Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Организаторите на европейски граждански инициативи се събраха в Брюксел, за да споделят практически съвети за успешна кампания

Актуализирано на: 05/08/2019

Като част от кампанията „Take The Initiative“ екипът на Европейската гражданска инициатива с подкрепата на Представителството на Европейската комисия в Белгия организира семинар за обмен на знания в Брюксел на 1 юли 2019 г.  Като платформа за обмен на опит и обсъждане на предизвикателствата семинарът беше посветен на предоставянето на съвети за това как да се проведе успешна кампания, да се намерят партньори, да се получат средства и да се съберат 1 милиона подписа през 1 година.

Съвети за успешна европейска гражданска инициатива

 

Семинарът събра НПО, младежки и студентски организации, както и други белгийски организации, които имаха възможност да се срещнат и да се научат заедно как успешно да проведат кампания за европейска гражданска инициатива. Домакин на дискусията беше Philippe Van Parijs, професор в Université catholique de Louvain, към който се присъедини Dénès András Nagy, организатор на инициативата Minority SafePack; Thomas Huddleston, директор по научни изследвания на Групата за миграционна политика и партньор на инициативата „Ние приветстваме Европа!“; Marcell Hevesi, представител на инициативата „Спрете измамите“; Silvia Kersemakers, служител по политиките в Европейската комисия; и Елиза Лирони, старши мениджър „Европейска демокрация“ в Европейската служба за граждански действия (ECAS). Те споделиха своите добри практики и личен опит, като предоставиха на аудиторията полезни съвети за провеждане на успешна кампания. Най-важните резултати от семинара са представени по-долу.  

Трите най-подходящи ресурса, които ви позволяват да намерите партньори и да провеждате ползотворна кампания

Организаторите на инициативи подчертаха, че е важно да се обединят най-малко три ключови елемента, за да се намерят съюзници и да се проведе успешна кампания в цяла Европа:

  • Установяване на силно онлайн присъствие чрез привлекателен уебсайт и динамични страници в социалните медии. За да се постигне това, е необходимо да има екип на кампанията с експертен опит в разказването на истории и комуникацията.
  • Мобилизиране на голям брой доброволци в цяла Европа в подкрепа на кампанията чрез организиране на прояви, експресна мобилност и други дейности на местно равнище.
  • Намиране на подходящи партньори като НПО или международни организации, които могат да участват в популяризирането на инициативата от самото начало. Те могат да помогнат за набиране на средства, разпространяване на посланието и разширяване на доброволческата база (напр. Transparency International е един от партньорите на инициативата „Спрете измамите“).

Как да поддържате мотивацията на партньорите си високо по време на цялата кампания?

Важен елемент, обсъден от участниците, беше предизвикателството мотивацията да остане висока сред всички партньори през годината на кампанията. Общността и целта бяха двете ключови думи, предложени от организаторите на инициативата в подкрепа на мотивацията.

Мотивирането на вашите партньори идва от това да ги вдъхновявате със силно чувство за общност и да им напомним, че всички вие споделяте една и съща цел. Организаторите предложиха често да се организират физически срещи и кратки покани с всички партньори, участващи в инициативата.

Освен това кампанията трябва да се ръководи от ефективна цел. Denes András Nagy заяви, че тяхната техника е била да се определи по-висока цел от тази, която действително е необходима, за да се избегнат евентуални лоши изненади, като подписите да се считат за невалидни от компетентния орган. В това отношение партньорите могат да бъдат насърчени да се ангажират да съберат определен брой подписи, тъй като това може да бъде мощен двигател на техния ангажимент.

 


Получаване на финансиране и намиране на време за провеждане на кампании: предизвикателство, но осъществимо!

Участниците посочиха, че 1 милиона подписа са трудна цел, която трябва да бъде постигната, и са налице две основни предизвикателства: намиране на средства и осигуряване на достатъчно време за провеждане на кампании. Организаторите предложиха редица възможности за финансиране, които следва да бъдат проучени, като например онлайн колективно финансиране, спонсорство и дарения.

С течение на времето те напомниха на участниците, че разполагат с над 500 милиона граждани на ЕС и че това, върху което трябва да се съсредоточат, е създаването на ангажимент. Дадена кампания се нуждае от определен екип, работещ по проекта на пълно работно време, но може да бъде временно подкрепен от голям брой доброволци и партньори и този набор от ресурси не трябва да се подценява.

Успешната европейска гражданска инициатива трябва да разчита на мощни истории

Опитните организатори на инициативи предоставиха на участниците много полезни съвети, като ги определиха като ключови фактори за ефективно разказване на истории:

  • Избирането на вашите ключови послания, за да се отговори на основните опасения на вашата целева аудитория и да се получи тяхната подкрепа, е от решаващо значение.
  • Предоставянето на инициатива на кратко, продиктувано и лесно преведено заглавие (напр. „Забрана на глифозата“) и ясното и кратко писане във всички медийни канали и материали със сигурност ще улесни публиката да разбере и да се свърже с вашата кауза.
  • Адаптирането на вашата история към езика и културния контекст на целевите страни е от решаващо значение, за да може посланието ви да бъде разпространено. В това отношение е препоръчително също така да се преведе ефективно заглавието на инициативата, като се направи опит за намиране на еквивалентен израз на съответния език, въпреки че той не съответства на буквалния превод.

В заключение участниците подчертаха, че успехът на дадена инициатива е тясно свързан с ефективна и целенасочена комуникационна кампания, основана не само на експертен опит, но и на силна ангажираност и работа в екип.

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.