Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Evropská občanská iniciativa přináší do Bruselu sporné politické otázky: je příležitostí pro demokratickou politiku

Datum aktualizace: 31/07/2020

Evropská občanská iniciativa přináší do Bruselu sporné politické otázky: je příležitostí pro demokratickou politiku.

Evropská občanská iniciativa (ECI) je v platnosti již více než osm let, přesto se však zdá, že tento nástroj dosud plně nevykázal svůj potenciál. Důvodem je skutečnost, že pozornost a hodnocení evropské občanské iniciativy se obvykle nezaměřuje na zásadní aspekt: na rozdíl od toho, co bylo často zdůrazňováno, není evropská občanská iniciativa nástrojem, který by do cyklu tvorby politik mohl vnést nové otázky, ale příležitostí k tomu, aby se politické debaty staly rozmanitějšími a kontroverznějšími. Bude-li evropská občanská iniciativa posuzována z tohoto hlediska, není možné podceňovat účinky, které již měla při otevírání příležitostí k účasti na tvorbě politik EU. Z tohoto hlediska musí být v rozsudku o jejích dopadech na tvorbu politik EU zdůrazněno, že evropská občanská iniciativa vytvořila příležitost pro místní volební obvody a kontroverznější otázky k tomu, aby se dostaly do evropských diskusí.

Po některých počátečních výkladech, které poukazují na evropskou občanskou iniciativu jako první příklad nadnárodní přímé demokracie, se zdá, že konsensus se týká skutečnosti, že se jedná o nástroj pro stanovení programu, který umožňuje jednomu milionu evropských občanů požadovat, aby Evropská komise předložila Parlamentu a Radě nové právní předpisy. To odráží skutečnost, že občané nemají přímé slovo, pokud jde o výsledek rozhodovacího procesu, který zahájili – ve skutečnosti ani první, jak je iniciativa ukončena, jakmile ji Komise obdrží, a navrhovatelé ji nemohou stáhnout, pokud nesouhlasí s návrhem Komise, a jejich příspěvek je tedy výzvou pro orgány, aby jednaly.

V důsledku toho většina autorů poukázala na nedostatky tohoto nástroje: jeho náklady na mobilizaci – včetně ověření právního základu a povinností v oblasti ochrany údajů ještě před zahájením nadnárodní kampaně v sedmi zemích – nenaplňují potenciální přínosy, neboť neexistuje záruka, že i kdyby byl návrh úspěšný – z 98 zamýšlených registrací pouze pět iniciativ splnilo prahovou hodnotu 1 milionu podpisů – Komise předloží návrh. Žádný z iniciátorů úspěšných evropských občanských iniciativ, na něž Komise dosud odpověděla, nevyjádřil spokojenost s výsledkem svého návrhu a nepotvrdil omezení evropské občanské iniciativy z hlediska přímé demokracie.

Tyto účty, i když jsou přesné, nevypovídají o úplném příběhu. Skutečnou otázkou je, proč občané a organizace občanské společnosti i nadále využívají a orgány EU i nadále reformují nástroj, který je tak zjevně nevhodný pro daný účel. Odpověď musí ležet někde jinde. Navzdory svým institucionálním omezením zůstává evropská občanská iniciativa mocným nástrojem v souboru nástrojů kampaně. Zaprvé, od konzultací s občany až po poradní panely investovaly orgány EU určitý politický kapitál do otevření příležitostí k účasti na tvorbě politik nad rámec „bruselské bubliny“ a evropská občanská iniciativa je součástí této strategie. V tomto smyslu má kampaň, která se dostane do Bruselu na této platformě, větší institucionální a politickou váhu než kampaň, která se spoléhá na vyšší počet podpisů na on-line platformách. Za druhé, rostoucí politizace EU činí schopnost oslovit a mobilizovat různé místní volební obvody v otázkách EU vzácnou a cennou kapacitou. Již řadu let jsou úředníci Komise a poslanci EP nedůvěrou aktivistů občanské společnosti, kteří tvrdí, že hovoří jménem určitých příčin, a tvrdí, že většina aktivistů sídlících v Bruselu je tolik zasvěcených osob do bubliny EU jako sami. Organizace občanské společnosti mají nyní k dispozici uznávaný nástroj, který umožňuje prokázat nejen příčinu, ale také to, že se mohou dovolávat opatření sociální reprezentativnosti v nadnárodní evropské veřejné sféře.

Jedná se o dvouhranný text, neboť jej lze využít také ke zpochybnění míry zastoupení organizací, které nemohou tento druh kampaní organizovat nebo se jednoduše rozhodnout podporovat strategičtější a politicky účinnější způsoby fungování. V každém případě využívání evropské občanské iniciativy ze strany základních organizací a skupin působících jako externí subjekty v Bruselu k napadení organizací v bruselské bublani. S Álvarem Oleartem jsme tvrdili, že tento proces probíhá v takových případech, jako je evropská občanská iniciativa proti potratům „Jeden z nás“ a neoficiální sbírka podpisů „Stop TTIP“, kde byli v Bruselu zřízeni aktivisté v oblasti náboženské a obchodní politiky, kde se kampaně zaměřují téměř na tolik jako samotné orgány EU. Některé sítě, které se rozvíjejí kolem evropské občanské iniciativy, jsou poté zřízeny, čímž přispívají k větší rozmanitosti diskusního prostředí.

camp

Obrázek 1 Insider – vnější výzva v souvislosti s 5 kampaněmi: Jeden z nás, nástroj pro vodu, zastavení TTIP, pluralita sdělovacích prostředků a „Wake up Europe“

Evropská občanská iniciativa rovněž přispívá k tomu, aby se politické diskuse přiblížily diskusím, které se odehrávají ve veřejné sféře EU. Jedním z důsledků je, že polarizující otázky, které vyvstávají ve vnitrostátních veřejných diskusích, jsou rovněž poevropštěny otázkami, jako je zákaz prostituce, legalizovaných léků nebo již zmíněných potratů prostřednictvím evropské občanské iniciativy. Ačkoli zmíněné institucionální nedostatky evropské občanské iniciativy dosud zabránily tomu, aby se předmět těchto iniciativ promítl do zásadních politických debat, přispívá to k přiblížení tvorby politik EU k zpolitizovanějším diskusím. To není samo o sobě dobré nebo špatné, ale může to přispět k tomu, aby se nadnárodní vazby a kampaně staly proveditelnějšími, než tomu bylo dříve.

Evropská občanská iniciativa přispívá k přiblížení politických debat EU veřejným sférám na místní úrovni tím, že poskytuje cestu skupinám, které mohou upozornit instituce EU na zpolitizovaná témata v různých členských státech. To se dosud nepromítlo do tvorby nových politik; a tato forma politizace nemusí být pro EU nutně přínosná. Může spíše přispět k jeho delegitimaci, pokud systematicky oslabuje rozdělující se, i když úspěšné evropské občanské iniciativy.

Politizace otázek EU není způsobena evropskou občanskou iniciativou, ani se nezmění žádnými institucionálními reformami. EU však možná bude chtít zajistit, aby tento nástroj připadal těm, kteří mohou chtít podpořit politické návrhy s možností naslouchat na institucionálních fórech s opatřením podpory ve veřejné sféře v podobě 1 milionu podpisů. V diskusích o reformách se orgány EU rozhodly nenechat předkladatelům více vyjadřovat se k výsledku, který může být z právního hlediska obtížný nebo nemožný, ale mohou chtít zvážit alternativu: snížení nákladů v případě neúspěchu.

Luis

Přispěvatelé

Luis Bouza García

Luis Bouza García je asistentem na katedře politických věd a mezinárodních vztahů Universidad Autónoma de Madrid, hostujícím profesorem na College of Europe v Bruggách a členem sítě Jean Monnet OpenEU. Má doktorát z Univerzity Roberta Gordona v Aberdeenu a je autorkou participativní demokracie a občanské společnosti v agendě EU – vytváření a institucionalizace (Palgrave Macmillan, 2015).

Můžete se s ním spojit na Fóru evropské občanské iniciativy nebo kliknutím sem!

Categories
Regulační rámec

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu?

Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?