Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Studentų iniciatyva, kuria siekiama įgyvendinti žaliąjį kursą: „Kovos, už kurias verta kovoti, beveik niekada nėra laimėtos pinigais“

Atnaujinta: 26/08/2021

Europos piliečių iniciatyvos „Fairosene“ arba „Atleidimo nuo aviacinio kuro mokesčio panaikinimas Europojeistorija – tai istorija, kurią mes, kaip organizatoriai, visada prisimename. Tai pasakojimas apie septynis savo bendraamžių studentų svajones, kurios tapo Europos Komisijos aplinkos politikos pagrindu. Pasakojimas apie visuomeninę iniciatyvą, kuri surinko tik 75 000 parašų, tačiau jos politikos pasiūlymas buvo įtrauktas į Europos Komisijos teisės aktų rinkinį „Pasirengimo įgyvendinti 55 proc. tikslą“ teisės aktų rinkinyje, kuriuo siekiama, kad žaliasis kursas taptų realybe.

Mūsų tikslas buvo paprastas: primygtinai raginti Europos Komisiją pasiūlyti aviacinio kuro (keroseno), skirto vidaus ir Europos vidaus skrydžiams, mokestį, t. y. politiką, kuria siekiama panaikinti pelningą atleidimą nuo kuro mokesčio, kuriuo naudojasi transporto rūšis, kurioje išmetama daugiausia anglies dioksido, ir taip būtų mažinamos tvaresnės kelionės alternatyvos. Naudojome vienintelę dalyvaujamosios demokratijos priemonę, kuria gali naudotis Europos piliečiai, t. y. Europos piliečių iniciatyvą, kuri sudaro sąlygas ne tik didinti įvairių pilietinės visuomenės sluoksnių informuotumą, bet ir skatinti lobistinę veiklą politikos formuotojus.

„Mūsų kampanija prasidėjo neturint nei lėšų, nei lūkesčių, bet laikantis požiūrio, kad nėra ko prarasti, ir siekiant sužinoti, kaip geriau ginti piliečių poreikius ir reikalavimus.“

Dabar, sėkmingai užbaigus šią iniciatyvą, tikimės, kad mūsų nuotykis įgyvendinant Europos piliečių iniciatyvą paskatins visos ES piliečius imtis veiksmų dėl to, ką jie tiki, ir naudotis šia priemone, kuri gali turėti įtakos net tada, kai ją pradeda taikyti nepakankamai finansuojamų ir nepakankamai patyrusių studentų grupė.

Fairosene atstovai susitinka Ursula von der Leyen

Fairosense Von Der Leyen

Nuo pat pasirengimo kampanijai pradžios žinojome, kad 1 mln. parašų rinkimas be tinkamo finansavimo, patirties ir jau egzistuojančio organizacijų, norinčių skatinti iniciatyvą, tinklo būtų itin sudėtingas uždavinys. Dėl šios priežasties ir siekdami kuo labiau padidinti savo poveikį, mūsų strategija buvo sutelkti didelę dalį mūsų pastangų į lobistinę veiklą ES institucijose, tuo pat metu didinant informuotumą, renkant parašus ir apskritai propaguojant informaciją. Šis sprendimas pasirodė esąs labai svarbus mūsų Europos piliečių iniciatyvos pažangai, nes galiausiai dėl lobistinės kampanijos Europos Komisijos politinėje darbotvarkėje daugiau dėmesio skirta aviacijos taršos ir atleidimo nuo reaktyvinių degalų mokesčių klausimui ir jis buvo įtrauktas į pasirengimo įgyvendinti 55 proc. tikslą teisės aktų rinkinį. Šiame procese pasiekėme daug orientyrų ir įgijome vertingos patirties vykdydami tokius veiksmus kaip mūsų demonstracija už Europos Parlamento ribų ir susitikimas su EP nariais ir Europos politinėmis partijomis, pristatymas Europos Parlamento Peticijų komitete (PETI) ir dalyvavimas tarpvyriausybinėje konferencijoje anglies dioksido kainodaros ir aviacijos mokesčių klausimais Hagoje, kurioje Fairosene buvo vienintelis pilietinės visuomenės atstovas.

Mūsų susitikimuose su ES pareigūnais mūsų argumentai dėl siūlomos politikos svarbos Europos piliečiams ir aplinkai buvo sustiprinti mūsų surinktų parašų skaičiumi ir mūsų sukurta panašių pažiūrų organizacijų koalicija.

Gynimas yra sėkmingas tik tada, kai esama sinergijos.

Taigi, susisiekėme su panašiai mąstančiomis organizacijomis ir savanoriais iš mūsų asmeninių tinklų, kurie sudarė sąlygas mūsų EPI pasiekti kuo daugiau Europos šalių. Bandėme išplėsti mūsų iniciatyvos geografinį paplitimą, kreipdamiesi į daugelį skėtinių organizacijų, turinčių narių iš įvairių šalių, turinčių vietos ryšių, ir įkūrę internetinius aistringų savanorių centrus, kurie per burną išplatino peticiją tiek internete, tiek realiame gyvenime.

„Fairosene“ atstovai su savanoriais kovoje su klimato kaita

Fairosense Blog 2

Nelengva užduotis pradėti nefinansuojamą kampaniją, apimančią daugelį ES valstybių narių, ir tuo pačiu metu mokytis universitete. Per visą Europos piliečių iniciatyvos įgyvendinimo laikotarpį mes, kaip organizatoriai, turėjome paaukoti daug laisvo ir laisvalaikio laiko, kad iniciatyvos sėkmės tikimybė būtų didesnė, tačiau ši auka tapo lengvesnė nei dauguma, nes buvo aistriška. Iš tiesų už aistrą ir aukojimą buvo atlyginta, kai gerai gerbiamos organizacijos, kurios jau keletą dešimtmečių dirba ta pačia tema, sutiko bendradarbiauti su mumis ir padėti mums nukreipti politinį pasiūlymą į Komisijos branduolį. Be to, kuo daugiau sudomino mūsų iniciatyvą internete, tuo daugiau jaunų piliečių iš visos Europos susisiekė su mumis suburdami savanorių grupes savo šalyse ir vietos lygmeniu rinko parašams rinkti skirtas kampanijas. Tokiu būdu,

nepaisant to, kad vykdėme kampaniją prieš labai galingą pramonę, iki kampanijos pabaigos buvome kur kas daugiau draugų nei priešai.

Parama, kurią per visą kampaniją gavome iš organizacijų, piliečių ir pilietinės visuomenės apskritai, buvo visiškai netikėta ir, be abejonės, buvo naudingiausia Europos piliečių iniciatyvos įgyvendinimo patirtis. Nors kampanija baigėsi, ryšiai ir ryšiai, kuriuos sukūrėme su Briuselyje įsikūrusiomis organizacijomis ir piliečiais visoje ES, išlieka iki šios dienos, nes vis dar bendradarbiaujame vykdant daugelį kampanijų ir veiksmų, įvykusių pasibaigus Europos piliečių iniciatyvai „Fairosene“.

„Fairosene“ atstovai su savanoriais kovoje su klimato kaita

Fairosense Blog 2

Kadangi universitetų studentai pradėjo visos Europos kampaniją, nėra slapta, kad mūsų kampanijai trūko didelių finansinių išteklių. Tačiau

mūšiai, už kuriuos verta kovoti, beveik niekada nėra laimėti pinigais.

Jie laimėjo ryžtingus žmones ir to tikrai neliko mūsų Europos piliečių iniciatyvai. Mūsų nuomone, tai yra svarbiausias postūmis iš Europos piliečių iniciatyvos „Fairosene“: žmonės, kurie buvo pakankamai aistringi, kad išspręstų su aplinka susijusius klausimus, prieš tai nesusitikę, neturėdami finansinių išteklių ar daug laisvo laiko, pradėjo dirbti kartu ir priklausė tik nuo vieni kitų pastangų ir paramos, kad pasiektų savo tikslą.

„Fairosene“ atstovas klimato plyšyje

Fairosense Blog 3

Galiausiai būtent tai mums skirta Europos piliečių iniciatyva: priemonė, kuria naudodamiesi piliečiai iš visos Europos gali susiburti ir kovoti su problemomis ir problemomis, su kuriomis susiduriame visi, nepriklausomai nuo mūsų geografinės padėties. Remdamiesi savo patirtimi,

spontaniškumas buvo dar vienas lemiamas Europos piliečių iniciatyvos įgyvendinimo veiksnys.

Viena vertus, kampanijos rengimas ir kartografavimas gali būti lemiamas veiksnys, prisidedantis prie jos sėkmės, kita vertus, kuo daugiau manote apie kiekvieną proceso etapą ir kuo daugiau laukiate, kol viskas bus tobulėti, tuo labiau tikėtina, kad būsite atgrasytas nuo daugybės užduočių, kurias reikia atlikti prieš pradedant kampaniją ir jos metu. Likus keliems mėnesiams iki kampanijos pradžios nė vienas iš mūsų nežinojo, kad kitą pusantrų metų rengsime žibalo mokesčio kampaniją. Arba, pasak J. A. Redmerski, „atsakou kartais daugiausia prisiminimų tose vietose, kuriose mažai tikėtina, – tai dar vienas įrodymas, kad spontaniškumas yra atlygesnis už kruopščiai suplanuotą gyvenimą“.

Europos žaliasis kursas. https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en

Komisija siūlo pertvarkyti ES ekonomiką ir visuomenę, kad būtų pasiekti klimato srities užmojai (pasirengimas įgyvendinti 55 proc. tikslą): https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_3541

Pasiūlymas persvarstyti Energijos mokesčių direktyvą: https://ec.europa.eu/info/files/revision-energy-tax-directive_en

Tassos 2 Fairosense

 

Autoriai

Tassos Papachristou

Tassos Papachristou yra Europos piliečių iniciatyvos „Užbaigti atleidimą nuo aviacinio kuro mokesčio Europoje“ („Fairosene“) pavaduojantis atstovas ir Mastrichto universiteto Europos viešųjų reikalų magistro studentas. „Fairosene“ 2019 m. piliečių lobistui laimėjo Gero lobisto apdovanojimą, o jos politikos pasiūlymas buvo įtrauktas į 2021 m. Europos Komisijos teisės aktų rinkinį „Pasirengimas įgyvendinti 55 % tikslą“. Jis yra kampanijos „Netaršus judumas Europos karta“ (angl. GCE) rengėjas.

Categories
Geroji patirtis

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.