Priča o europskoj građanskoj inicijativi „Fairosene” ili „Ukidanje oslobođenja od poreza na gorivo u zrakoplovstvu u Europi” uvijek se sjećamo kao organizatori. U središtu politike zaštite okoliša Europske komisije bila je priča o ideji koju je sanjalo sedam učenika u njihovim domovima. Priča o lokalnoj inicijativi u kojoj je prikupljeno samo 75 000 potpisa, ali je njezin prijedlog politike uključen u zakonodavni paket za ostvarivanje cilja od 55 % Europske komisije čiji je cilj ostvariti zeleni plan.
Naš je cilj bio jednostavan: potaknuti Europsku komisiju da predloži porez na zrakoplovno gorivo (kerozin) za domaće i unutareuropske letove, politiku čiji je cilj ukidanje unosnog oslobođenja od poreza na gorivo koje uživa način prijevoza s najvećim emisijama ugljika nauštrb održivijih alternativa za putovanja. Iskoristili smo jedini instrument participativne demokracije dostupan europskim građanima, europsku građansku inicijativu, koji omogućuje podizanje svijesti među različitim razinama civilnog društva, ali i lobiranje kreatora politika.
„Kampanju smo počeli bez sredstava i bez očekivanja, sa stavom da nemamo što izgubiti. Imali smo žarku želju za učenjem kako se bolje zalagati za želje i potrebe građana.”
Sada se, nakon njezina uspješnog zaključenja, nadamo da naša pustolovina putem europske građanske inicijative potiče građane diljem EU-a da djeluju za ono u što vjeruju i da se koriste tim instrumentom, što može imati učinak čak i kad ga pokrene skupina učenika koji nemaju dovoljno sredstava i nedovoljno iskusni.
Predstavnici Fairosenea koji se sastaju s Ursulom von der Leyen
Od početka naše pripreme za kampanju znali smo da bi prikupljanje milijun potpisa bez odgovarajućeg financiranja, iskustva i postojeće mreže organizacija koje su voljne zalagati se za inicijativu bio iznimno složen zadatak. Iz tog razloga i kako bismo pokušali u najvećoj mogućoj mjeri povećati naš učinak, naša je strategija bila usmjeriti velik dio naših napora na lobiranje kreatora politika iz institucija EU-a, istodobno s podizanjem svijesti, prikupljanjem potpisa i općim zagovaranjem. Ta se odluka pokazala ključnom za napredak naše europske građanske inicijative jer je na kraju naša kampanja lobiranja stavila temu onečišćenja zrakoplovstva i oslobođenja od plaćanja poreza na mlazno gorivo na višu razinu u političkom programu Europske komisije te je uključena u zakonodavni paket „Fit for 55”. U tom smo procesu ostvarili mnoge ključne etape i stekli vrijedna iskustva aktivnostima kao što su naš demonstracija izvan Europskog parlamenta i sastanak sa zastupnicima u Europskom parlamentu i europskim političkim strankama, prezentacija pred Odborom za predstavke Europskog parlamenta (PETI) i sudjelovanje na međuvladinoj konferenciji o određivanju cijena ugljika i porezu na zračni promet u Haagu, na kojoj je Fairosene bio jedini predstavnik civilnog društva.
Na našim sastancima s dužnosnicima EU-a naši su argumenti o važnosti predložene politike za europske građane i okoliš potkrijepljeni brojem potpisa koje smo prikupili i koalicijom organizacija sličnih stavova koju smo osnovali.
Zagovaranje je uspješno samo kada postoje sinergije.
Stoga smo se obratili organizacijama sličnih stavova i volonterima iz naših osobnih mreža koji su našoj europskoj građanskoj inicijativi omogućili da dopre do što većeg broja europskih zemalja. Pokušali smo proširiti zemljopisnu rasprostranjenost naše inicijative obraćanjem mnogim krovnim organizacijama koje imaju članove u različitim zemljama s lokalnim vezama i izgrađena su internetska središta strastvenih volontera koji su predstavku proslijedili putem usta, na internetu i izvan njega.
Predstavnici Fairosenea s volonterima u klimatskoj maršu
Nije bilo jednostavno pokrenuti kampanju bez sredstava u više država članica EU-a i paralelno studirati. Tijekom cijelog trajanja EGI-ja, kao organizatori morali smo žrtvovati puno slobodnog i slobodnog vremena kako bismo povećali izglede za uspjeh inicijative, no ta je žrtvi bila lakša od većine jer je naišla na strast. Strast i žrtvovanje nagrađene su kada su ugledne organizacije koje već desetljećima već desetljećima rade na istoj temi pristale surađivati s nama i pomoći nam u usmjeravanju prijedloga politike u središte Komisije. Osim toga, što je naša inicijativa postala snažnija na internetu, to je više mladih građana iz cijele Europe doprlo do nas kako bismo okupili timove volontera u svojim zemljama i provodili kampanju na lokalnoj razini kako bi prikupili potpise. Na taj način,
unatoč činjenici da smo se borili protiv vrlo snažne industrije, do kraja kampanje ostvarili smo znatno više prijatelja nego neprijatelja.
Potpora koju smo tijekom naše kampanje primali od organizacija, građana i civilnog društva općenito bila je potpuno neočekivana i vjerojatno najpozitivnija iskustva s pokretanjem europske građanske inicijative. Iako je kampanja završena, veze i veze koje smo uspostavili s organizacijama sa sjedištem u Bruxellesu i građanima diljem EU-a i dalje su prisutne jer još uvijek surađujemo na mnogim kampanjama i aktivnostima koje su uslijedile od završetka EGI-ja Fairosene.
Predstavnici Fairosenea s volonterima u klimatskoj maršu
Kao sveučilišni studenti koji su započeli paneuropsku kampanju, nije tajno da našoj kampanji nedostaju znatna financijska sredstva. Međutim,
bitke za koje se vrijedi boriti gotovo nikad nisu osvojile novcem.
Osvajaju ih odlučni ljudi, a to je nešto što naša europska građanska inicijativa nipošto nije nedostajala. To je, prema našem mišljenju, najvažniji primjer europske građanske inicijative Fairosene: osobe koje su bile dovoljno strastvene da se suočile s ekološkim problemom, a nisu se prethodno susrele, bez financijskih sredstava ili obilnog slobodnog vremena, udružile su se i ovisile samo o međusobnim naporima i potpori za postizanje svojeg cilja.
Predstavnik Fairosenea u klimatskoj povorci
Na kraju, EGI je za nas ono što je za nas: instrument koji služi kao platforma za okupljanje građana iz cijele Europe i borbu protiv problema i problema s kojima se svi suočavamo, bez obzira na našu geografsku lokaciju. Na temelju našeg iskustva,
spontanost je još jedan ključni čimbenik za pokretanje europske građanske inicijative.
Iako, s jedne strane, priprema i mapiranje kampanje mogu biti odlučujući čimbenik koji pridonosi njezinu uspjehu, s druge strane više mislite o svakom koraku postupka i što više čekate da se sve pripremite za usavršavanje, to je vjerojatnije da će vas se obeshrabriti od mnoštva zadaća koje je potrebno izvršiti prije i tijekom pokretanja kampanje. Nekoliko mjeseci prije pokretanja kampanje nitko od nas nije znao da ćemo provesti sljedeću godinu i pol godine u kampanji za porez na kerozin. Ili, prema riječima J.A. Redmerskog, „I ponekad najviše sjećanja nastaju na najnižim mjestima, dodatni dokaz da je spontanost više nagrađivana od pomno planiranog života”.
Europski zeleni plan: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en
Komisija predlaže preobrazbu gospodarstva i društva EU-a kako bi se ispunile klimatske ambicije (spremni za 55.): https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_3541
Prijedlog revizije Direktive o oporezivanju energije: https://ec.europa.eu/info/files/revision-energy-tax-directive_en
Objavitelji
Tassos PapachristouTassos Papachristou zamjenik je predstavnika europske građanske inicijative „Ukidanje oslobođenja od poreza na gorivo za zrakoplovstvo u Europi” (Fairosene) i student diplomskog studija europskih javnih poslova na Sveučilištu u Maastrichtu. Fairosene je osvojio nagradu „Građanin lobista godine 2019.” Good Lobby, a njegov prijedlog politike uvršten je u zakonodavni paket Europske komisije za ostvarivanje cilja od 55 %. On je aktivist za čistu mobilnost u generaciji Climate Europe (GCE).
- Categories
Unos komentara
Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.