Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Данни, задвижвани от 12 години от Европейската гражданска инициатива: Какво ни казва Инфографиката за ЕГИ 2024

Актуализирано на: 09/07/2024

Наскоро публикуваната инфографика на Европейската гражданска инициатива за 2024 г. предоставя изчерпателен статистически преглед и ключови данни от различните европейски граждански инициативи (ЕГИ), регистрирани от 2012 г. насам, включително демографски данни за техните организатори и поддръжници. Изготвена ежегодно от екипа на Форума на ЕГИ, тази инфографика служи като ценен ресурс за разбиране на тенденциите в европейските граждански инициативи. Тя предлага основани на данни прозрения, които могат да служат за основа на стратегиите за успеха на бъдещите ЕГИ.

Успешните ЕГИ събраха почти 13 милиона подписа

С 10 успешни ЕГИ от 2024 г. — с една повече от миналата година — е ясно, че колективните граждански действия са по-важни от всякога. Данните за подписите, събрани в рамките на тези 10 успешни инициативи, разкриват важни модели в разпределението и ангажираността между различните държави членки.

Сред успешните инициативи „Един от нас„събра най-голям брой проверени подписи, общо 1,695,328, следвани от „Право на вода“ с 1,673,181 подписа. Най-новата успешна инициатива „Fur Free Europe“ е на трето място с 1,502,319 подписа. Това показва значителна обществена подкрепа за различни каузи — от застъпничеството в подкрепа на живота до правата на околната среда и правата на животните.

Фигура 1. Общ брой проверени подписи, събрани от 10 успешни ЕГИ (2012—2024 г.)

bar chart reporting total signatures collected per ECI

Германия отчита най-голям брой подписи като цяло, докато Малта има най-висок ангажимент на глава от населението

Германия отчита най-голям брой подписи като цяло, с повече от 4,47 милиона подписа, далеч над която и да е друга страна. Италия е последвана от над 1,9 милиона подписа, а Франция — с близо 1,1 милиона подписа. Това високо равнище на ангажираност в Германия, Италия и Франция посочва тези страни като стратегически локации за мащабни кампании поради голямото им население и силното гражданско участие. Инициативи като „Спрете глифозата„и „Право на вода“ са се възползвали от широки мрежи в тези страни, като са се възползвали от съществуващите структури за обществена осведоменост и застъпничество, за да се увеличи максимално техният обхват.

За разлика от тях, по-малките държави като Кипър и Естония показват много по-малък брой — съответно 14,462 и 22,368 подписа, което се очаква с оглед на по-малкото им население. Въпреки това, когато се разглеждат подписите по отношение на населението на държавите членки, Малта се откроява с 8,9 % от населението, което е най -високият ангажимент на глава от населението сред всички държави членки. Инициативата „Един от нас“ беше особено успешна в Малта, като събра 23,017 подписа, почти 48 % от всички подписи, събрани чрез успешни инициативи в Малта. Унгария следва със 7,2 % ангажимент на глава от населението, задвижван значително от инициативата „Minority SafePack“, която събра 527,686 подписа, което представлява около 76 % от подписите за всички успешни инициативи в Унгария. Тези данни показват, че по-малките държави, въпреки числеността на населението си, могат да постигнат високи нива на ангажираност чрез ефективна мобилизация и целенасочени кампании.

Обратно, страни като Ирландия, които имат както малък абсолютен брой подписи, така и нисък ангажимент на глава от населението, може да показват някои предизвикателства, пред които са изправени организаторите. Това може да включва липса на осведоменост относно Европейската гражданска инициатива или недостатъчна целенасочена кампания. Разбирането и преодоляването на тези основни причини е от решаващо значение за бъдещи инициативи, насочени към по-ефективно мобилизиране на подкрепа в държави с ниска ангажираност с ЕГИ. Въпреки големия абсолютен брой подписи Франция показва относително нисък ангажимент на глава от населението — 1,5 %, което предполага необходимост от по-целенасочени и приложими стратегии на кампанията.

Освен събирането на най-малко един милион подписа, европейските граждански инициативи трябва също така да достигнат минимален брой подписи в поне седем държави членки, за да бъдат счетени за успешни. Разпределението на праговете за подписи, достигнати от всяка инициатива, подчертава широко разпространената подкрепа, получена от някои инициативи, както е показано на графиката по-долу. Например „Save Cruelty Free Cosmetics“ достигна най-високия брой прагове, достигайки минималния брой подписи в 21 държави членки. „Един от нас„, „Край на клетката„и „Свободна Европа“ достигна прагове в 18 държави членки.

Фигура 2. Успешни ЕГИ, които са достигнали прага за подписване във всяка държава членка (2012—2024 г.)

bar chart depicting what initiatives reached the minimum thresholds in different countries

Праговете бяха най-често достигнати в Германия, Италия и Испания, като всеки от тях достигна прагове в 9 от 10-те успешни ЕГИ. Тази съгласуваност предполага целенасочени кампании от страна на организаторите в тези държави. Например „Един от нас“ се фокусира върху страни с установени движения в подкрепа на живота, като Германия, Полша, Испания, Малта и Италия, като гарантира, че кампанията резонира със съществуващите ценности и вярвания на местното население. Освен че е насочена към държави, в които е било най-лесно да се събират подписи, инициативата „Право на вода“ също се опита да събере най-малко 5 % над прага, когато те достигнат прага в дадена държава, за да направят инициативата си успешна.

Обратно, в 15 държави членки броят на европейските граждански инициативи, които са достигнали прага, е пет или по-малко. Причините за това ще изискват допълнителни изследвания, но една от възможните причини може да бъде, че организаторите са склонни да избират ограничен брой държави, които да ръководят кампанията си.

Финансирането е от решаващо значение, но една силна стратегия за кампанията може да гарантира успеха на вашата ЕГИ независимо от това.

Успешните ЕГИ като „Save Cruelty Free Cosmetics„и „Fur Free Europe“ са получили значително финансиране, както е показано на графиката по-долу. За разлика от тях инициативи като „Stop Vivisection„и „Stop Finning“ са действали с по-малки бюджети. И все пак, данните показват, че финансовите ресурси, макар и полезни, не определят единствено успеха. Инициативи като „Спрете вивисекцията“ доказаха, че добре планираната кампания, включваща ефективни съобщения, широка доброволческа мрежа и широко използване на социалните медии, може да компенсира ограниченото финансиране и все още да събере един милион подписа. 

Ефективността на една кампания често зависи от резонанса на посланието ѝ към обществеността и способността за мобилизиране на доброволци и поддръжници. Инициативите, насочени към всеобщи въпроси като правата на животните или опазването на околната среда, обикновено привличат повече внимание и подкрепа. Освен това успехът на дадена инициатива може да бъде повлиян от способността за насочване към конкретни държави членки с персонализирани послания, които съответстват на опасенията на местно равнище. Това подчертава решаващата роля на стратегическото планиране и изпълнение, наред с финансовата подкрепа за постигането на успех с европейските граждански инициативи.

Фигура 3. Финансиране, докладвано от 10 успешни ЕГИ (2012—2024 г.)

bar chart reporting amount of funding reported by 10 successful initiatives

Европейците на средна възраст са отговорни за успешните ЕГИ

Когато сравняваме демографските данни на успешните европейски граждански инициативи с всички регистрирани ЕГИ, се появяват някои интересни тенденции. Сред успешните ЕГИ 32 % от организаторите са на възраст между 51 и 61 години, в сравнение със 17 % от организаторите на всички инициативи. Това предполага, че европейците на средна възраст играят значителна роля за постигането на успешни резултати за ЕГИ. За разлика от това по-младите организатори, особено тези на възраст под 40 години, са по-представени в по-широкия резерв от инициирани ЕГИ, но имат по-нисък процент на успеваемост в сравнение с тях.

Разпределението на организаторите на европейски граждански инициативи по националност показва значително участие от Франция (12 %), Германия (11 %), Италия (9 %) и Испания (8 %). Не е изненадващо, че тези държави водят по брой организатори, тъй като отчитат и най-голям брой подписи, което отразява по-голямото им население и по-голямата ангажираност с европейските граждански инициативи повсеместно.

Що се отнася до държавата на пребиваване на организаторите, Германия (11 %) и Франция (10 %) отново са водещи, следвани от Италия (9 %) и Белгия (8 %). Това предполага, че организаторите често работят в собствените си страни, въпреки че някои от тях живеят другаде — като Белгия е ясно изразен като „столица“ на ЕС.

Фигура 4. Разпределение на Организаторите на ЕГИ по държава на пребиваване

bar chart and coloured EU map depicting the distribution of initiative organisers by country of residence

Изводи

Инфографиката на ЕГИ за 2024 г. предлага убедителна моментна картина на настоящия контекст на ангажираност с европейските граждански инициативи в цяла Европа. Той подчертава, че успехът на ЕГИ зависи главно от ефективни стратегии за кампании и широко мобилизация на обществеността. Европейците на средна възраст се очертават като основни движещи сили на успешните инициативи, докато младите хора (под 40 години) започват най-много инициативи. Различните равнища на ангажираност в отделните държави членки — от високото участие на Малта на глава от населението до по-широките тенденции в държави като Германия и Испания — подчертават различните политически култури, влияещи върху гражданското участие. Тези тенденции подчертават значението на приспособяването на стратегиите на кампаниите към специфичния национален контекст, за да се постигне максимална ангажираност и успех.

Разгледайте пълната инфографика на Европейската гражданска инициатива за 2024 г., за да научите повече за по-широките тенденции в ЕГИ, а не само за успешните.

Вижте успешнитеистории на форума на ЕГИ,с участието на вътрешни съвети от 10 успешни ЕГИ!

Автори

Савана Шурбиерс, европейски координатор за демокрация, Европейска служба за граждански действия (ECAS)

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.