Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Organizatorzy europejskich inicjatyw obywatelskich spotkali się w Brukseli, aby podzielić się praktycznymi wskazówkami i wskazówkami dotyczącymi udanej kampanii

Data aktualizacji: 05/08/2019

W ramach kampanii Take The Initiative zespół ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej, przy wsparciu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Belgii, zorganizował w Brukseli w dniu 1 lipca 2019 r. warsztaty poświęcone wymianie wiedzy.  Platforma wymiany doświadczeń i omawiania wyzwań, warsztaty koncentrowały się na udzielaniu porad na temat tego, jak przeprowadzić udaną kampanię, znaleźć partnerów, uzyskać fundusze i zebrać milion podpisów w ciągu roku.

Wskazówki i wskazówki dotyczące udanej europejskiej inicjatywy obywatelskiej

 

W warsztatach zgromadzono organizacje pozarządowe, młodzieżowe i studenckie, a także inne organizacje belgijskie, które miały okazję spotkać się i dowiedzieć się, jak skutecznie przeprowadzić kampanię na rzecz europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Gospodarzem dyskusji był Philippe Van Parijs, profesor Université catholique de Louvain, do którego dołączył Dénès András Nagy, organizator inicjatywy „Minority SafePack”; Thomas Huddleston, dyrektor ds. badań w grupie ds. polityki migracyjnej i partner inicjatywy „Jestemy powitalną Europą!”; Marcell Hevesi, przedstawiciel inicjatywy „Stop Fraud”; Silvia Kersemakers, urzędnik Komisji Europejskiej; oraz Elisa Lironi, kierowniczka wyższego szczebla ds. demokracji europejskiej w European Citizen Action Service (ECAS). Podzielili się swoimi dobrymi praktykami i osobistymi doświadczeniami, dostarczając odbiorcom przydatnych wskazówek i wskazówek dotyczących przeprowadzenia udanej kampanii. Poniżej przedstawiono najistotniejsze wyniki warsztatów.  

Trzy najistotniejsze zasoby umożliwiające znalezienie partnerów i prowadzenie owocnej kampanii

Organizatorzy inicjatyw podkreślili znaczenie połączenia co najmniej trzech kluczowych elementów w celu znalezienia sojuszników i przeprowadzenia udanej kampanii w całej Europie:

  • Zapewnienie silnej obecności w internecie za pośrednictwem atrakcyjnej strony internetowej i dynamicznych stron w mediach społecznościowych. Aby tak się stało, konieczne jest posiadanie zespołu ds. kampanii dysponującego wiedzą fachową w zakresie narracji i komunikacji.
  • Mobilizowanie dużej liczby wolontariuszy w całej Europie do wspierania kampanii poprzez organizację wydarzeń, błyskawisów i innych działań lokalnych.
  • Znalezienie odpowiednich partnerów, takich jak organizacje pozarządowe lub organizacje międzynarodowe, którzy od samego początku mogą być zaangażowani w promowanie inicjatywy. Mogą one pomóc w pozyskaniu pieniędzy, rozpowszechnieniu przesłania i rozszerzeniu bazy wolontariuszy (np. Transparency International jest jednym z partnerów inicjatywy „Stop Fraud”).

Jak utrzymać motywację swoich partnerów podczas całej kampanii?

Ważnym elementem dyskutowanym między uczestnikami było utrzymanie wysokiego poziomu motywacji wśród wszystkich partnerów w roku kampanii. Wspólnota i cel to dwa słowa kluczowe zaproponowane przez organizatorów inicjatywy w celu podtrzymania motywacji.

Podtrzymywanie motywacji partnerów wynika z inspirowania ich silnym poczuciem wspólnoty i przypominania im, że wszyscy mają ten sam cel. Organizatorzy zasugerowali, by często organizować fizyczne spotkania i rozmowy ze wszystkimi partnerami zaangażowanymi w inicjatywę.

Ponadto kampania musi opierać się na skutecznym celu. Denes András Nagy powiedział, że ich techniką jest wyznaczenie wyższego celu niż faktycznie konieczne, aby uniknąć sytuacji, w której właściwe organy uznają podpisy za nieważne. W związku z tym można zachęcać partnerów do zobowiązania się do zebrania pewnej liczby podpisów, ponieważ może to być potężną siłą napędową ich zaangażowania.

 


Uzyskanie finansowania i znalezienie czasu na prowadzenie kampanii: wyzwanie, ale wykonalne!

Uczestnicy zwrócili uwagę, że 1 mln podpisów jest trudnym celem i że istnieją dwa główne wyzwania: znalezienie funduszy i przeznaczenie wystarczająco dużo czasu na prowadzenie kampanii. Organizatorzy zaproponowali szereg możliwości finansowania, które należy zbadać, takich jak finansowanie społecznościowe online, sponsorowanie i darowizny.

Jeśli chodzi o czas, przypomnieli uczestnikom, że mają do dyspozycji ponad 500 mln obywateli UE, a to, na czym muszą się skupić, to tworzenie zobowiązań. Kampania wymaga określonego zespołu pracującego nad projektem w pełnym wymiarze czasu pracy, może jednak być tymczasowo wspierana przez dużą liczbę wolontariuszy i partnerów i nie należy lekceważyć tej puli zasobów.

Skuteczna europejska inicjatywa obywatelska musi opierać się na potężnych narracjach

Doświadczeni organizatorzy inicjatywy dostarczyli uczestnikom wiele przydatnych wskazówek, w których wskazano ich jako kluczowe czynniki skutecznego narrowania:

  • Kluczowe znaczenie ma wybór głównych przesłań, aby odpowiedzieć na główne obawy użytkowników docelowych i uzyskać ich poparcie.
  • Dzięki krótkiemu, pełnemu i łatwemu do przetłumaczenia tytułowi inicjatywy (np. „Zakaz stosowania glifosatu”) oraz jasnemu i zwięzłemu napisaniu we wszystkich kanałach medialnych i materiałach z pewnością odbiorcy będą mogli łatwiej zrozumieć swoją sprawę i skojarzyć ją z tą sprawą.
  • Dostosowanie swojej historii do języka i kontekstu kulturowego krajów docelowych ma kluczowe znaczenie dla przesłania Twojej wiadomości. W związku z tym wskazane jest również skuteczne przetłumaczenie tytułu inicjatywy poprzez próbę znalezienia równoważnego wyrażenia w danym języku, mimo że nie odpowiada ono tłumaczeniu dosłownemu.

Podsumowując, uczestnicy podkreślili, że powodzenie inicjatywy jest ściśle związane ze skuteczną i ukierunkowaną kampanią komunikacyjną opartą nie tylko na wiedzy fachowej, ale także na silnym zaangażowaniu i pracy zespołowej.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.