Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Inicjatywa studencka, która wprowadziła ją do Zielonego Ładu: „Walki, o które warto walczyć, prawie nigdy nie wygrają za pieniądze”

Data aktualizacji: 26/08/2021

Historia europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Fairosene” – „Koniec zwolnienia z podatku paliwowego dla lotnictwa w Europie” – to historia, którą będziemy zawsze pamiętać jako organizatorzy. Jest to historia idei marzeń siedmiu uczniów w ich domach, która znalazła się w centrum polityki ochrony środowiska Komisji Europejskiej. Historia inicjatywy oddolnej, która zebrała tylko 75 tys. podpisów, ale jej propozycja polityczna została włączona do pakietu legislacyjnego Komisji Europejskiej „Gotowi na 55”, którego celem jest urzeczywistnienie Zielonego Ładu.

Nasz cel był prosty: wezwanie Komisji Europejskiej do zaproponowania podatku od paliwa lotniczego (nafty lotniczej) dla lotów krajowych i wewnątrzeuropejskich, polityki mającej na celu zniesienie lukratywnego zwolnienia z podatku paliwowego, z którego korzystają najbardziej emisyjne środki transportu kosztem bardziej zrównoważonych alternatyw dla podróży. Wykorzystaliśmy jedyny instrument demokracji uczestniczącej dostępny dla obywateli europejskich – europejską inicjatywę obywatelską, który umożliwia podnoszenie świadomości na różnych szczeblach społeczeństwa obywatelskiego, a także lobbowanie decydentów politycznych.

„Kiedy ruszyła nasza kampania, nie mieliśmy żadnych funduszy ani oczekiwań, ale nie mieliśmy też nic do stracenia. Bardzo nam zależało, aby nauczyć się, jak można skuteczniej bronić potrzeb i żądań obywateli”.

Teraz, po pomyślnym zakończeniu inicjatywy, mamy nadzieję, że nasza przygoda za pośrednictwem europejskiej inicjatywy obywatelskiej inspiruje obywateli w całej UE do działania na rzecz tego, co uważają, i do korzystania z tego instrumentu, który może mieć wpływ nawet wtedy, gdy zostanie uruchomiony przez grupę studentów niedofinansowanych i niedoświadczonych.

Spotkanie przedstawicieli Fairosene z Ursulą von der Leyen

Fairosense Von Der Leyen

Od początku przygotowań do kampanii wiedzieliliśmy, że zebranie miliona podpisów bez odpowiedniego finansowania, doświadczenia i wcześniej istniejącej sieci organizacji chcących dążyć do realizacji tej inicjatywy byłoby niezwykle uciążliwym zadaniem. Z tego powodu, aby zmaksymalizować nasz wpływ, nasza strategia polegała na skoncentrowaniu znacznej części naszych wysiłków na lobbowaniu decydentów z instytucji UE, jednocześnie z podnoszeniem świadomości, zbieraniem podpisów i ogólnym rzecznikiem. Decyzja ta okazała się kluczowa dla postępów naszej europejskiej inicjatywy obywatelskiej, ponieważ ostatecznie nasza kampania lobbingowa sprawiła, że kwestia zanieczyszczenia powietrza i zwolnień z podatku od silników od silników od silników od silników od silników od silników od silników odrzutowych stała się jednym z priorytetów politycznych Komisji Europejskiej i została uwzględniona w pakiecie legislacyjnym „Gotowi na 55”. W trakcie tego procesu osiągnęliśmy wiele kamieni milowych i zdobyliśmy cenne doświadczenia dzięki działaniom takim jak nasza demonstracja poza Parlamentem Europejskim i spotkanie z posłami do PE i europejskimi partiami politycznymi, prezentacja przed Komisją Petycji Parlamentu Europejskiego (PETI) oraz udział w konferencji międzyrządowej na temat ustalania opłat za emisję gazów cieplarnianych i podatku lotniczego w Hadze, gdzie Fairosene była jedynym przedstawicielem społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas spotkań z urzędnikami UE nasze argumenty dotyczące znaczenia proponowanej polityki dla obywateli europejskich i środowiska zostały wzmocnione liczbą podpisów, które zgromadziliśmy, oraz koalicją organizacji o podobnych poglądach, którą stworzyliśmy.

Rzecznictwo jest skuteczne tylko wtedy, gdy występuje synergia.

W ten sposób nawiązaliśmy kontakt z organizacjami o podobnych poglądach i wolontariuszami z naszych osobistych sieci, które umożliwiły naszą europejską inicjatywę obywatelską dotarcie do jak największej liczby krajów europejskich. Próbowaliśmy rozszerzyć zasięg geograficzny naszej inicjatywy poprzez dotarcie do wielu organizacji parasolowych, które mają członków w różnych krajach mających lokalne połączenia i zbudowano internetowe centra pasjonujących wolontariuszy, które rozpowszechniały petycję za pośrednictwem słów ustnych, zarówno w internecie, jak i poza nim.

Przedstawiciele Fairosene z wolontariuszami w marszu klimatycznym

Fairosense Blog 2

Pogodzenie prowadzenia pozbawionej środków kampanii obejmującej wiele państw członkowskich UE z obowiązkami studenta nie było łatwym zadaniem. Przez cały czas trwania europejskiej inicjatywy obywatelskiej, jako organizatorzy musieliśmy poświęcić wiele czasu wolnego i wolnego czasu, aby dać inicjatywie większe szanse powodzenia, ale to poświęcenie było łatwiejsze niż najbardziej, ponieważ spotkało się z pasją. W istocie pasja i poświęcenie zostały nagrodzone, gdy cieszące się uznaniem organizacje, które już od dziesięcioleci pracowały nad tym samym tematem, zgodziły się współpracować z nami i pomóc nam w przekierowaniu wniosku dotyczącego polityki w centrum Komisji. Ponadto im bardziej nasza inicjatywa zyskała w internecie, tym więcej młodych obywateli z całej Europy dociera do nas, aby tworzyć zespoły wolontariuszy w swoich krajach i prowadzić kampanie na szczeblu lokalnym mające na celu podniesienie podpisów. W ten sposób:

mimo że prowadziliśmy kampanię przeciwko bardzo silnemu przemysłowi, do końca kampanii udało nam się osiągnąć znacznie więcej przyjaciół niż wrogów.

Wsparcie, jakie otrzymaliśmy w trakcie całej kampanii od organizacji, obywateli i ogółu społeczeństwa obywatelskiego, było całkowicie nieoczekiwane i prawdopodobnie najbardziej pozytywne doświadczenia związane z uruchomieniem europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Chociaż kampania zakończyła się, powiązania i powiązania, które nawiązaliśmy z organizacjami z siedzibą w Brukseli i obywatelami w całej UE, pozostają do dziś, ponieważ nadal współpracujemy przy wielu kampaniach i działaniach, które miały miejsce od czasu zakończenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Fairosene”.

Przedstawiciele Fairosene z wolontariuszami w marszu klimatycznym

Fairosense Blog 2

Jako studenci, którzy rozpoczęli ogólnoeuropejską kampanię, nie jest tajne, że nasza kampania nie dysponowała znacznymi środkami finansowymi. Jednakże,

walki, o które warto walczyć, prawie nigdy nie wygrają za pieniądze.

Z determinacją wygrają nasza europejska inicjatywa obywatelska. Jest to naszym zdaniem najważniejsze wyjście z europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Fairosene”: osoby, które były wystarczająco pasjonujące, aby rozwiązać problem środowiskowy, nie spotkały się wcześniej, nie dysponując środkami finansowymi lub bogatymi wolnymi czasami, potrafiły ze sobą współpracować i zależały jedynie od wysiłków i wsparcia drugiej strony, aby osiągnąć swój cel.

Przedstawiciel Fairosene w marszu klimatycznym

Fairosense Blog 3

Ostatecznie to właśnie dla nas jest europejska inicjatywa obywatelska: instrument, który służy jako platforma dla obywateli z całej Europy, umożliwiająca zjednoczenie się i walczenie obok siebie o problemy i problemy, z którymi borykamy się wszyscy, niezależnie od naszego położenia geograficznego. Na podstawie naszych doświadczeń

kolejnym czynnikiem decydującym o rozpoczęciu europejskiej inicjatywy obywatelskiej była spontaniczność.

O ile z jednej strony przygotowanie i mapowanie kampanii może być decydującym czynnikiem przyczyniającym się do jej powodzenia, z drugiej strony tym bardziej, że myślisz o każdym etapie procesu i tym bardziej czekasz na przygotowanie się do udoskonaleń, tym bardziej prawdopodobne jest, że zniechęci Cię do licznych zadań, które należy wykonać przed rozpoczęciem kampanii i w jej trakcie. Kilka miesięcy przed rozpoczęciem kampanii żaden z nas nie wie, że przez najbliższe półtora roku będziemy prowadzić kampanię na rzecz podatku od nafty. Lub, jak stwierdził J.A. Redmerski, „Jeże czasem największe wspomnienia są tworzone w najbardziej mało prawdopodobnych miejscach, kolejny dowód na to, że spontaniczność jest bardziej nagradzająca niż skrupulatnie planowane życie”.

Europejski Zielony Ład: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en

Komisja proponuje transformację gospodarki i społeczeństwa UE w celu sprostania ambicjom klimatycznym (Gotowi na 55): https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_3541

Wniosek dotyczący zmiany dyrektywy w sprawie opodatkowania energii: https://ec.europa.eu/info/files/revision-energy-tax-directive_en

Tassos 2 Fairosense

 

Autorzy

Tassos Papachristou

Tassos Papachristou jest przedstawicielem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec zwolnienia z podatku od paliw lotniczych w Europie” (Fairosene) oraz studentem studiów magisterskich w dziedzinie europejskich spraw publicznych na Uniwersytecie w Maastricht. Fairosene zdobyła Nagrodę Obywatelską Lobby Roku 2019 przez Good Lobby, a jej propozycja polityczna została włączona do pakietu legislacyjnego Komisji Europejskiej „Gotowi na 55” w 2021 r. Działa na rzecz czystej mobilności w Generation Climate Europe (GCE).

Categories
Dobre praktyki

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?