Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Проучване на газовата криза и обсъждане на решения

Автор: Rolf Citizen |
Актуализирано на: 01/09/2022 |
Брой прегледи: 1167

Въведение

Ако Русия намали газовия поток до една пета, докато цената навлезе десетократно, тогава просто съвпадение ни учи, че Русия печели два пъти повече пари.

Това звучи странно, защото всеки бизнесмен знае, че става все по-богат, когато продава повече и по-бедни, когато продава по-малко. 

Проблемът тук се крие в монополизма. Ако сте монополист и продавате нещо, което е много необходимо, ще бъдете по-богати, като продавате по-малко. Русия знае това и Opec знае за това. 

Новият труден аспект на тази газова криза обаче е, че тя е предимно европейски проблем, тъй като понастоящем газът в САЩ е десет пъти по-евтин, отколкото в ЕС. Това създава нелоялна конкуренция в нашата промишленост срещу останалата част от производствения свят, която се различава от кризата с коронавируса, в която бяха засегнати всички държави.

 

Бих искал да направя предложения за решения и да поканя всички да участват


1 нашата газова мрежа

нашата европейска газова мрежа носи енергия на всяка улица, всяко семейство в града и всяка фабрика. Разходите за инвестиции за изграждането му са трилиони.

Ако вземем за пример Нидерландия, виждаме, че нейната газова мрежа транспортира около 5 пъти повече енергия от електрическата мрежа. С други думи, нашата европейска електрическа мрежа трябва да бъде разширена с множество, за да се замени газовата мрежа. Това трябва да се направи бързо, но това ще отнеме поне десет години. Така че засега все още се нуждаем от нашата ценна газова мрежа, за да оцелеем.

Водородът вече е в движение. Водородът обаче е много по-тънък от природния газ и би създал риск от изтичане и експлозия, ако се изпомпва в чиста форма чрез нашата газова мрежа. Затова ще трябва да „сгъстяваме“ водорода или да го превърнем в газ, който е по-съвместим с нашата газова мрежа. Приканвам всеки университет и изследователски център в Европа да работи по този въпрос, тъй като това е изключително важно за бързия преход към екологосъобразност!

Освен това производството на биогаз и превръщането му в съвместимо за впръскване в нашата газова мрежа трябва да се ускори драстично! Това изисква сътрудничество с нашите земеделски стопани и стимулиране.

 

2 газ в Северно море.

Газовите находища в Северно море могат значително да ни помогнат през следващите години. Не виждам обаче европейски сондажни платформи да изскачат навсякъде. Знам загрижеността на екологичното движение, която подкрепям в голяма степен. Отговорът ми обаче е следният: За да осъществим екологичния преход, се нуждаем от енергия! Нуждаем се от енергия, за да създадем инфраструктурата, която ще ни отведе към екологична икономика. За нашия екологичен преход трябва също така да внасяме определени материали, което можем да направим само ако произвеждаме достатъчно в Европа, за да запазим нашето евро стабилно, така че да можем да си позволим да внасяме такива продукти. Ето защо нашата производителност е от съществено значение за екологичния преход, за който се нуждаем от енергия.

 

3 ядрена енергия

Не мога да вярвам, че сам чувам, че казвам това, но не можем да си позволим да кажем добрия привърженик на ядрената енергия. Но трябва да продължим по отговорен начин.  Поддръжката и иновациите в нашите атомни електроцентрали не бяха осъществени с дългосрочна визия, тъй като така или иначе обмисляхме постепенно да премахнем ядрената енергия. Това е свързано с рискове за безопасността в дългосрочен план. Наистина трябва изцяло да се съсредоточим върху това!

 

4 тръбопровода

разширяването на газопроводите към други държави производителки на газ вече се третира подробно в Европа, така че не е необходимо да коментирам това.

 

5 по-голям дял от енергията от държавата!

Свободният пазар със свободна икономика е чудесен. Въпреки това енергията с нейното разпределение има монополни аспекти поради самия си характер. Той също така подкрепя стратегическите интереси на страната. Приватизацията на всичко не е решение в този случай.  Отново посочвам Нидерландия като пример, където Gasunie е държавна собственост. Наистина се нуждаем от по-голямо участие на държавите в енергетиката, за да излезем от газовата криза и да защитим стратегическите си интереси.

 

6 повече секретност на тактиката

Възможно е да има повече поверителност по отношение на тактическите стъпки, които Европа ще предприеме, за да се справи с намаляването на енергията от страна на Русия. Такива планове могат да се саботират, като се свали още повече краят.

Например планирането на резерва от газ в Германия не е нещо, което трябва да бъде известно на целия свят. Признавам, че отвореността към народа е ценен актив в нашата свободна демокрация, но ако има война, невинаги е възможно да се предадат тактиките на човека.  

 

Моля, участвайте в дискусията с вашето мнение и много добре дошли са допълнителни идеи.

0
Глас

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.