Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Studentu iniciatīva, kas to iekļāva zaļajā kursā: “Kauji, par kuriem ir vērts cīnīties, gandrīz nekad nav laimesti ar naudu”

Atjaunināšanas datums: 26/08/2021

Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Fairosene”jeb “Aviācijas degvielas nodokļa atbrīvojuma izbeigšana Eiropā” stāsts ir stāsts, komēs kā organizatori vienmēr atcerēsimies. Tā ir ideja, ko sapņojuši septiņi studenti savās kopmītnēs un kas kļuva par Eiropas Komisijas vides politikas pamatu. Stāsts par pamatiniciatīvu, kurā tika savākti tikai 75 000 parakstu, bet kuras politikas priekšlikums tika iekļauts Eiropas Komisijas tiesību aktu paketē “Gatavi mērķrādītājam 55 %”, kuras mērķis ir padarīt zaļo kursu par realitāti.

Mūsu mērķis bija vienkāršs: mudināt Eiropas Komisiju ierosināt nodokli aviācijas degvielai (degvielai) iekšzemes un Eiropas iekšējiem lidojumiem, īstenojot politiku, kuras mērķis ir izbeigt ienesīgu atbrīvojumu no nodokļa par degvielu, kas ir oglekļietilpīgākais transporta veids, uz ilgtspējīgāku ceļošanas alternatīvu rēķina. Mēs izmantojām vienīgo līdzdalības demokrātijas instrumentu, kas ir pieejams Eiropas pilsoņiem, proti, Eiropas pilsoņu iniciatīvu, kas ļauj palielināt informētību starp dažādiem pilsoniskās sabiedrības slāņiem, kā arī lobēšanas politikas veidotājiem.

“Mūsu kampaņa sākās bez finansējuma, necerot uz lieliem rezultātiem, ar sajūtu, ka mums nav ko zaudēt, un vēlēšanos uzzināt, kā labāk iestāties par iedzīvotāju vajadzībām un prasībām.”

Tagad pēc veiksmīgā noslēguma mēs ceram, ka mūsu piedzīvojums ar EPI iedvesmo pilsoņus visā ES rīkoties tā, kā viņi tic, un izmantot šo instrumentu, kas var būt ietekmīgs pat tad, ja to uzsāks nepietiekami finansētu un nepietiekami pieredzējušu studentu grupa.

Fairosenes pārstāvji tiekas ar Urzulu fon der Leienu

Fairosense Von Der Leyen

Jau no paša sākuma, gatavojoties kampaņai, mēs zinājām, ka viena miljona parakstu vākšana bez pienācīga finansējuma, pieredzes un iepriekš pastāvoša organizāciju tīkla, kas vēlas veicināt iniciatīvu, būtu ārkārtīgi apgrūtinošs uzdevums. Šā iemesla dēļ un lai mēģinātu maksimāli palielināt mūsu ietekmi, mūsu stratēģija bija koncentrēt lielu daļu mūsu centienu uz ES iestāžu lobēšanu politikas veidotājiem, vienlaikus palielinot informētību, vācot parakstus un sniedzot vispārēju atbalstu. Šis lēmums izrādījās izšķirošs mūsu EPI progresam, jo galu galā mūsu lobēšanas kampaņa Eiropas Komisijas politiskajā darba kārtībā izvirzīja jautājumu par aviācijas piesārņojumu un reaktīvo dzinēju degvielas nodokļa atbrīvojumiem, un tas tika iekļauts tiesību aktu kopumā “Gatavi mērķrādītājam 55 %”. Šajā procesā mēs esam sasnieguši daudzus atskaites punktus un guvuši vērtīgu pieredzi, veicot tādus pasākumus kā demonstrācija ārpus Eiropas Parlamenta un tikšanās ar EP deputātiem un Eiropas politiskajām partijām, prezentācija Eiropas Parlamenta Lūgumrakstu komitejā (PETI) un piedaloties starpvaldību konferencē par oglekļa cenām un aviācijas nodokli Hāgā, kurā Fairosene bija vienīgais pilsoniskās sabiedrības pārstāvis.

Mūsu sanāksmēs ar ES amatpersonām mūsu argumentus par ierosinātās politikas nozīmīgumu Eiropas iedzīvotājiem un videi pastiprināja mūsu savākto parakstu skaits un mūsu izveidoto līdzīgi domājošo organizāciju koalīcija.

Interešu aizstāvība ir sekmīga tikai tad, ja pastāv sinerģija.

Tāpēc mēs sazinājāmies ar līdzīgi domājošām organizācijām un brīvprātīgajiem no mūsu personīgajiem tīkliem, kas ļāva mūsu EPI sasniegt pēc iespējas vairāk Eiropas valstu. Mēs centāmies paplašināt mūsu iniciatīvas ģeogrāfisko izplatību, sazinoties ar daudzām jumta organizācijām, kurām ir locekļi dažādās valstīs ar vietējiem savienojumiem, un uzbūvējām dedzīgu brīvprātīgo tiešsaistes centrus, kas lūgumrakstu izplatīja mutvārdos gan tiešsaistē, gan bezsaistē.

Fairosenes pārstāvji ar brīvprātīgajiem klimata gājienā

Fairosense Blog 2

Nav viegli bez finansējuma īstenot kampaņu, kas ir izvērsta daudzās ES dalībvalstīs, un tajā pašā laikā nepamest novārtā studijas augstskolā. Visā EPI darbības laikā mums kā organizatoriem bija jāupurē daudz brīvā laika un brīvā laika, lai iniciatīvai dotu lielākas izredzes gūt panākumus, taču upurēšana bija vieglāka nekā lielākā daļa, jo tā bija aizraujoša. Patiešām, aizrautība un upurējums tika atalgoti, kad labi cienījušās organizācijas, kas jau gadu desmitiem bija strādājušas pie tā paša temata, vienojās sadarboties ar mums un palīdzēt mums virzīt politikas priekšlikumu Komisijas uzmanības centrā. Turklāt, jo iniciatīva kļuva pievilcīgāka tiešsaistē, jo vairāk jauniešu no visas Eiropas mūs uzrunāja, lai veidotu brīvprātīgo grupas savās valstīs un vietējā līmenī rīkotu kampaņas, lai palielinātu parakstu skaitu. Šādā veidā:

neraugoties uz to, ka mēs cīnījāmies pret ļoti spēcīgu nozari, līdz kampaņas beigām mēs esam panākuši ievērojami vairāk draugu nekā ienaidnieku.

Atbalsts, ko savā kampaņā mēs saņēmām no organizācijām, iedzīvotājiem un pilsoniskās sabiedrības kopumā, bija pilnīgi negaidīts un, iespējams, vispozitīvākā pieredze, sākot EPI. Lai gan kampaņa ir beigusies, saikne un saikne, ko mēs izveidojām ar Briselē esošām organizācijām un iedzīvotājiem visā ES, joprojām pastāv, jo mēs joprojām sadarbojamies daudzās kampaņās un darbībās, kas sekoja kopš Fairosenes EPI beigām.

Fairosenes pārstāvji ar brīvprātīgajiem klimata gājienā

Fairosense Blog 2

Tā kā augstskolu studenti sāka Eiropas mēroga kampaņu, nav noslēpums, ka mūsu kampaņai trūka ievērojamu finanšu resursu. Tomēr,

cīņas, par kurām ir vērts cīnīties, gandrīz nekad netiek uzvarētas ar naudu.

Viņi ir laimēti ar apņēmīgiem cilvēkiem, un mūsu EPI noteikti trūka. Tas, mūsuprāt, ir vissvarīgākais solis no Fairosene EPI: cilvēki, kuri bija pietiekami dedzīgi, lai risinātu vides problēmu, iepriekš nesatikuši, bez finanšu resursiem vai bagātīga brīvā laika, sāka strādāt kopā un bija atkarīgi tikai no otras centieniem un atbalsta, lai sasniegtu savu mērķi.

Fairosene pārstāvis klimata gājienā

Fairosense Blog 3

Galu galā tieši tas ir tas, kas mums ir EPI: instruments, kas kalpo par platformu, kurā iedzīvotāji no visas Eiropas var apvienoties un līdztekus cīnīties par problēmām un problēmām, ar kurām saskaras visi, neatkarīgi no mūsu ģeogrāfiskās atrašanās vietas. Pamatojoties uz mūsu pieredzi,

vēl viens būtisks faktors EPI uzsākšanai bija spontāns.

Lai gan, no vienas puses, kampaņas sagatavošana un kartēšana var būt izšķirošs faktors, kas veicina tās panākumus, no otras puses, jo vairāk jūs domājat par katru procesa posmu un jo vairāk gaidāt visu, lai to pabeigtu, jo lielāka ir iespēja, ka jūs atturēsies no daudzajiem uzdevumiem, kas jāveic pirms kampaņas sākuma un tās laikā. Pāris mēnešus pirms kampaņas uzsākšanas neviens no mums nezināja, ka mēs tērēsim nākamo pusotru gadu ilgu kampaņu par nodokli petrolejai. Vai J. A. Redmerski vārdiem “Es dažkārt uzminu visnelabvēlīgākās atmiņas vietās, kas ir visdrīzāk, vēl vairāk pierādīšu, ka spontāna darbība ir vairāk atalgota nekā rūpīgi plānota dzīve”.

Eiropas zaļais kurss: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en

Komisija ierosina pārveidot ES ekonomiku un sabiedrību, lai sasniegtu klimata mērķus (Gatavi mērķrādītājam 55 %): https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_3541

Priekšlikums pārskatīt Enerģijas nodokļu direktīvu: https://ec.europa.eu/info/files/revision-energy-tax-directive_en

Tassos 2 Fairosense

 

Autori

Tassos Papachristou

Tassos Papachristou ir Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Aviācijas degvielas nodokļa atbrīvojuma izbeigšana Eiropā” (Fairosene) pārstāvis un maģistra grāds Eiropas publiskajās lietās Māstrihtas Universitātē. Fairosene ieguva “Good Lobby” 2019. gada Pilsoņu lobija balvu, un viņa politikas priekšlikums 2021. gadā tika iekļauts Eiropas Komisijas tiesību aktu paketē “Gatavi mērķrādītājam 55 %”. Viņš ir kampaņas “Tīra mobilitāte Eiropas paaudzes klimats” (GCE) aktīvists.

Categories
Laba prakse

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?