Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Istraživanje plinske krize i rasprava o rješenjima

Autor: Rolf Citizen |
Ažurirano: 01/09/2022 |
Broj pregleda: 1164

Uvod

Ako Rusija smanji dotok plina na petinu, dok cijena padne deseterostruko, tada nas jednostavno matematizira da Rusija ostvaruje dvostruko više novca.

To je neobično jer svaki poduzetnik zna da dobiva bogatije kada prodaje više, a siromašniji kada prodaje manje. 

Ovdje je problem monopolizam. Ako ste monopolist i prodajete nešto što je prijeko potrebno, dobit ćete bogatiji prodajom manje. Rusija zna da je to i Opec poznaje. 

Međutim, novi je neizbježan aspekt te plinske krize to što je to uglavnom europski problem jer je danas plin u SAD-u deset puta jeftiniji nego u EU-u. To našu industriju dovodi do nepoštenog tržišnog natjecanja s ostatkom svijeta proizvođača, što se razlikuje od krize uzrokovane koronavirusom u kojoj su pogođene sve zemlje.

 

Želio bih iznijeti prijedloge za rješenja i pozvati sve na sudjelovanje


1 Naša plinska mreža

naša europska plinska mreža donosi energiju na svaku ulicu, svaku obitelj u gradu i svaku tvornicu. Za njezinu izgradnju stajali su bilijuni ulaganja.

Uzimajući kao primjer Nizozemsku, vidimo da se njihovom plinskom mrežom prenosi oko pet puta veća energija od električne mreže. Drugim riječima, našu europsku električnu mrežu treba proširiti višekratnikom kako bi se zamijenila plinska mreža. To je potrebno učiniti brzo, ali mi je potrebno još najmanje deset godina. Zasad nam je još uvijek potrebna naša vrijedna plinska mreža kako bismo preživjeli.

Vodik je već u upotrebi. Međutim, vodik je mnogo tanji od prirodnog plina te bi mogao propuštati i eksplozija ako bi se crpio u čistom obliku kroz našu plinsku mrežu. Stoga ćemo morati „početi” vodik ili ga pretvoriti u plin koji je kompatibilniji s našom plinskom mrežom. Pozivam sva sveučilišta i istraživačke centre u Europi da rade na tome jer je to iznimno važno za brz prijelaz na zeleno!

Nadalje, potrebno je drastično ubrzati proizvodnju bioplina i njegovu kompatibilnost s ubrizgavanjem u našu plinsku mrežu! To zahtijeva suradnju s našim poljoprivrednicima i poticanje.

 

2 Plinom u Sjevernome moru.

Plinska polja u Sjevernom moru mogu nam uvelike pomoći da prođemo tijekom sljedećih godina. Međutim, nigdje ne vidim europske bušilice. Znam da postoji zabrinutost u vezi s ekološkim pokretom koji u velikoj mjeri podupirem. No moj je odgovor na to pitanje: Za zelenu tranziciju potrebna nam je energija! Potrebna nam je energija za proizvodnju infrastrukture koja će nas dovesti do zelenog gospodarstva. Za zelenu tranziciju moramo uvoziti i određene materijale, što možemo učiniti samo ako proizvodimo dovoljno u Europi da zadržimo snažan euro kako bismo si mogli priuštiti uvoz takvih proizvoda. Stoga je naša produktivnost ključna za zelenu tranziciju, za koju nam je potrebna energija.

 

3 Nuklearna

Ne mogu vjerovati da sam to rekao, ali si ne možemo priuštiti da govorimo o nuklearnoj energiji. No moramo nastaviti odgovorno.  Održavanje i inovacije u našim nuklearnim elektranama nisu provedene dugoročnom vizijom jer smo ionako namjeravali postupno ukidati nuklearne elektrane. To podrazumijeva dugoročne sigurnosne rizike. Zaista se moramo u potpunosti preusmjeriti na to!

 

4 plinovoda

proširenje plinovoda na druge zemlje koje proizvode plin već se uvelike obrađuje u Europi pa o tome ne trebam davati primjedbe.

 

Veći udio države u energiji!

Slobodno tržište sa slobodnim gospodarstvom odlično je. Međutim, energija sa svojom distribucijskom mrežom ima monopolističke aspekte zbog svoje prirode. Također podupire strateške interese zemlje. Privatizacija svega nije rješenje u ovom slučaju.  Ponovno upućujem na Nizozemsku kao primjer u kojoj je Gasunie u državnom vlasništvu. Zaista nam je potrebna veća uključenost država u području energije kako bismo izašli iz plinske krize i obranili naše strateške interese.

 

6 Najveća tajnost u pogledu taktika

Mogla bi postojati veća tajnost u pogledu taktičkih koraka koje će Europa poduzeti kako bi se suočila s ruskim energetskim rezovima. Takvi planovi mogli bi postati sabosni ako se slavina dodatno okrene.

Na primjer, planiranje rezervi plina u Njemačkoj nije nešto što bi trebao znati cijeli svijet. Svjestan sam da je otvorenost prema ljudima vrijedna prednost u našoj slobodnoj demokraciji, ali ako je riječ o ratu, nije uvijek moguće odreći se taktike.  

 

Sudjelujte u raspravi sa svojim mišljenjem, a dodatne ideje vrlo su dobrodošle.

0
Glas

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?