Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Preskúmanie plynovej krízy a diskusia o riešeniach

Autor/autorka: Rolf Citizen |
Dátum aktualizácie: 01/09/2022 |
Počet zobrazení: 1164

Úvod

Ak Rusko zníži tok plynu na jednu pätinu, zatiaľ čo cena zasiahne desaťnásobne, jednoduchá matematika nás učí, že Rusko vyrába dvakrát viac peňazí.

Je to zvláštne, pretože každý podnikateľ vie, že pri predaji menšieho množstva je bohatší a chudobnejší. 

Problém tu spočíva v monopole. Ak ste monopol a predávate niečo, čo je veľmi potrebné, obohatíte sa tým, že predáš menej. Rusko vie o tom a Opec to vie. 

Novým problematickým aspektom tejto plynovej krízy je však to, že ide najmä o európsky problém, keďže v súčasnosti je plyn v USA desaťkrát lacnejší ako v EÚ. V dôsledku toho má náš priemysel nespravodlivú hospodársku súťaž voči zvyšku sveta výroby, ktorá sa líši od krízy spôsobenej koronavírusom, ktorá zasiahla všetky krajiny.

 

Rád by som nastolil návrhy riešení a vyzval všetkých, aby sa na nich zúčastnili.


1 Čistá sieť nášho plynu

naša európska plynová sieť prináša energiu každej ulici, každej rodine v meste a každej továrni. Na jej vybudovanie stojí bilióny investícií.

Napríklad Holandsko vidíme, že ich sieť zemného plynu prepravuje približne 5-krát viac energie ako elektrická sieť. Inými slovami, naša európska elektrická sieť sa musí rozšíriť o násobok, aby nahradila plynovú sieť. To sa musí urobiť rýchlo, ale bude to trvať aspoň desať rokov. Takže na to, aby sme prežili, potrebujeme nateraz našu hodnotnú sieť zemného plynu.

Vodík je už v prevádzke. Vodík je však oveľa tenší ako zemný plyn a ak by sa čerpal v čistej forme cez našu plynárenskú sieť, hrozil by riziko úniku a výbuchov. Musíme teda „zahusťovať“ vodík alebo ho premeniť na plyn, ktorý je kompatibilnejší s našou plynovou sieťou. Vyzývam každú univerzitu a výskumné centrum v Európe, aby na tom pracovali, pretože je to veľmi dôležité pre rýchly prechod na zelenú.

Okrem toho sa musí výrazne urýchliť výroba bioplynu a jeho zlučiteľnosť s vstrekovaním do našej plynárenskej siete! To si vyžaduje spoluprácu s našimi poľnohospodármi a stimuláciu.

 

Plyn v Severnom mori.

Plynové polia v Severnom mori nám môžu výrazne pomôcť v nadchádzajúcich rokoch. Nevidím však, že európske vŕtacie plošiny sa všade nasadzujú. Viem o obavách environmentálneho hnutia, ktoré vo veľkej miere podporujem. Mojou odpoveďou je však toto: Na to, aby sme mohli uskutočniť zelenú transformáciu, potrebujeme energiu! Potrebujeme energiu na výrobu infraštruktúry, ktorá nás privedie k ekologickému hospodárstvu. V záujme zelenej transformácie musíme dovážať aj určité materiály, čo môžeme urobiť len vtedy, ak v Európe vyrobíme dostatok na to, aby naše euro zostalo silné, aby sme si mohli dovoliť dovážať takéto výrobky. Preto má naša produktivita zásadný význam pre zelenú transformáciu, na ktorú potrebujeme energiu.

 

3 Jadrové

Nemyslím si, že to počúvam sám, ale nemôžeme si dovoliť hovoriť o jadrovej energii. Musíme však pokračovať zodpovedne.  Údržba a inovácie v našich jadrových elektrárňach sa neuskutočnili s dlhodobou víziou, keďže sme si uvažovali o postupnom vyraďovaní jadrových elektrární. Z dlhodobého hľadiska to prináša bezpečnostné riziká. Musíme sa na to skutočne v plnej miere zamerať!

 

4 Potrubie

rozšírenie plynovodov do iných krajín produkujúcich plyn je v Európe už rozsiahle riešené, a preto sa k tomu nemusím vyjadrovať.

 

5 Väčší podiel štátu na energii!

Voľný trh s voľnou ekonomikou je úžasný. Energia so svojou distribučnou sieťou má však vzhľadom na svoj charakter monopolné aspekty. Podporuje tiež strategické záujmy krajiny. Privatizácia všetkého nie je v tomto prípade riešením.  Opäť odkazujem na Holandsko ako na príklad, kde je Gasunie vo vlastníctve štátu. Skutočne potrebujeme väčšie zapojenie štátov do energetiky, aby sme sa dostali z plynovej krízy a aby sme obhajovali naše strategické záujmy.

 

6 Ďalšie utajenie taktiky

Mohlo by dôjsť k väčšiemu utajeniu taktických krokov, ktoré Európa podnikne s cieľom vyrovnať sa s ruskými energetickými škrtmi. Takéto plány by sa mohli sabotovať ďalším otočením.

Napríklad plánovanie rezerv plynu v Nemecku nie je niečo, čo by mal poznať celý svet. Uvedomujem si, že otvorenosť voči ľuďom je cenným prínosom našej slobodnej demokracie, ale v prípade vojny nie je vždy možné dávať taktiku.  

 

Zapojte sa do diskusie s vaším názorom a ďalšie nápady sú veľmi vítané.

0
Hlas

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.
Ste pripravení zaregistrovať svoju iniciatívu?

Chcete niektorú z iniciatív podporiť? Potrebujete viac informácií o súčasných alebo minulých iniciatívach?