potpisa, dok je Malta imala najveći broj potpisa po glavi stanovnika.

Njemačka je prijavila najveći broj potpisa, s više od 4,47 milijuna potpisa, daleko više od bilo koje druge zemlje. Slijede Italija s više od 1,9 milijuna potpisa i Francuska s gotovo 1,1 milijun potpisa. Ta visoka razina angažmana u Njemačkoj, Italiji i Francuskoj ukazuje na to da su te zemlje strateške lokacije za kampanje velikih razmjera zbog velikog broja stanovnika i snažnog građanskog sudjelovanja. Inicijative kao što su „Zaustavimo glifosat” i „Right2Water” imale su koristi od opsežnih mreža u tim zemljama, pri čemu su se iskoristile postojeće strukture za podizanje javne svijesti i zagovaranje kako bi se maksimalno povećao njihov doseg.

Nasuprot tome, manje države poput Cipra i Estonije pokazuju mnogo manji broj, s 14.462 i 22.368 potpisa, što se očekuje s obzirom na njihovo manje stanovništvo. Međutim, kad je riječ o potpisima u odnosu na broj stanovnika država članica, Malta se ističe sudjelovanjem 8,9 % stanovništva, što je najveći udio po stanovniku među svim državama članicama. Inicijativa „Jedan od nas” bila je posebno uspješna na Malti jer je prikupljeno 23 017 potpisa, što je gotovo 48 % svih potpisa prikupljenih u okviru uspješnih inicijativa na Malti. Slijedi Mađarska sa stopom sudjelovanja od 7,2 % po stanovniku, koju je znatno potaknula inicijativa „Minority SafePack”, u okviru koje je prikupljeno 527 686 potpisa, što čini oko 76 % potpisa za sve uspješne inicijative u Mađarskoj. Te brojke upućuju na to da manje zemlje, unatoč broju stanovnika, mogu postići visoku razinu angažmana učinkovitom mobilizacijom i ciljanim kampanjama.

S druge strane, zemlje kao što je Irska, koje imaju nizak apsolutni broj potpisa i nizak angažman po glavi stanovnika, mogu ukazivati na neke izazove s kojima se suočavaju organizatori. To bi moglo uključivati nedovoljnu osviještenost o europskoj građanskoj inicijativi ili nedovoljne ciljane kampanje. Razumijevanje i rješavanje tih temeljnih uzroka ključno je za buduće inicijative čiji je cilj učinkovitija mobilizacija potpore u zemljama s niskom razinom sudjelovanja u europskoj građanskoj inicijativi. Unatoč velikom apsolutnom broju potpisa, Francuska pokazuje relativno nizak angažman po glavi stanovnika od 1,5 %, što upućuje na potrebu za usmjerenijim i povezanijim strategijama kampanje.

Osim prikupljanja najmanje milijun potpisa, europske građanske inicijative moraju prikupiti i minimalni broj potpisa u najmanje sedam država članica kako bi se smatrale uspješnima. Raspodjela pragova za potpisivanje koje je svaka inicijativa dosegnula ukazuje na široku potporu koju su neke inicijative dobile, kako je prikazano na grafikonu u nastavku. Na primjer, „Spasimo kozmetiku proizvedenu bez okrutnosti” dosegnuo je najveći broj pragova i ispunio minimalni broj potpisa u 21 državi članici. „Jedan od nas”, „Okončajmo upotrebu kaveza” i „Europa bez krzna” dosegnuli su pragove u 18 država članica.

Slika 2. Uspješne europske građanske inicijative koje su dosegnule prag potpisa u svakoj državi članici (2012.–2024.)

bar chart depicting what initiatives reached the minimum thresholds in different countries

Pragovi su najčešće dosegnuti u Njemačkoj, Italiji i Španjolskoj, a svaki od njih dosegnuo je pragove u 9 od 10 uspješnih europskih građanskih inicijativa. Ta dosljednost upućuje na ciljane kampanje organizatora u tim zemljama. Na primjer, "Jedan od nas" usredotočio se na zemlje s etabliranim pro-life pokretima, kao što su Njemačka, Poljska, Španjolska, Malta i Italija, osiguravajući da kampanja rezonira s postojećim vrijednostima i uvjerenjima lokalnog stanovništva. Osim što je bila usmjerena na zemlje u kojima je bilo najlakše prikupiti potpise, inicijativom „Right2Water” pokušalo se prikupiti i najmanje 5 % više od praga kada su dosegnuli prag u zemlji kako bi njihova inicijativa bila uspješna.

S druge strane, u 15 država članica broj europskih građanskih inicijativa koje su dosegnule prag iznosio je pet ili manje. Razlozi za to zahtijevali bi daljnja istraživanja, ali jedan od mogućih razloga mogao bi biti taj da organizatori obično odaberu ograničen broj zemalja koje će voditi njihovu kampanju.

Financiranje je ključno, ali snažna strategija kampanje može osigurati uspjeh vaše europske građanske inicijative bez obzira na to

Uspješne europske građanske inicijative kao što su „Spasimo kozmetiku proizvedenu bez okrutnosti” i „Europa bez krzna” dobile su znatna financijska sredstva, kako je prikazano na grafikonu u nastavku. Nasuprot tome, inicijative kao što su "Stop vivisekciji" i "Stop rezanju peraja" djelovale su na manjim proračunima. Ipak, podaci otkrivaju da financijski resursi, iako korisni, ne određuju samo uspjeh. Inicijative kao što je „Stop vivisekciji” pokazale su da se dobro planiranom kampanjom, koja uključuje učinkovitu razmjenu poruka, široku volontersku mrežu i široku upotrebu društvenih medija, može nadoknaditi ograničeno financiranje i prikupiti milijun potpisa. 

Učinkovitost kampanje često ovisi o odjeku njezine poruke prema javnosti i sposobnosti mobiliziranja volontera i podupiratelja. Inicijative koje se bave univerzalno povezanim pitanjima, kao što su prava životinja ili zaštita okoliša, obično privlače više pozornosti i potpore. Osim toga, na uspjeh inicijative može utjecati mogućnost usmjeravanja na određene države članice prilagođenim porukama koje su u skladu s lokalnim pitanjima. Time se naglašava ključna uloga strateškog planiranja i provedbe uz financijsku potporu u postizanju uspjeha europskih građanskih inicijativa.

Slika 3. Financijska sredstva o kojima je izvijestilo 10 uspješnih europskih građanskih inicijativa (2012. – 2024.)

bar chart reporting amount of funding reported by 10 successful initiatives

Sredovječni Europljani predvodnici u uspješnim europskim građanskim inicijativama

Kad usporedimo demografske podatke uspješnih europskih građanskih inicijativa sa svim registriranim europskim građanskim inicijativama, pojavljuju se neki zanimljivi trendovi. Među uspješnim europskim građanskim inicijativama 32 % organizatora ima između 51 i 61 godinu, u usporedbi sa 17 % organizatora svih inicijativa. To upućuje na to da sredovječni Europljani imaju važnu ulogu u postizanju uspješnih rezultata europskih građanskih inicijativa. S druge strane, mlađi organizatori, posebno oni mlađi od 40 godina, zastupljeniji su u široj skupini pokrenutih europskih građanskih inicijativa, ali imaju niže stope uspješnosti u usporedbi s njima.

Raspodjela organizatora europskih građanskih inicijativa prema državljanstvu pokazuje znatno sudjelovanje Francuske (12 %), Njemačke (11 %), Italije (9 %) i Španjolske (8 %). Ne iznenađuje činjenica da su te zemlje predvodnice u broju organizatora s obzirom na to da su prijavile i najveći broj potpisa, što je odraz njihova većeg broja stanovnika i većeg angažmana u europskim građanskim inicijativama na svim razinama.

Kad je riječ o zemlji boravišta organizatora, ponovno prednjače Njemačka (11 %) i Francuska (10 %), a odmah iza njih slijede Italija (9 %) i Belgija (8 %). To upućuje na to da organizatori često djeluju unutar svojih zemalja, iako neki od njih borave drugdje, pri čemu je Belgija očito netipična jer je „glavni grad” EU-a.

Slika 4. Raspodjela organizatora europskih građanskih inicijativa prema zemlji boravišta

bar chart and coloured EU map depicting the distribution of initiative organisers by country of residence

Zaključci

Infografika o europskoj građanskoj inicijativi za 2024. pruža uvjerljiv prikaz trenutačnog stanja suradnje s europskim građanskim inicijativama diljem Europe. Naglašava da se uspjeh europskih građanskih inicijativa uglavnom oslanja na učinkovite strategije kampanja i široku javnu mobilizaciju. Sredovječni Europljani ključni su pokretači uspješnih inicijativa, dok su mladi (mlađi od 40 godina) ti koji pokreću većinu inicijativa. Različite razine angažmana među državama članicama, od visokog sudjelovanja Malte po glavi stanovnika do širih trendova u zemljama kao što su Njemačka i Španjolska, naglašavaju različite političke kulture koje utječu na građansko sudjelovanje. Tim se trendovima naglašava važnost prilagođavanja strategija kampanje posebnim nacionalnim kontekstima kako bi se maksimalno povećao angažman i uspjeh.

Istražite cijelu infografiku o europskoj građanskoj inicijativi za 2024. kako biste saznali više o širim trendovima u europskim građanskim inicijativama, a ne samo o onima uspješnima.

Pogledajtepriče o uspjehuForuma europske građanske inicijative, koje sadržavaju interne savjete iz 10 uspješnih europskih građanskih inicijativa!

Objavitelji

Savannah Schuurbiers, koordinatorica za europsku demokraciju, Europska služba za građansku akciju (ECAS)

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.