U okviru kampanje za preuzimanje inicijative tim za europsku građansku inicijativu uz potporu Predstavništva Europske komisije u Belgiji organizirao je 1. srpnja 2019. u Bruxellesu radionicu za razmjenu znanja. Kao platforma za razmjenu iskustava i raspravu o izazovima, radionica je bila usmjerena na pružanje savjeta o tome kako provesti uspješnu kampanju, pronaći partnere, dobiti financijska sredstva i prikupiti milijun potpisa u jednoj godini.
Savjeti za uspješnu europsku građansku inicijativu
Na radionici su se okupile nevladine organizacije, organizacije mladih i studenti te druge belgijske organizacije koje su imale priliku sastati se i naučiti zajedno kako uspješno voditi kampanju za europsku građansku inicijativu. Domaćin rasprave bio je Philippe Van Parijs, profesor na Sveučilištu Université catholique de Louvain, kojem se pridružio Dénès András Nagy, organizator inicijative „Minority SafePack”; Thomas Huddleston, direktor za istraživanje u Skupini za migracijsku politiku i partner inicijative „Je smo Europa dobrodošlica!”; Marcell Hevesi, predstavnica inicijative „Sprečavanje prijevara”; Silvia Kersemakers, službenica za politiku u Europskoj komisiji; i Elisa Lironi, viša direktorica za europsku demokraciju u Europskoj službi za građansku akciju (ECAS). Podijelili su svoje dobre prakse i osobna iskustva pružajući publiku korisne savjete i trike za uspješno provođenje kampanje. Najvažniji rezultati radionice navedeni su u nastavku.
Tri najrelevantnija sredstva koja vam omogućuju da pronađete partnere i vodite uspješnu kampanju
Organizatori inicijativa naglasili su važnost objedinjavanja najmanje triju ključnih elemenata kako bi se pronašli saveznici i vodila uspješna kampanja diljem Europe:
- Uspostava snažne internetske prisutnosti na privlačnoj internetskoj stranici i dinamičnim stranicama društvenih medija. Kako bi se to ostvarilo, potrebno je imati tim kampanje sa stručnim znanjem u području pripovijedanja i komunikacije.
- Mobiliziranje velikog broja volontera diljem Europe za potporu kampanji organiziranjem događanja, brzih mobova i drugih lokalnih aktivnosti.
- Pronalaženje relevantnih partnera kao što su nevladine organizacije ili međunarodne organizacije koji mogu biti uključeni u promicanje inicijative od samog početka. Oni bi mogli pomoći u prikupljanju novca, širenju poruke i širenju volonterske baze (npr. Transparency International jedan je od partnera inicijative „Sprečavanje prijevara”).
Kako tijekom cijele kampanje zadržati visoku motivaciju vaših partnera?
Važan element o kojem se raspravljalo među sudionicima bio je izazov održavanja visoke motivacije među svim partnerima tijekom godine kampanje. Zajednica i cilj bile su dvije ključne riječi koje su predložili organizatori inicijative kako bi održali motivaciju.
Motiviranost vaših partnera potječe od toga da ih se nadahne snažnim osjećajem zajedništva i podsjetite ih da svi dijelite isti cilj. Organizatori su predložili da se često organiziraju fizički sastanci i nejasni pozivi sa svim partnerima uključenima u inicijativu.
Nadalje, kampanja mora biti vođena učinkovitim ciljem. Denes András Nagy izjavio je da je njihova tehnika postavljanje većeg cilja nego što je to stvarno potrebno kako bi se izbjegla bilo kakva loša iznenađenja kao što su potpisi koje nadležno tijelo smatra nevažećima. U tom se pogledu partnere može potaknuti da se obvežu na prikupljanje određenog broja potpisa jer to može biti snažan pokretač njihove predanosti.
Dobivanje financijskih sredstava i pronalaženje vremena za kampanju: izazovna, ali izvediva!
Sudionici su istaknuli da je jedan milijun potpisa težak cilj i da postoje dva glavna izazova: pronalaženje financijskih sredstava i osiguravanje dovoljno vremena za vođenje kampanja. Organizatori su predložili niz mogućnosti financiranja koje bi trebalo istražiti, kao što su internetsko skupno financiranje, sponzorstva i donacije.
Kad je riječ o vremenu, podsjetili su sudionike da imaju na raspolaganju više od 500 milijuna građana EU-a i da se moraju usredotočiti na stvaranje obveze. Kampanji je potreban određeni tim koji radi na projektu na puno radno vrijeme, no potporu joj može pružiti velik broj volontera i partnera na privremenoj osnovi te se ta baza resursa ne bi smjela podcijeniti.
Uspješna europska građanska inicijativa mora se oslanjati na snažno pripovijedanje
Iskusni organizatori inicijative pružili su sudionicima brojne korisne savjete u kojima su ih prepoznali kao ključne čimbenike učinkovitog pripovijedanja:
- Od ključne je važnosti odabrati vaše ključne poruke kako biste odgovorili na glavne probleme vaše ciljne publike i dobili potporu.
- Ako vaša inicijativa dobijete kratak, punkt i lako preveden naziv (npr. „Zabrana glifosata”) te jasno i sažeto pišete na svim svojim medijskim kanalima i materijalima, publika će sigurno lakše razumjeti vaš cilj i povezati se s njime.
- Prilagodba vaše priče jeziku i kulturnoj pozadini ciljnih zemalja ključna je za širenje vaše poruke. U tom je pogledu također preporučljivo učinkovito prevesti naslov inicijative tako da se pokuša pronaći jednakovrijedan izraz na odgovarajućem jeziku iako on ne odgovara doslovnom prijevodu.
Zaključno, sudionici su naglasili da je uspjeh inicijative snažno povezan s učinkovitom i ciljanom komunikacijskom kampanjom koja se ne temelji samo na stručnom znanju, već i na snažnoj predanosti i timskom radu.
Unos komentara
Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.