Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Zkoumání plynové krize a diskuse o řešeních

Autor /Autorka: Rolf Citizen |
Datum aktualizace: 01/09/2022 |
Počet zobrazení: 1170

Úvod

Pokud Rusko sníží tok plynu na jednu pětinu, zatímco cena se pohybuje desetinásobně, pak nás prostá matematika učí, že Rusko vynakládá dvakrát více peněz.

To je podivné, protože každý podnikatel ví, že je bohatší, když prodává více a chudší, když prodává méně. 

Problém spočívá v monopolu. Jste-li monopolníkem a prodáváte něco, co je velmi potřebné, získáte bohatším prodejem méně. Rusko to ví a Opec zná. 

Novou obtížnou stránkou této plynové krize je však to, že se jedná především o evropský problém, neboť dnes je plyn v USA desetkrát levnější než v EU. To vede k nekalé hospodářské soutěži našeho průmyslu vůči zbytku světa výroby, což se liší od krize způsobené koronavirem, kde byly zasaženy všechny země.

 

Rád bych předložil návrhy řešení a vyzval všechny k účasti.


1 Náš plynová síť

naše evropská plynárenská síť přináší energii do každé ulice, do každé rodiny ve městě a do každé továrny. Na její vybudování stojí biliony investic.

Vezmeme-li jako příklad Nizozemsko, vidíme, že jejich síť zemního plynu přepravuje přibližně pětkrát více energie než elektrická síť. Jinými slovy, naše evropská elektrická síť musí být rozšířena o více, aby nahradila plynovou síť. To je třeba provést rychle, ale bude trvat nejméně deset let. V současné době tedy stále potřebujeme cennou síť zemního plynu, abychom přežili.

Vodík je již ve fázi jízdy. Vodík je však mnohem tenčí než zemní plyn a hrozí nebezpečí úniku a výbuchu, pokud by byl přečerpáván v čisté formě prostřednictvím naší plynové sítě. Proto budeme muset vodík „ztrátit“ nebo jej přeměnit na plyn, který bude lépe kompatibilní s naší sítí zemního plynu. Vyzývám všechny univerzity a výzkumné středisko v Evropě, aby se touto otázkou zabývaly, neboť to má zásadní význam pro rychlý přechod k zelenému světu!

Kromě toho je třeba výrazně urychlit výrobu bioplynu a zajistit jeho kompatibilitu pro vstřikování do naší plynové sítě! To vyžaduje spolupráci s našimi zemědělci a pobídky.

 

Plyn v Severním moři.

Plynová pole v Severním moři nám mohou výrazně pomoci v nadcházejících letech. Nevidím však, že by se evropské vrtné plošiny všude rozbíhaly. Vím obavu hnutí za životní prostředí, které z velké části podporujem. Moje odpověď však zní: Chceme-li ekologickou transformaci uskutečnit, potřebujeme energii! Potřebujeme energii, abychom vytvořili infrastrukturu, která nás přivede k zelené ekonomice. Pro ekologickou transformaci musíme také dovážet určité materiály, což můžeme udělat pouze tehdy, pokud v Evropě budeme vyrábět dostatek energie, abychom si udrželi silné euro, abychom si mohli dovolit dovážet tyto výrobky. Naše produktivita má tedy zásadní význam pro ekologickou transformaci, k níž potřebujeme energii.

 

3 Jaderné

Nemohu se slyšet, jak to říkám, ale nemůžeme si dovolit říct k jaderné energii. Musíme však pokračovat odpovědně.  Údržba a inovace v našich jaderných elektrárnách se neuskutečnily s dlouhodobou vizí, neboť jsme se domnívali, že jaderné elektrárny budou v každém případě postupně ukončeny. To souvisí s bezpečnostními riziky v dlouhodobějším horizontu. Musíme se na to skutečně zcela zaměřit!

 

4 Pipeliny

rozšíření plynovodů do dalších zemí produkujících zemní plyn je již v Evropě široce řešeno, takže se k tomu nemusím vyjadřovat.

 

5 Více podílu státu na energii!

Volný trh se svobodnou ekonomikou je úžasný. Energie se svou distribuční sítí má však vzhledem ke své povaze monopolní aspekty. Podporuje rovněž strategické zájmy země. Privatizace všeho v tomto případě není řešením.  Opět uvádím Nizozemsko jako příklad, kdy je společnost Gasunie ve vlastnictví státu. Abychom se vymanili z plynové krize a hájili naše strategické zájmy, potřebujeme skutečně větší zapojení států do energetiky.

 

6 Větší utajení ohledně taktik

Mohlo by existovat větší utajení o taktických krocích, které Evropa učiní, aby se vypořádala s ruskými energetickými škrty. Tyto plány by mohly být sabotagovány tím, že se tahovač dále zvedne.

Například plánování rezerv zemního plynu v Německu není něco, co by celý svět měl znát. Uznávám, že otevřenost vůči lidem je cenným přínosem naší svobodné demokracie, ale pokud se do ní zapojí válka, není vždy možné odnést svou taktiku.  

 

Zapojte se do diskuse s vaším názorem a další nápady jsou velmi vítány.

0
Hlasování

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.