Nowo opublikowana infografika dotycząca europejskiej inicjatywy obywatelskiej na 2024 r. zawiera kompleksowy przegląd statystyczny i kluczowe spostrzeżenia z różnych europejskich inicjatyw obywatelskich zarejestrowanych od 2012 r., w tym dane demograficzne dotyczące ich organizatorów i zwolenników. Infografika ta, publikowana co roku przez zespół Forum Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, stanowi cenne źródło informacji na temat tendencji w europejskich inicjatywach obywatelskich. Oferuje on oparte na danych spostrzeżenia, które mogą stanowić podstawę strategii na rzecz powodzenia przyszłych europejskich inicjatyw obywatelskich.
EIO, które odniosły sukces, zebrały prawie 13 mln podpisów
Biorąc pod uwagę 10 udanych europejskich inicjatyw obywatelskich od 2024 r. – o jedną więcej niż w ubiegłym roku – oczywiste jest, że zbiorowe działania obywatelskie są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dane dotyczące podpisów zebrane w ramach tych 10 udanych inicjatyw ujawniają istotne wzorce dystrybucji i zaangażowania w różnych państwach członkowskich.
Wśród udanych inicjatyw "One of Us" zebrało największą liczbę zweryfikowanych podpisów, w sumie 1 695 328, a następnie "Right2Water" z 1 673 181 podpisami. Ostatnia udana inicjatywa, „Europa wolna od futer”, zajmuje trzecie miejsce z 1 502 319 podpisami. Świadczy to o znacznym poparciu społecznym dla różnych przyczyn, od rzecznictwa na rzecz życia po prawa środowiskowe i prawa zwierząt.
Rysunek 1. Łączna liczba zweryfikowanych podpisów zebranych przez 10 udanych europejskich inicjatyw obywatelskich (2012–2024)
Niemcy zgłosiły największą liczbę podpisów ogółem, podczas gdy Malta miała najwyższe zaangażowanie na mieszkańca
Niemcy zgłosiły największą liczbę podpisów ogółem, z ponad 4,47 mln podpisów, znacznie przewyższając jakikolwiek inny kraj. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy z ponad 1,9 mln podpisów, a Francja z prawie 1,1 mln podpisów. Ten wysoki poziom zaangażowania w Niemczech, Włoszech i Francji wskazuje te kraje jako strategiczne lokalizacje dla kampanii na dużą skalę ze względu na ich dużą populację i silne zaangażowanie obywatelskie. Inicjatywy takie jak „Stop glifosatowi” i „Right2Water” skorzystały z rozległych sieci w tych krajach, wykorzystując istniejące struktury świadomości społecznej i rzecznictwa, aby zmaksymalizować ich zasięg.
Natomiast mniejsze państwa, takie jak Cypr i Estonia, wykazują znacznie niższe liczby, z odpowiednio 14 462 i 22 368 podpisami, co jest oczekiwane ze względu na ich mniejszą populację. Biorąc jednak pod uwagę liczbę podpisów w stosunku do liczby ludności państw członkowskich, Malta wyróżnia się udziałem 8,9 % ludności, co stanowi najwyższe zaangażowanie na mieszkańca wśród wszystkich państw członkowskich. Inicjatywa „Jeden z nas” odniosła szczególny sukces na Malcie, zbierając 23 017 podpisów, co stanowi prawie 48 % wszystkich podpisów zebranych w ramach udanych inicjatyw na Malcie. Zaangażowanie na Węgrzech wynosi 7,2 % na mieszkańca, co w znacznym stopniu wynika z inicjatywy „Minority SafePack”, w ramach której zebrano 527 686 podpisów, co stanowi około 76 % wszystkich udanych inicjatyw na Węgrzech. Liczby te sugerują, że mniejsze kraje, pomimo liczebności populacji, mogą osiągnąć wysoki poziom zaangażowania poprzez skuteczną mobilizację i ukierunkowane kampanie.
Z drugiej strony kraje takie jak Irlandia, które mają zarówno niską bezwzględną liczbę podpisów, jak i niskie zaangażowanie na mieszkańca, mogą wskazywać na pewne wyzwania, przed którymi stoją organizatorzy. Może to obejmować brak wiedzy na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej lub niewystarczające ukierunkowane kampanie. Zrozumienie tych podstawowych przyczyn i zajęcie się nimi ma kluczowe znaczenie dla przyszłych inicjatyw mających na celu skuteczniejsze mobilizowanie wsparcia w krajach o niskim poziomie zaangażowania w europejską inicjatywę obywatelską. Pomimo dużej bezwzględnej liczby podpisów, Francja wykazuje stosunkowo niskie zaangażowanie na mieszkańca na poziomie 1,5%, co sugeruje potrzebę bardziej ukierunkowanych i relatywnych strategii kampanii.
Poza zebraniem co najmniej miliona podpisów europejskie inicjatywy obywatelskie muszą również osiągnąć minimalną liczbę podpisów w co najmniej siedmiu państwach członkowskich, aby mogły zostać uznane za udane. Rozkład progów liczby podpisów osiągniętych w ramach każdej inicjatywy uwypukla szerokie poparcie dla niektórych inicjatyw, które uzyskały poparcie, jak pokazano na poniższym wykresie. Na przykład „Save Cruelty Free Cosmetics” osiągnął najwyższą liczbę progów, osiągając minimalną liczbę podpisów w 21 państwach członkowskich. "One of Us", "End the Cage Age" i "Fur Free Europe" osiągnęły progi w 18 państwach członkowskich.
Rysunek 2. Pomyślne europejskie inicjatywy obywatelskie, które osiągnęły próg podpisu w każdym państwie członkowskim (2012–2024)
Progi były najczęściej osiągane w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii, przy czym każda z nich osiągała progi w 9 z 10 udanych europejskich inicjatyw obywatelskich. Spójność ta sugeruje prowadzenie ukierunkowanych kampanii przez organizatorów w tych krajach. Na przykład "Jeden z nas" koncentrował się na krajach o ugruntowanych ruchach pro-life, takich jak Niemcy, Polska, Hiszpania, Malta i Włochy, zapewniając, że kampania rezonowała z istniejącymi wartościami i przekonaniami lokalnej ludności. Oprócz ukierunkowania na kraje, w których najłatwiej było zebrać podpisy, w ramach inicjatywy „Right2Water” próbowano również zebrać co najmniej 5 % powyżej progu, gdy osiągnęły one próg w danym kraju, aby inicjatywa ta odniosła sukces.
Natomiast w 15 państwach członkowskich liczba europejskich inicjatyw obywatelskich, które osiągnęły próg, wynosiła pięć lub mniej. Powody takiego stanu rzeczy wymagałyby dalszych badań, ale jednym z możliwych powodów może być fakt, że organizatorzy wybierają ograniczoną liczbę krajów do prowadzenia kampanii.
Finansowanie ma kluczowe znaczenie, ale silna strategia kampanii może zapewnić powodzenie europejskiej inicjatywy obywatelskiej niezależnie od
Udane europejskie inicjatywy obywatelskie, takie jak „Save Cruelty Free Cosmetics” i „Fur Free Europe”, otrzymały znaczne finansowanie, jak przedstawiono na poniższym wykresie. Natomiast inicjatywy takie jak "Stop wiwisekcji" i "Stop Finning" działały na mniejszych budżetach. Jednak dane pokazują, że zasoby finansowe, choć korzystne, nie decydują o sukcesie. Inicjatywy takie jak „Stop wiwisekcji” dowiodły, że dobrze zaplanowana kampania – obejmująca skuteczne komunikaty, szeroką sieć wolontariuszy i szerokie wykorzystanie mediów społecznościowych – może zrekompensować ograniczone finansowanie i nadal zebrać milion podpisów.
Skuteczność kampanii często zależy od rezonansu jej przesłania ze społeczeństwem oraz od zdolności do mobilizacji wolontariuszy i zwolenników. Inicjatywy dotyczące kwestii, które można powszechnie powiązać, takich jak prawa zwierząt lub ochrona środowiska, zwykle przyciągają większą uwagę i wsparcie. Ponadto na powodzenie inicjatywy może mieć wpływ zdolność do kierowania do konkretnych państw członkowskich dostosowanych komunikatów, które są zgodne z lokalnymi obawami. Podkreśla to kluczową rolę planowania strategicznego i jego realizacji, a także wsparcia finansowego w osiąganiu sukcesu dzięki europejskim inicjatywom obywatelskim.
Rysunek 3. Finansowanie zgłoszone w ramach 10 udanych europejskich inicjatyw obywatelskich (2012–2024)
Europejczycy w średnim wieku wiodą prym w udanych europejskich inicjatywach obywatelskich
Kiedy porównujemy dane demograficzne dotyczące udanych europejskich inicjatyw obywatelskich ze wszystkimi zarejestrowanymi europejskimi inicjatywami obywatelskimi, pojawiają się pewne interesujące tendencje. Wśród udanych europejskich inicjatyw obywatelskich 32 % organizatorów ma od 51 do 61 lat, w porównaniu z 17 % organizatorów wszystkich inicjatyw. Sugeruje to, że Europejczycy w średnim wieku odgrywają istotną rolę w osiąganiu pozytywnych wyników europejskich inicjatyw obywatelskich. Natomiast młodsi organizatorzy, zwłaszcza w wieku poniżej 40 lat, są bardziej reprezentowani w szerszej puli zainicjowanych europejskich inicjatyw obywatelskich, ale w porównaniu z nimi odnotowują niższe wskaźniki powodzenia.
Podział organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej według narodowości wskazuje na znaczny udział Francji (12 %), Niemiec (11 %), Włoch (9 %) i Hiszpanii (8 %). Nic dziwnego, że kraje te przodują pod względem liczby organizatorów, ponieważ zgłaszają również największą liczbę podpisów, co odzwierciedla ich większą populację i większe zaangażowanie we wszystkie europejskie inicjatywy obywatelskie.
Jeśli chodzi o kraj zamieszkania organizatorów, Niemcy (11%) i Francja (10%) ponownie przodują, a tuż za nimi plasują się Włochy (9%) i Belgia (8%). Sugeruje to, że organizatorzy często prowadzą działalność w swoich krajach, chociaż niektórzy mieszkają gdzie indziej – przy czym Belgia jest wyraźną wartością odstającą, ponieważ jest „stolicą” UE.
Rysunek 4. Podział organizatorów europejskiej inicjatywy obywatelskiej według kraju zamieszkania
Wnioski
Infografika dotycząca europejskiej inicjatywy obywatelskiej z 2024 r. przedstawia przekonujący obraz obecnego zaangażowania w europejskie inicjatywy obywatelskie w całej Europie. Podkreśla, że powodzenie europejskich inicjatyw obywatelskich zależy głównie od skutecznych strategii kampanii i powszechnej mobilizacji społecznej. Europejczycy w średnim wieku stają się głównymi motorami udanych inicjatyw, podczas gdy młodzi ludzie (poniżej 40 roku życia) są tymi, którzy rozpoczynają najwięcej inicjatyw. Zróżnicowany poziom zaangażowania w poszczególnych państwach członkowskich, od wysokiego udziału Malty w życiu osobistym po szersze tendencje w krajach takich jak Niemcy i Hiszpania, podkreśla różnorodność kultur politycznych wpływających na uczestnictwo obywatelskie. Tendencje te podkreślają znaczenie dostosowania strategii kampanii do konkretnych kontekstów krajowych, aby zmaksymalizować zaangażowanie i sukces.
Zapoznaj się zhistoriami sukcesuforum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, zawierającymi wskazówki dla osób mających dostęp do informacji poufnych z 10 udanych europejskich inicjatyw obywatelskich!
Autorzy
Savannah Schuurbiers, koordynatorka ds. demokracji europejskiej, Europejska Służba Działań Obywatelskich (ECAS)
- Categories
- Analizy naukowe i strategiczne
Napisz komentarz
Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.