Euroopa kodanikualgatuse „Fairosene“ ehk „Lõpp lennukikütuse maksuvabastusele Euroopas“lugu on see, mida me korraldajatena alati mäletame. Euroopa Komisjoni keskkonnapoliitika keskmes oli lugu seitsme õpilase unistusest nende kodudes. Lugu rohujuuretasandi algatusest, mis kogus ainult 75 000 allkirja, kuid mille poliitiline ettepanek lisati Euroopa Komisjoni õigusaktide paketti „Eesmärk 55“, mille eesmärk on muuta roheline kokkulepe reaalsuseks.
Meie eesmärk oli lihtne: nõuda tungivalt, et Euroopa Komisjon teeks ettepaneku kehtestada Euroopa-sisestele ja -sisestele lendudele lennukikütuse maks, mille eesmärk on lõpetada tulutoova kütuse maksuvabastus, mis on kõige CO2-mahukam transpordiliik säästvamate reisivõimaluste arvelt. Me kasutasime ainsat Euroopa kodanike käsutuses olevat osalusdemokraatia vahendit – Euroopa kodanikualgatust, mis võimaldab suurendada teadlikkust kodanikuühiskonna eri tasanditel, aga ka lobitööd poliitikakujundajatel.
„Meie kampaania algas ilma rahaliste vahenditeta ja ootusteta, kuid suhtumisega, et meil pole midagi kaotada. Samuti soovisime teada, kuidas paremini kaitsta kodanike vajadusi ja nõudmisi.“
Nüüd loodame pärast selle edukat lõpuleviimist, et meie seik Euroopa kodanikualgatuse kaudu inspireerib kodanikke kogu ELis tegutsema selle nimel, millesse nad usuvad, ja kasutama seda vahendit, mis võib olla mõjukas isegi siis, kui selle on käivitanud rühm alarahastatud ja kogemustega õpilasi.
Fairosene’i esindajad kohtuvad Ursula von der Leyeniga
Kampaaniaks valmistumisest alates teadsime, et miljoni allkirja kogumine ilma nõuetekohase rahastamise, kogemuste ja algatusele tõuke anda soovivate organisatsioonide olemasoleva võrgustikuta oleks äärmiselt koormav ülesanne. Sel põhjusel ja selleks, et saavutada maksimaalne mõju, oli meie strateegia suunata suur osa meie jõupingutustest ELi institutsioonide poliitikakujundajate lobitööle, suurendades samal ajal teadlikkust, kogudes allkirju ja toetades üldist tegevust. See otsus osutus meie Euroopa kodanikualgatuse edu jaoks keskseks, kuna meie lobikampaania tõi lõpuks Euroopa Komisjoni poliitilisse tegevuskavva lennureostuse ja reaktiivkütuse maksuvabastuse teema ning lisati õigusaktide paketti „Eesmärk 55“. Selle protsessi käigus saavutasime palju vahe-eesmärke ja saime väärtuslikke kogemusi selliste meetmete kaudu nagu demonstratsioon väljaspool Euroopa Parlamenti, kohtumine Euroopa Parlamendi liikmete ja Euroopa tasandi erakondadega, ettekanne Euroopa Parlamendi petitsioonikomisjonis (PETI) ning osalemine valitsustevahelisel konverentsil CO2 heite maksustamise ja lennundusmaksu teemal Haagis, kus Fairosene oli kodanikuühiskonna ainus esindaja.
Kohtumistel ELi ametnikega tugevdasid meie argumente kavandatud poliitika tähtsuse kohta Euroopa kodanike ja keskkonna jaoks kogutud allkirjade arv ja meie loodud sarnaselt meelestatud organisatsioonide koalitsioon.
Toetus on edukas ainult siis, kui on olemas koostoime.
Seega võttisime ühendust sarnaselt meelestatud organisatsioonide ja vabatahtlikega oma isiklikest võrgustikest, mis võimaldasid meie Euroopa kodanikualgatusel jõuda võimalikult paljude Euroopa riikideni. Püüdsime laiendada oma algatuse geograafilist levikut, pöördudes paljude katusorganisatsioonide poole, kellel on liikmeid eri riikides, millel on kohalikud sidemed ja mis ehitasid üles kirglike vabatahtlike veebipõhised keskused, mis levitasid petitsiooni suu kaudu nii internetis kui ka väljaspool seda.
Fairosene’i esindajad koos vabatahtlikega kliimamärsil
Paljudesse ELi liikmesriikidesse ulatuva rahastamata kampaania käivitamine, samal ajal ülikoolis käies, ei olnud lihtne ülesanne. Kogu Euroopa kodanikualgatuse vältel pidime korraldajatena ohverdama palju oma vaba ja vaba aega, et anda algatusele suuremad eduvõimalused, kuid et ohverdus osutus lihtsamaks kui enamik, sest see oli kirglik. Kirg ja ohverdus said tunnustust, kui lugupeetud organisatsioonid, kes olid sama teemaga juba aastakümneid tegelenud, leppisid kokku teha meiega koostööd ja aidata meil viia poliitikaettepanek komisjoni keskmesse. Peale selle, mida rohkem meie algatus veebis õnnestus, seda rohkem pöördusid noored kodanikud üle kogu Euroopa meie poole, et moodustada vabatahtlike meeskondi oma riigis ja korraldada kohalikul tasandil kampaania allkirjade kogumiseks. Sel viisil:
hoolimata asjaolust, et me võitlesime väga võimsa tööstuse vastu, olime kampaania lõpuks teinud oluliselt rohkem sõpru kui vaenlasi.
Toetus, mida me saime kogu kampaania vältel organisatsioonidelt, kodanikelt ja kodanikuühiskonnalt üldiselt, oli täiesti ootamatu ja väidetavalt kõige positiivsem kogemus Euroopa kodanikualgatuse käivitamisel. Kuigi kampaania on lõppenud, jäävad meie loodud sidemed ja ühendused Brüsselis asuvate organisatsioonide ja kodanikega kogu ELis tänaseni, sest me teeme endiselt koostööd paljude kampaaniate ja tegevustega, mis on jätkunud pärast Fairosene Euroopa kodanikualgatuse lõppu.
Fairosene’i esindajad koos vabatahtlikega kliimamärsil
Üleeuroopalist kampaaniat alustanud üliõpilastena ei ole saladus, et meie kampaanial puudusid märkimisväärsed rahalised vahendid. Kuid
lahinguid, mille eest tasub võidelda, ei ole peaaegu kunagi rahaga võidetud.
Need võidavad otsusekindlate inimestega ja see on midagi, mida meie Euroopa kodanikualgatus kindlasti ei puudunud. See on meie arvates kõige olulisem näide Fairosene kodanikualgatusest: inimesed, kes olid piisavalt kirglikud keskkonnaprobleemide lahendamiseks, ilma et nad oleksid varem kohtunud, ilma et neil oleks olnud rahalisi vahendeid või rohkesti vaba aega, tulid koostööd tegema ning sõltusid ainult üksteise jõupingutustest ja toetusest oma eesmärgi saavutamiseks.
Fairosene’i esindaja kliimamärgis
Lõpuks on just see, mis on meie jaoks Euroopa kodanikualgatus: vahend, mis toimib platvormina, mille kaudu kodanikud kogu Euroopast kohtuvad ja võitlevad kõrvuti probleemide ja probleemide eest, millega me kõik silmitsi seisavad, olenemata meie geograafilisest asukohast. Meie kogemuste põhjal,
teine oluline tegur Euroopa kodanikualgatuse käivitamisel oli spontaansus.
Kuigi ühelt poolt võib kampaania ettevalmistamine ja kaardistamine olla otsustav tegur, mis aitab kaasa selle edule, teisest küljest, mida rohkem arvate protsessi igast etapist ja mida rohkem ootate, et kõik valmistuksid, seda tõenäolisem on see, et teid heidutatakse arvukatest ülesannetest, mida tuleb täita enne kampaania algust ja selle ajal. Paar kuud enne kampaania käivitamist ei teadnud keegi, et me kulutame järgmise pooleteise aasta jooksul petroolimaksu. J.A. Redmerski sõnutsi: „Ma arvan mõnikord suurimaid mälestusi kõige tõenäolisemates kohtades, täiendavaid tõendeid selle kohta, et spontaansus on rohkem tasustav kui täpselt kavandatud elu“.
Euroopa roheline kokkulepe: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en
Komisjon teeb ettepaneku muuta ELi majandust ja ühiskonda, et saavutada kliimaeesmärgid (Eesmärk 55): https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_3541
Ettepanek vaadata läbi energia maksustamise direktiiv: https://ec.europa.eu/info/files/revision-energy-tax-directive_en
Autorid
Tassos PapachristouTassos Papachristou on Euroopa kodanikualgatuse „Lõpp lennukikütuse maksuvabastusele Euroopas“ (Fairosene) asendusesindaja ja Maastrichti Ülikooli Euroopa avalike suhete magistriõppe üliõpilane. Fairosene võitis hea lobirühma 2019. aasta kodanike lobisti ja nende poliitiline ettepanek lisati Euroopa Komisjoni 2021. aasta õigusaktide paketti „Eesmärk 55“. Ta on kampaania „Puhas liikuvus Euroopa põlvkonna kliimas“ (GCE) kampaania.
- Categories
Kommenteerige
Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.