Az európai polgári kezdeményezés 2024-re vonatkozó, újonnan közzétett infografikája átfogó statisztikai áttekintést és a 2012 óta nyilvántartásba vett különböző európai polgári kezdeményezésekből származó legfontosabb információkat nyújt, beleértve a szervezőikre és támogatóikra vonatkozó demográfiai adatokat is. Az európai polgári kezdeményezés fórumának csapata által évente készített infografika értékes forrásként szolgál az európai polgári kezdeményezések tendenciáinak megértéséhez. Adatvezérelt betekintést nyújt, amely információkkal szolgálhat a jövőbeli európai polgári kezdeményezések sikeréhez szükséges stratégiákhoz.
A sikeres európai polgári kezdeményezések közel 13 millió aláírást gyűjtöttek össze
2024-től 10 sikeres európai polgári kezdeményezéssel – eggyel többel, mint tavaly – egyértelmű, hogy a kollektív polgári fellépés fontosabb, mint valaha. Az e 10 sikeres kezdeményezés által gyűjtött, aláírásokra vonatkozó adatok a különböző tagállamok közötti megoszlás és szerepvállalás fontos mintáit tárják fel.
A sikeres kezdeményezések közül az "Egy közülünk" gyűjtötte össze a legtöbb ellenőrzött aláírást, összesen 1 695 328 aláírást, majd szorosan követte a "Right2Water" 1 673 181 aláírással. A legutóbbi sikeres kezdeményezés, a „Szőrmementes Európa” a harmadik helyen áll 1 502 319 aláírással. Ez azt mutatja, hogy a közvélemény jelentős mértékben támogatja a különböző ügyeket, az életpárti érdekképviselettől kezdve a környezetvédelmi és állatjogokig.
1. ábra. 10 sikeres európai polgári kezdeményezés (2012–2024) által összegyűjtött ellenőrzött aláírások száma összesen
Összességében Németország számolt be a legtöbb aláírásról, míg Máltán volt a legmagasabb az egy főre jutó kötelezettségvállalás
Németország számolt be a legtöbb aláírásról, több mint 4,47 millió aláírással, messze meghaladva bármely más országot. Olaszország több mint 1,9 millió aláírással, Franciaország pedig közel 1,1 millió aláírással. Németországban, Olaszországban és Franciaországban ez a magas szintű szerepvállalás azt jelzi, hogy ezek az országok nagy népességük és erős polgári részvételük miatt a nagyszabású kampányok stratégiai helyszínei. Az olyan kezdeményezések, mint a „Stop Glyphosate” (Állítsuk meg a glifozátot) és a „Right2Water” (Right2Water) ezekben az országokban kiterjedt hálózatok előnyeit élvezték, és a meglévő lakossági tudatossági és érdekképviseleti struktúrákat kihasználva maximalizálták elérésüket.
Ezzel szemben a kisebb államok, például Ciprus és Észtország sokkal alacsonyabb számokat mutatnak, 14 462, illetve 22 368 aláírással, ami kisebb népességük miatt várható. Ha azonban az aláírásokat a tagállamok népességéhez viszonyítva vizsgáljuk, Málta kiemelkedik: lakosságának 8,9 %-a vesz részt a programban, ami az összes tagállam közül a legmagasabb egy főre jutó arány. Az „Egy közülünk” kezdeményezés különösen sikeres volt Máltán: 23 017 aláírást gyűjtött össze, ami a sikeres máltai kezdeményezések által összegyűjtött összes aláírás közel 48 %-a. Magyarország követi az egy főre jutó 7,2%-os kötelezettségvállalást, amelyet jelentős mértékben a „Minority SafePack” kezdeményezés vezérel, amely 527 686 aláírást gyűjtött össze, ami az összes sikeres magyarországi kezdeményezés aláírásának mintegy 76%-át teszi ki. Ezek az adatok arra utalnak, hogy a kisebb országok – népességük nagysága ellenére – hatékony mozgósítással és célzott kampányokkal magas szintű szerepvállalást érhetnek el.
Ezzel szemben az olyan országok, mint Írország, ahol mind az aláírások abszolút száma, mind az egy főre jutó elkötelezettség alacsony, jelezhetik a szervezők előtt álló kihívásokat. Ez magában foglalhatja az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos ismeretek hiányát vagy a nem megfelelő célzott kampányokat. E mögöttes okok megértése és kezelése alapvető fontosságú azon jövőbeli kezdeményezések szempontjából, amelyek célja a támogatás hatékonyabb mozgósítása azokban az országokban, ahol alacsony az európai polgári kezdeményezésben való részvétel. Az aláírások abszolút nagy száma ellenére Franciaországban viszonylag alacsony, 1,5%-os az egy főre jutó részvétel, ami arra utal, hogy célzottabb és megfelelőbb kampánystratégiákra van szükség.
A legalább egymillió aláírás összegyűjtése mellett az európai polgári kezdeményezéseknek legalább hét tagállamban el kell érniük a minimális számú aláírást ahhoz, hogy sikeresnek minősüljenek. Az egyes kezdeményezések által elért aláírási küszöbértékek megoszlása rávilágít arra, hogy egyes kezdeményezések széles körű támogatást élveznek, amint azt az alábbi ábra is mutatja. Például a „Save Cruelty Free Cosmetics” (Támogassuk a kegyetlenségmentes kozmetikumokat) érte el a legtöbb küszöbértéket, és 21 tagállamban érte el az aláírások minimális számát. Az „Egy közülünk”, az „End the Cage Age” és a „Fur Free Europe” 18 tagállamban érte el a küszöbértékeket.
2.ábra. Sikeres európai polgári kezdeményezések, amelyek az egyes tagállamokban (2012–2024) elérték az aláírási küszöbértéket
A küszöbértékeket leggyakrabban Németországban, Olaszországban és Spanyolországban érték el, és a 10 sikeres európai polgári kezdeményezés közül 9-ben mindegyik elérte a küszöbértéket. Ez a következetesség azt sugallja, hogy ezekben az országokban a szervezők célzott kampányokat folytatnak. Például az "Egy közülünk" olyan országokra összpontosított, ahol kialakult életpárti mozgalmak vannak, mint például Németország, Lengyelország, Spanyolország, Málta és Olaszország, biztosítva, hogy a kampány összhangban legyen a helyi lakosság meglévő értékeivel és meggyőződéseivel. Amellett, hogy azokat az országokat célozta meg, ahol a legkönnyebb volt az aláírásgyűjtés, a „Right2Water” kezdeményezés arra is törekedett, hogy kezdeményezésük sikere érdekében legalább 5%-ot gyűjtsön a küszöbérték felett, amikor egy országban elérik a küszöbértéket.
Ezzel szemben 15 tagállamban a küszöbértéket elérő európai polgári kezdeményezések száma öt vagy annál kevesebb volt. Ennek oka további kutatást igényelne, de az egyik lehetséges ok az lehet, hogy a szervezők hajlamosak korlátozott számú országot kiválasztani kampányuk vezetésére.
A finanszírozás kulcsfontosságú, de egy erős kampánystratégia ettől függetlenül biztosíthatja az európai polgári kezdeményezés sikerét
Az olyan sikeres európai polgári kezdeményezések, mint a „Save Cruelty Free Cosmetics” és a „Fur Free Europe” jelentős finanszírozásban részesültek, amint azt az alábbi ábra is mutatja. Ezzel szemben az olyan kezdeményezések, mint a „Stop Vivisection” és a „Stop Finning” kisebb költségvetésből működtek. Az adatok azonban azt mutatják, hogy a pénzügyi források, bár hasznosak, nem egyedül határozzák meg a sikert. Az olyan kezdeményezések, mint a „Stop Vivisection” bebizonyították, hogy egy jól megtervezett kampány – amely hatékony üzenetküldést, széles körű önkéntes hálózatot és a közösségi média széles körű használatát biztosítja – ellensúlyozhatja a korlátozott finanszírozást, és még mindig egymillió aláírást gyűjthet össze.
Egy kampány hatékonysága gyakran attól függ, hogy üzenete milyen visszhangot kelt a nyilvánosságban, és mennyire képes mozgósítani az önkénteseket és a támogatókat. Az egyetemesen kapcsolódó kérdésekkel – például az állatok jogaival vagy a környezetvédelemmel – foglalkozó kezdeményezések általában nagyobb figyelmet és támogatást vonzanak. Emellett a kezdeményezés sikerét befolyásolhatja az a képesség, hogy az egyes tagállamokat a helyi aggályokhoz igazodó, testreszabott üzenetekkel célozzák meg. Ez hangsúlyozza a stratégiai tervezés és végrehajtás, valamint a pénzügyi támogatás kritikus szerepét az európai polgári kezdeményezések sikerének elérésében.
3. ábra. 10 sikeres európai polgári kezdeményezés által jelentett finanszírozás (2012–2024)
Középkorú európaiak vezetik a sikeres európai polgári kezdeményezéseket
Ha összehasonlítjuk a sikeres európai polgári kezdeményezések demográfiai adatait az összes nyilvántartásba vett európai polgári kezdeményezéssel, néhány érdekes tendencia rajzolódik ki. A sikeres európai polgári kezdeményezések közül a szervezők 32%-a 51 és 61 év közötti, szemben az összes kezdeményezés szervezőinek 17%-ával. Ez arra utal, hogy a középkorú európaiak jelentős szerepet játszanak az európai polgári kezdeményezések sikeres eredményeinek elérésében. Ezzel szemben a fiatalabb szervezők – különösen a 40 év alattiak – nagyobb arányban képviseltetik magukat a kezdeményezett európai polgári kezdeményezések szélesebb körében, de a sikerességi arányuk alacsonyabb.
Az európai polgári kezdeményezések szervezőinek állampolgárság szerinti megoszlása jelentős részvételi arányt mutat Franciaországban (12%), Németországban (11%), Olaszországban (9%) és Spanyolországban (8%). Nem meglepő, hogy ezek az országok vezetik a szervezők számát, mivel ők számolnak be a legtöbb aláírásról , ami tükrözi nagyobb népességüket és az európai polgári kezdeményezések iránti nagyobb elkötelezettségüket.
A szervezők lakóhelye szerinti ország tekintetében ismét Németország (11%) és Franciaország (10%) vezet, őket szorosan követi Olaszország (9%) és Belgium (8%). Ez azt sugallja, hogy a szervezők gyakran saját országukban működnek, bár néhányan máshol laknak – Belgium egyértelműen kiugró, mivel az EU „fővárosa”.
4.ábra. Az európai polgári kezdeményezések szervezőinek megoszlása a lakóhely szerinti ország szerint
Következtetések
Az európai polgári kezdeményezés 2024. évi infografikája lenyűgöző pillanatképet nyújt az európai polgári kezdeményezésekkel való együttműködés jelenlegi helyzetéről Európa-szerte. Hangsúlyozza, hogy az európai polgári kezdeményezések sikere elsősorban a hatékony kampánystratégiákon és a széles körű nyilvános mozgósításon múlik. A sikeres kezdeményezések fő mozgatórugói a középkorú európaiak, míg a legtöbb kezdeményezést a fiatalok (40 év alattiak) indítják el. A tagállamok eltérő szintű szerepvállalása – Málta magas egy főre jutó részvételétől kezdve az olyan országok szélesebb körű tendenciáiig, mint Németország és Spanyolország – kiemeli a polgári részvételt befolyásoló különböző politikai kultúrákat. Ezek a tendenciák hangsúlyozzák annak fontosságát, hogy a kampánystratégiákat a szerepvállalás és a siker maximalizálása érdekében a konkrét nemzeti körülményekhez igazítsák.
Tekintse meg az európai polgári kezdeményezés 2024. évi teljes infografikáját, hogy betekintést nyerjen az európai polgári kezdeményezések szélesebb körű tendenciáiba, nem csak a sikeresekbe.
Tekintse meg az európai polgári kezdeményezés fórumának sikertörténeteit, amelyek 10 sikeres európai polgári kezdeményezésből származó bennfentes tippeket tartalmaznak!
Közreműködők
Savannah Schuurbiers, az Európai Polgári Akciószolgálat (ECAS) európai demokráciával foglalkozó koordinátora
- Categories
- Tudományos és szakpolitikai elemzés
Szóljon hozzá!
Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.