Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Uz datiem balstīts ieskats Eiropas pilsoņu iniciatīvas 12 gadu laikā: Ko mums stāsta 2024. gada EPI infografika

Atjaunināšanas datums: 09/07/2024

Nesen publicētajā Eiropas pilsoņu iniciatīvas infografikā par 2024. gadu ir sniegts visaptverošs statistikas pārskats un galvenās atziņas par dažādām Eiropas pilsoņu iniciatīvām (EPI), kas reģistrētas kopš 2012. gada, tostarp demogrāfiskā informācija par to organizatoriem un atbalstītājiem. Šo infografiku ik gadu sagatavo EPI foruma komanda, un tā ir vērtīgs resurss, kas palīdz izprast Eiropas pilsoņu iniciatīvu tendences. Tas piedāvā uz datiem balstītu ieskatu, kas var kalpot par pamatu turpmāko EPI panākumu stratēģijām.

Veiksmīgajās EPI tika savākti gandrīz 13 miljoni parakstu

Ar 10 sekmīgām EPI no 2024. gada, kas ir par vienu vairāk nekā pagājušajā gadā, ir skaidrs, ka kolektīvā pilsoņu rīcība ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. Dati par parakstiem, kas savākti šajās 10 veiksmīgajās iniciatīvās, atklāj svarīgus izplatīšanas un iesaistes modeļus dažādās dalībvalstīs.

Starp veiksmīgajām iniciatīvām "Viens no mums" savāca vislielāko skaitu pārbaudīto parakstu, kopā 1 695 328, kam sekoja "Right2Water" ar 1 673 181 parakstu. Pēdējā veiksmīgā iniciatīva “Fur Free Europe” ieņem trešo vietu ar 1 502 319 parakstiem. Tas liecina par ievērojamu sabiedrības atbalstu dažādiem cēloņiem, sākot ar atbalstu dzīvībai un beidzot ar vides un dzīvnieku tiesībām.

1.attēls. 10 sekmīgo EPI savākto verificēto parakstu kopskaits (2012.–2024. gads)

bar chart reporting total signatures collected per ECI

Vācija ziņoja par vislielāko parakstu skaitu kopumā, savukārt Maltā bija vislielākā iesaiste uz vienu iedzīvotāju

Vācija ziņoja par vislielāko parakstu skaitu kopumā, proti, vairāk nekā 4,47 miljoni parakstu, kas ievērojami pārsniedz jebkuras citas valsts parakstu skaitu. Tai sekoja Itālija ar vairāk nekā 1,9 miljoniem parakstu un Francija ar gandrīz 1,1 miljonu parakstu. Šis augstais iesaistes līmenis Vācijā, Itālijā un Francijā norāda, ka šīs valstis ir stratēģiskas vietas liela mēroga kampaņām, ņemot vērā to lielo iedzīvotāju skaitu un spēcīgo pilsonisko līdzdalību. Tādas iniciatīvas kā “Stop Glyphosate” un “Right2Water” guva labumu no plašiem tīkliem šajās valstīs, izmantojot esošās sabiedrības informētības un aizstāvības struktūras, lai maksimāli palielinātu to tvērumu.

Turpretī mazākās valstīs, piemēram, Kiprā un Igaunijā, ir daudz mazāks parakstu skaits, proti, attiecīgi 14 462 un 22 368 paraksti, kas ir sagaidāms, ņemot vērā to mazāku iedzīvotāju skaitu. Tomēr, apsverot parakstus attiecībā pret dalībvalstu iedzīvotāju skaitu, Malta izceļas ar to, ka tajā piedalās 8,9 % tās iedzīvotāju, kas ir augstākais iesaistes rādītājs uz vienu iedzīvotāju starp visām dalībvalstīm. Iniciatīva “Viens no mums” bija īpaši veiksmīga Maltā, vācot 23 017 parakstus, kas ir gandrīz 48 % no visiem parakstiem, kuri savākti sekmīgās iniciatīvās Maltā. Pēc tam Ungārija iesaistījās 7,2 % apmērā uz vienu iedzīvotāju, ko lielā mērā veicināja iniciatīva Minority SafePack, kurā tika savākti 527 686 paraksti, kas veido aptuveni 76 % no visiem parakstītajiem parakstiem par visām sekmīgajām iniciatīvām Ungārijā. Šie skaitļi liecina, ka mazākas valstis, neraugoties uz to iedzīvotāju skaitu, var sasniegt augstu iesaistes līmeni, izmantojot efektīvu mobilizāciju un mērķtiecīgas kampaņas.

Savukārt tādas valstis kā Īrija, kurās ir gan zems absolūto parakstu skaits, gan zema iesaiste uz vienu iedzīvotāju, var norādīt uz dažām problēmām, ar kurām saskaras organizatori. Tas varētu ietvert informētības trūkumu par Eiropas pilsoņu iniciatīvu vai nepietiekamu mērķtiecīgu kampaņu rīkošanu. Izpratne par šiem pamatcēloņiem un to novēršana ir būtiska turpmākajām iniciatīvām, kuru mērķis ir efektīvāk mobilizēt atbalstu valstīs ar zemu iesaisti EPI. Neraugoties uz lielo absolūto parakstu skaitu, Francijā iesaiste uz vienu iedzīvotāju ir salīdzinoši zema, proti, 1,5 %, kas liecina par nepieciešamību pēc mērķtiecīgākām un saprotamākām kampaņu stratēģijām.

Lai Eiropas pilsoņu iniciatīvas tiktu uzskatītas par sekmīgām, tām ne tikai jāsavāc vismaz viens miljons parakstu, bet arī jāsasniedz minimālais parakstu skaits vismaz septiņās dalībvalstīs. Parakstīšanas sliekšņu sadalījums, kas sasniegts katrā iniciatīvā, liecina par plašu atbalstu dažām iniciatīvām , kā parādīts turpmākajā diagrammā. Piemēram, “Kosmētikas līdzekļi bez nežēlības” sasniedza vislielāko sliekšņu skaitu, sasniedzot minimālo parakstu skaitu 21 dalībvalstī. “Viens no mums”, “Izbeigt sprostu laikmetu” un “Eiropa bez kažokādām” katrs sasniedza robežvērtības 18 dalībvalstīs.

2.attēls. Sekmīgas EPI, kas sasniegušas parakstīšanas slieksni katrā dalībvalstī (2012.–2024. gads)

bar chart depicting what initiatives reached the minimum thresholds in different countries

Sliekšņi visbiežāk tika sasniegti Vācijā, Itālijā un Spānijā, un katra no tām sasniedza sliekšņus deviņās no desmit sekmīgajām EPI. Šī konsekvence liecina par to, ka organizatori šajās valstīs rīko mērķtiecīgas kampaņas. Piemēram, “Viens no mums” koncentrējās uz valstīm, kurās ir izveidotas dzīvībai labvēlīgas kustības, piemēram, Vāciju, Poliju, Spāniju, Maltu un Itāliju, nodrošinot, ka kampaņa rezonē ar vietējo iedzīvotāju esošajām vērtībām un uzskatiem. Iniciatīva “Right2Water” ne tikai bija vērsta uz valstīm, kurās bija visvieglāk savākt parakstus, bet arī centās savākt vismaz 5 % virs robežvērtības, kad tās sasniedza slieksni valstī, lai iniciatīva būtu sekmīga.

Savukārt 15 dalībvalstīs EPI skaits, kas sasniedza robežvērtību, bija piecas vai mazāk. Iemesli tam būtu jāturpina pētīt, bet viens no iespējamiem iemesliem varētu būt tas, ka organizatori mēdz izvēlēties ierobežotu skaitu valstu savas kampaņas vadīšanai.

Finansējumam ir izšķiroša nozīme, taču spēcīga kampaņas stratēģija var nodrošināt jūsu EPI panākumus neatkarīgi no tā,

Tādas sekmīgas EPI kā “Kosmētikas līdzekļi bez nežēlības” un “Eiropa bez kažokādām” ir saņēmušas ievērojamu finansējumu, kā redzams nākamajā diagrammā. Turpretī tādas iniciatīvas kā “Stop Vivisection” un “Stop Finning” ir darbojušās ar mazākiem budžetiem. Tomēr dati atklāj, ka finanšu resursi, lai gan tie ir izdevīgi, atsevišķi nenosaka panākumus. Tādas iniciatīvas kā “Izbeigt vivisekciju” ir pierādījušas, ka labi plānota kampaņa, kas nodrošina efektīvu ziņapmaiņu, plašu brīvprātīgo tīklu un sociālo mediju plašu izmantošanu, var kompensēt ierobežoto finansējumu un joprojām savākt vienu miljonu parakstu. 

Kampaņas efektivitāte bieži vien ir atkarīga no tās vēstījuma rezonanses sabiedrībā un spējas mobilizēt brīvprātīgos un atbalstītājus. Iniciatīvas, kas risina vispārsaistošus jautājumus, piemēram, dzīvnieku tiesības vai vides aizsardzība, parasti piesaista lielāku uzmanību un atbalstu. Turklāt iniciatīvas panākumus var ietekmēt spēja vērsties pie konkrētām dalībvalstīm ar pielāgotiem vēstījumiem, kas atbilst vietējām problēmām. Tas uzsver stratēģiskās plānošanas un izpildes izšķirošo nozīmi, kā arī finansiālo atbalstu Eiropas pilsoņu iniciatīvu panākumu gūšanā.

3. attēls. Par finansējumu ziņoja 10 sekmīgas EPI (2012.–2024. gads)

bar chart reporting amount of funding reported by 10 successful initiatives

Viduslaiku eiropiešiem ir galvenā atbildība par sekmīgām EPI

Salīdzinot sekmīgo Eiropas pilsoņu iniciatīvu demogrāfiskos rādītājus ar visām reģistrētajām EPI, parādās dažas interesantas tendences. No sekmīgām EPI 32 % organizatoru ir vecumā no 51 līdz 61 gadam salīdzinājumā ar 17 % visu iniciatīvu organizatoru. Tas liecina, ka pusmūža eiropiešiem ir nozīmīga loma sekmīgu EPI rezultātu sasniegšanā. Turpretī jaunākie organizatori, jo īpaši tie, kas jaunāki par 40 gadiem, ir vairāk pārstāvēti plašākā ierosināto EPI kopumā, bet tiem ir zemāki panākumu rādītāji salīdzinājumā ar tiem.

Eiropas pilsoņu iniciatīvas organizatoru sadalījums pēc valstspiederības liecina par ievērojamu līdzdalību no Francijas (12 %), Vācijas (11 %), Itālijas (9 %) un Spānijas (8 %). Nav pārsteigums, ka šīs valstis ir līderes organizatoru skaita ziņā, jo tās arī ziņo par vislielāko parakstu skaitu , atspoguļojot lielāku iedzīvotāju skaitu un lielāku iesaistīšanos Eiropas pilsoņu iniciatīvās visās jomās.

Organizatoru dzīvesvietas valsts atkal ir Vācija (11 %) un Francija (10 %), kam cieši seko Itālija (9 %) un Beļģija (8 %). Tas liek domāt, ka organizatori bieži darbojas savā valstī, lai gan daži dzīvo citur, un Beļģija ir nepārprotams izņēmums, jo tā ir ES “galvaspilsēta”.

attēls. EPI organizatoru sadalījums pēc dzīvesvietas valsts

bar chart and coloured EU map depicting the distribution of initiative organisers by country of residence

Secinājumi

2024. gada EPI infografika sniedz pārliecinošu priekšstatu par pašreizējo situāciju saistībā ar iesaistīšanos Eiropas pilsoņu iniciatīvās visā Eiropā. Tajā uzsvērts, ka EPI panākumi galvenokārt ir atkarīgi no efektīvām kampaņu stratēģijām un plašas sabiedrības mobilizācijas. Vidēja vecuma eiropieši kļūst par veiksmīgu iniciatīvu galvenajiem virzītājspēkiem, savukārt jaunieši (līdz 40 gadu vecumam) ir tie, kas uzsāk visvairāk iniciatīvu. Atšķirīgais iesaistes līmenis dažādās dalībvalstīs, sākot ar Maltas augsto līdzdalības līmeni uz vienu iedzīvotāju un beidzot ar plašākām tendencēm tādās valstīs kā Vācija un Spānija, izceļ atšķirīgās politiskās kultūras, kas ietekmē pilsonisko līdzdalību. Šīs tendences uzsver, cik svarīgi ir pielāgot kampaņu stratēģijas konkrētiem valstu kontekstiem, lai maksimāli palielinātu iesaisti un panākumus.

Izpētiet visu 2024. gada Eiropas pilsoņu iniciatīvas infografiku, lai gūtu ieskatu plašākās EPI tendencēs, ne tikai sekmīgās.

Iepazīstieties ar EPI forumaveiksmesstāstiem, kuros apkopoti ieteikumi no 10 sekmīgām EPI!

Autori

Savannah Schuurbiers, Eiropas Pilsoņu rīcības dienesta (ECAS) Eiropas demokrātijas koordinatore

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.