Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Organizátori európskych iniciatív občanov sa stretli v Bruseli, aby sa podelili o praktické tipy a triky úspešnej kampane

Dátum aktualizácie: 05/08/2019

V rámci kampane Take The Initiative tím európskej iniciatívy občanov s podporou zastúpenia Európskej komisie v Belgicku zorganizoval 1. júla 2019 v Bruseli seminár o výmene poznatkov.  Ako platforma na výmenu skúseností a diskusiu o výzvach sa seminár zameral na poskytovanie poradenstva o tom, ako uskutočniť úspešnú kampaň, nájsť partnerov, získať finančné prostriedky a zozbierať 1 milión podpisov za jeden rok.

Tipy a triky pre úspešnú európsku iniciatívu občanov

 

Na seminári sa zišli mimovládne organizácie, mládežnícke a študentské organizácie, ako aj iné belgické organizácie, ktoré mali príležitosť stretnúť sa a spoločne sa naučiť, ako úspešne viesť kampaň za európsku iniciatívu občanov. Diskusiu usporiadal Philippe Van Parijs, profesor na Université catholique de Louvain, ku ktorému sa pripojil Dénès András Nagy, organizátor iniciatívy Minority SafePack; Thomas Huddleston, riaditeľ skupiny pre výskum migračnej politiky a partner iniciatívy „Sme vítanou Európou!“; Marcell Hevesi, zástupca iniciatívy „Stop Fraud“, Silvia Kersemakers, odborná referentka Európskej komisie, a Elisa Lironiová, vedúca riaditeľka pre európsku demokraciu v Európskej službe pre občiansku činnosť (ECAS). Podelili sa o svoje osvedčené postupy a osobné skúsenosti a poskytli publiku užitočné tipy a triky na úspešnú kampaň. Najdôležitejšie výsledky seminára sú uvedené nižšie.  

Tri najrelevantnejšie zdroje, ktoré vám umožňujú nájsť partnerov a viesť plodnú kampaň

Organizátori iniciatív zdôraznili, že je dôležité spojiť aspoň tri kľúčové prvky s cieľom nájsť spojencov a uskutočniť úspešnú kampaň v celej Európe:

  • Vytvorenie silnej online prítomnosti prostredníctvom atraktívneho webového sídla a dynamických stránok sociálnych médií. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné mať tím kampane s odbornými znalosťami v oblasti rozprávania príbehov a komunikácie.
  • Mobilizácia veľkého počtu dobrovoľníkov v celej Európe na podporu kampane prostredníctvom organizovania podujatí, bleskových mobov a iných miestnych aktivít.
  • Vyhľadávanie relevantných partnerov, ako sú mimovládne organizácie alebo medzinárodné organizácie, ktoré sa môžu od začiatku zapojiť do propagácie iniciatívy. Môžu pomôcť zvýšiť peniaze, šíriť posolstvo a rozšíriť dobrovoľnícku základňu (napr. Transparency International je jedným z partnerov iniciatívy „Stop Fraud“).

Ako udržať motiváciu vašich partnerov počas celej kampane na vysokej úrovni?

Dôležitým prvkom, o ktorom účastníci diskutovali, bola výzva udržať počas roka kampane vysokú motiváciu medzi všetkými partnermi. Komunita a cieľ boli dve kľúčové slová, ktoré predložili organizátori iniciatívy na podporu motivácie.

Motivovaní partneri sú motivovaní tým, že ich inšpirujú silným zmyslom pre komunitu a pripomínate im, že všetci máte rovnaký cieľ. Organizátori navrhli, aby sa často organizovali fyzické stretnutia a hovory so všetkými partnermi zapojenými do iniciatívy.

Kampaň sa okrem toho musí riadiť účinným cieľom. Denes András Nagy uviedol, že ich technika spočíva v stanovení vyššieho cieľa, než je to v skutočnosti potrebné, aby sa zabránilo zlým prekvapeniam, ako sú podpisy, ktoré príslušný orgán považuje za neplatné. V tejto súvislosti možno partnerov vyzvať, aby sa zaviazali, že zozbierajú určitý počet podpisov, pretože to môže byť silným hnacím motorom ich záväzku.

 


Získanie finančných prostriedkov a nájdenie času na kampaň: náročné, ale uskutočniteľné!

Účastníci poukázali na to, že jeden milión podpisov je náročný cieľ, ktorý treba dosiahnuť, a existujú dve hlavné výzvy: hľadanie finančných prostriedkov a vyčlenenie dostatočného času na kampaň. Organizátori navrhli niekoľko možností financovania, ktoré by sa mali preskúmať, ako napríklad online kolektívne financovanie, sponzorstvo a dary.

Pokiaľ ide o čas, účastníci pripomenuli, že majú k dispozícii viac ako 500 miliónov občanov EÚ a že je potrebné zamerať sa na vytvorenie záväzku. Kampaň si vyžaduje vymedzený tím, ktorý pracuje na projekte na plný úväzok, môže ju však dočasne podporiť veľký počet dobrovoľníkov a partnerov a táto skupina zdrojov by sa nemala podceňovať.

Úspešná európska iniciatíva občanov sa musí opierať o silné rozprávanie príbehov

Skúsení organizátori iniciatívy poskytli účastníkom mnoho užitočných tipov, ktoré ich označili za kľúčové faktory účinného rozprávania príbehov:

  • Kľúčové je vybrať si kľúčové posolstvá s cieľom riešiť hlavné obavy vašej cieľovej skupiny a získať jej podporu.
  • Ak sa vašej iniciatíve poskytne krátky, punchový a ľahko preložený názov (napr. „Zákaz glyfozátu“) a jasné a stručné písanie vo všetkých mediálnych kanáloch a materiáloch určite uľahčí publiku pochopiť váš predmet a spojiť sa s ním.
  • Prispôsobenie príbehu jazyku a kultúrnemu zázemiu cieľových krajín má zásadný význam pre šírenie vášho posolstva. V tejto súvislosti sa takisto odporúča účinne preložiť názov iniciatívy tým, že sa pokúsi nájsť rovnocenné vyjadrenie v príslušnom jazyku, aj keď nezodpovedá doslovnému prekladu.

Na záver účastníci zdôraznili, že úspech iniciatívy úzko súvisí s účinnou a cielenou komunikačnou kampaňou založenou nielen na odborných znalostiach, ale aj na silnom odhodlaní a tímovej práci.

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.