Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Európska iniciatíva občanov od roku 2020: Flexibilná časová linka, zjednodušená registrácia, zbierka podpisov a nové fórum priateľské pre používateľov

Dátum aktualizácie: 15 January 2020

Európska iniciatíva občanov od roku 2020: Flexibilná časová linka, zjednodušená registrácia, zbierka podpisov a nové fórum priateľské pre používateľov

Zlepšenia pravidiel európskej iniciatívy občanov zjednodušujú proces od začiatku do konca a poskytujú lepšiu podporu organizátorom a občanom, ktorí majú záujem o využívanie tohto dôležitého nástroja participatívnej demokracie v EÚ. Nové nariadenie, ktoré sa začalo uplatňovať v roku 2020, prináša niekoľko štrukturálnych a technických zlepšení, aby sa európska iniciatíva občanov stala používateľsky ústretovejšou a prístupnejšou s cieľom uľahčiť väčšiu účasť európskych občanov na demokratickom procese Únie. Medzi hlavné zmeny patrí: 

Flexibilný harmonogram postupu európskej iniciatívy občanov

Novým nariadením sa do harmonogramu postupu zvyšuje flexibilita. Organizátori majú teraz možnosť vybrať si dátum začiatku obdobia zberu potrebných podpisov na podporu do šiestich mesiacov od registrácie svojej iniciatívy, čo im poskytne viac času na prípravu svojich kampaní namiesto toho, aby začali okamžite v deň registrácie svojej iniciatívy, ako to museli urobiť v minulosti. Takisto môžu využiť obdobie troch mesiacov po uplynutí lehoty na zber vyhlásení na prípravu na predloženie podpisov na overenie orgánom členských štátov. Podobne majú tri mesiace po ukončení overovania na predloženie svojej úspešnej iniciatívy Komisii. Fáza preskúmania zo strany Európskej komisie sa tiež predlžuje na šesť mesiacov. Tieto zlepšenia sú navrhnuté tak, aby sa európska iniciatíva občanov stala ústretovejšou voči aktivistom a flexibilnejšou a aby sa zabezpečila lepšia príprava počas celého procesu.

Zjednodušený zber vyhlásení o podpore

Najväčšou výzvou pre organizátorov je, že majú jeden rok na zozbieranie aspoň jedného milióna podpisov v najmenej siedmich členských štátoch podľa systému kvót pre jednotlivé krajiny. Nové nariadenie tento proces podstatne zjednodušuje. Po prvé, osobné údaje, ktoré sa majú zbierať od signatárov, sú harmonizovanejšie: Členské štáty sa v súčasnosti obmedzujú na výber len z dvoch rôznych formulárov namiesto toho, aby sa predtým použili trinásť rôznych formulárov. Po druhé, cieľom nového nariadenia je podporiť účasť tým, že sa členským štátom umožní znížiť minimálny vek na podporu iniciatívy na 16 rokov a všetkým občanom EÚ sa umožní podpisovať bez ohľadu na miesto ich pobytu. Európska komisia napokon zaviedla nový, bezplatný a centralizovaný systém elektronického zberu. Tento nový systém predstavuje niekoľko prvkov zameraných na zjednodušenie zberu podpisov. Individuálne online systémy na zber vyhlásení budú mať naďalej možnosť vybrať si od konca roka 2022, ale len do konca roka 2022.

Odstránenie prekážok pri registrácii

Prísne uplatňovanie pravidiel právnej prípustnosti Európskou komisiou už dlho sťažuje registráciu európskych iniciatív občanov organizátorom, hoci Komisia v posledných rokoch prijala flexibilnejší prístup vrátane čiastočnej registrácie iniciatív. V novom nariadení sa teraz zakotvuje táto možnosť „čiastočnej registrácie“ a organizátorom sa poskytuje možnosť revidovať svoj návrh. Tieto prvky potvrdzujú ochotu EÚ odstrániť nadmerné prekážky brániace začatiu skutočných iniciatív zo strany svojich občanov tým, že umožnia väčšiu flexibilitu pri registrácii oprávnených častí iniciatívy aspoň namiesto jej úplného vyradenia.

Posilnená podpora organizátorov – spustenie nového fóra európskej iniciatívy občanov

Nové pravidlá napokon poskytujú lepšiu podporu organizátorom európskych iniciatív občanov. Od každého členského štátu sa teraz vyžaduje, aby zriadil aspoň jedno kontaktné miesto na bezplatné poskytovanie informácií a pomoci skupinám organizátorov. Európska komisia takisto aktualizovala svoje podporné infraštruktúry pre organizátorov tým, že spustila novú webovú stránku európskej iniciatívy občanov vrátane prepracovaných účtov organizátorov, kde sa môžu zaregistrovať a prevádzkovať svoje iniciatívy na jednom mieste. Čo je najdôležitejšie, fórum európskej iniciatívy občanov, online platforma pre spoluprácu, ktorá bola spustená v roku 2018 ako pilotný projekt, sa stalo oficiálnou súčasťou nového nariadenia. Fórum je zásadnou podpornou infraštruktúrou, pretože poskytuje občanom a organizátorom prístup k vzdelávacím materiálom, príležitosti diskutovať a vymieňať si názory na konkrétne nápady na iniciatívy a témy súvisiace s európskou iniciatívou občanov ako nástrojom na nadviazanie kontaktu s ostatnými používateľmi pre budúce partnerstvo a na získanie individuálneho právneho poradenstva, poradenstva v oblasti kampaní a získavania finančných prostriedkov.

Nové fórum sa začalo 7. januára 2020 a prevádzkuje ho Európsky útvar pre občiansku činnosť (ECAS) v mene Európskej komisie a na základe zmluvy s ňou. ECAS má dobré výsledky v riadení online platforiem spolupráce pre zapojenie občanov a osobitné dlhodobé odborné znalosti pri podpore občanov pri využívaní európskej iniciatívy občanov ako nástroja nadnárodnej participatívnej demokracie.

 

Elisa Lironi

Prispievatelia

ELISA Lironi

ELISA Lironi je vedúcou riaditeľkou pre európsku demokraciu, ktorá od roku 2015 pracuje v Európskej službe pre občiansku činnosť (ECAS). Rozvíja a vedie oblasť zamerania európskej demokracie ECAS vykonávaním projektov EÚ a výskumných štúdií súvisiacich s digitálnou demokraciou, dezinformáciami a populizmom na internete. Od roku 2018 je expertkou európskej iniciatívy občanov v tíme, ktorý pracuje na rozvoji a vykonávaní Fóra európskej iniciatívy občanov.

 

ELISA je tiež aktívnym používateľom Fóra európskej iniciatívy občanov. Spojte sa s ňou!

 

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.

Komentáre

Inactive user | 18 May 2020

Ahoj!
Majú záujem o európsku iniciatívu občanov, pokiaľ ide o organizovanú trestnú činnosť. Chcel by som najmä vedieť, či je možné dokázať, že trestné združenie rôznych európskych krajín by sa mohlo stať trestným činom.
Domnievam sa, že článok 83 Zmluvy o fungovaní Európskej únie [Ex článok 31 Zmluvy o Európskej únii] stanovuje:
„1.Európsky parlament a Rada môžu v súlade s riadnym legislatívnym postupom prostredníctvom smerníc ustanoviť minimálne pravidlá týkajúce sa vymedzenia trestných činov a sankcií v oblastiach obzvlášť závažnej trestnej činnosti s cezhraničným rozmerom vyplývajúcim z povahy alebo dôsledkov týchto trestných činov alebo z osobitnej potreby bojovať proti nim na spoločnom základe.Týmito oblasťami trestnej činnosti sú: terorizmus, obchodovanie s ľuďmi a sexuálne zneužívanie žien a detí, nedovolené obchodovanie s drogami, nedovolené obchodovanie so zbraňami, pranie špinavých peňazí, korupcia, falšovanie platobných prostriedkov, počítačová kriminalita a organizovaná trestná činnosť.V závislosti od vývoja trestnej činnosti môže Rada prijať rozhodnutie určujúce ďalšie oblasti trestnej činnosti, ktoré spĺňajú kritériá uvedené v tomto odseku. Uznáša sa jednomyseľne po udelení
súhlasu Európskeho parlamentu.“