Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Europska građanska inicijativa od 2020.: Fleksibilna vremenska linija, pojednostavnjena registracija, prikupljanje potpisa „Sightforward Signeture” i novi forum prijatelja korisnika

Ažurirano: 15/01/2020

Europska građanska inicijativa od 2020.: Fleksibilna vremenska linija, pojednostavnjena registracija, prikupljanje potpisa „Sightforward Signeture” i novi forum prijatelja korisnika

Poboljšanjem pravila europske građanske inicijative postupak se od početka do kraja pojednostavnjuje i pruža bolja potpora organizatorima i građanima zainteresiranima za upotrebu tog važnog alata participativne demokracije u EU-u. Novom uredbom koja se počela primjenjivati 2020. uvodi se niz strukturnih i tehničkih poboljšanja kako bi europska građanska inicijativa bila prilagođenija korisnicima i pristupačnija kako bi se olakšalo veće sudjelovanje europskih građana u demokratskom procesu Unije. Neke od glavnih promjena su sljedeće: 

Fleksibilan vremenski okvir postupka europske građanske inicijative

Novom Uredbom osigurava se veća fleksibilnost u vremenskom okviru postupka. Organizatori sada imaju mogućnost odabrati datum početka razdoblja prikupljanja potrebnih potpisa za potporu u roku od šest mjeseci od registracije svoje inicijative, čime im se daje više vremena za pripremu kampanja umjesto da započnu odmah na dan registracije inicijative, kao što su to morali učiniti u prošlosti. Mogu iskoristiti i razdoblje od tri mjeseca nakon razdoblja prikupljanja kako bi se pripremili za podnošenje potpisa na provjeru nadležnim tijelima država članica. Isto tako, u roku od tri mjeseca nakon završetka provjere mogu Komisiji podnijeti uspješnu inicijativu. Faza ispitivanja koju provodi Europska komisija također je produljena na šest mjeseci. Ta su poboljšanja osmišljena kako bi europska građanska inicijativa bila prilagođenija i fleksibilnija te kako bi se osigurala bolja priprema tijekom cijelog postupka.

Pojednostavnjeno prikupljanje izjava o potpori

Najveći izazov za organizatore jest činjenica da imaju godinu dana za prikupljanje najmanje milijun potpisa u najmanje sedam država članica, u skladu sa sustavom kvota za pojedine zemlje. Novom Uredbom znatno se pojednostavnjuje taj postupak. Prvo, osobni podaci koji se prikupljaju od potpisnika usklađeni su: Države članice sada su ograničene na odabir između samo dva različita obrasca umjesto 13 različitih obrazaca koji su se prethodno upotrebljavali. Drugo, novom se Uredbom nastoji potaknuti sudjelovanje tako što će se državama članicama omogućiti da snize minimalnu dob za podupiranje inicijative na 16 godina i svim građanima EU-a omogući potpisivanje bez obzira na njihovo mjesto boravišta. Naposljetku, Europska komisija uvela je novi, besplatan i centraliziran sustav internetskog prikupljanja. Taj novi sustav ima niz značajki usmjerenih na pojednostavnjenje prikupljanja potpisa. Organizatori će i dalje moći odabrati pojedinačne sustave internetskog prikupljanja, ali samo do kraja 2022.

Uklanjanje prepreka pri registraciji

Stroga primjena pravila o pravnoj dopuštenosti od strane Europske komisije već je dugo otežavala registraciju europskih građanskih inicijativa organizatorima, iako je Komisija posljednjih godina usvojila fleksibilniji pristup, uključujući djelomičnu registraciju inicijativa. Novom Uredbom sada se utvrđuje ta mogućnost „djelomične registracije”, a organizatorima se daje mogućnost da revidiraju svoj prijedlog. Ti elementi potvrđuju spremnost EU-a da ukloni prekomjerne prepreke pokretanju istinskih inicijativa svojih građana omogućavanjem veće fleksibilnosti da registrira prihvatljive dijelove inicijative barem umjesto da ih u potpunosti odbaci.

Pojačana potpora organizatorima – pokretanje novog foruma europske građanske inicijative

Naposljetku, novim se pravilima pruža bolja potpora organizatorima europskih građanskih inicijativa. Svaka država članica sada mora uspostaviti barem jednu kontaktnu točku za pružanje besplatnih informacija i pomoći skupinama organizatora. Europska komisija ažurirala je i svoju infrastrukturu za potporu organizatorima pokretanjem nove internetske stranice europske građanske inicijative, uključujući obnovljene račune organizatora na kojima se mogu registrirati i voditi sve svoje inicijative na jednom mjestu. Najvažnije od svega, Forum europske građanske inicijative, internetska platforma za suradnju pokrenuta 2018. kao pilot-projekt, postao je službeni dio nove Uredbe. Forum je ključna potporna infrastruktura jer građanima i organizatorima pruža pristup nastavnim materijalima, prilikama za raspravu i razmjenu mišljenja o konkretnim idejama za inicijative i teme povezane s europskom građanskom inicijativom kao alatom, za povezivanje s drugim korisnicima za buduća partnerstva i za dobivanje prilagođenih pravnih savjeta, savjeta o kampanjama i prikupljanju sredstava.

Novi forum pokrenut je 7. siječnja 2020., a njime upravlja Europska služba za građansku akciju (ECAS) u ime Europske komisije i na temelju ugovora s njom. ECAS ima dobre rezultate u upravljanju internetskim platformama za suradnju za uključivanje građana i posebno dugogodišnje stručno znanje u pružanju potpore građanima u korištenju europske građanske inicijative kao alata za transnacionalnu participativnu demokraciju.

 

Elisa Lironi

Objavitelji

ELISA Lironi

ELISA Lironi viša je voditeljica europske demokracije koja od 2015. radi u Europskoj službi za građansku akciju (ECAS). Razvija i vodi ECAS-ovo područje europske demokracije provedbom projekata EU-a i istraživačkih studija povezanih s digitalnom demokracijom, dezinformiranjem na internetu i populizmom. Ona je „stručnjakinja EGI-ja” u timu koji od 2018. radi na razvoju i provedbi Foruma europske građanske inicijative.

 

ELISA je i aktivni korisnik Foruma europske građanske inicijative. Povežite se s njom!

 

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.

Komentari

Inactive user | 18/05/2020

Dobar dan!
Zainteresirani su za predstavljanje europske građanske inicijative u vezi s organiziranim kriminalom. Osobito bih želio znati je li moguće dokazati da bi zločinačko udruženje različitih europskih zemalja moglo postati kazneno djelo.
Moja je ideja da se u članku 83. Ugovora o funkcioniranju Europske unije [ex članak 31. Ugovora o Europskoj uniji] navodi:
„1.Europski parlament i Vijeće mogu direktivama donesenima u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom utvrditi minimalna pravila o definiranju kaznenih djela i sankcija u području osobito teškog kriminaliteta s prekograničnim elementima koji proizlaze iz prirode ili učinka takvih kaznenih djela ili iz posebne potrebe njihova zajedničkog suzbijanja.Ta su područja kriminala sljedeća: terorizam, trgovanje ljudima i seksualno iskorištavanje žena i djece, nezakonita trgovina drogom, nezakonita trgovina oružjem, pranje novca, korupcija, krivotvorenje sredstava plaćanja, računalni kriminal i organizirani kriminal.S obzirom na razvoj kriminaliteta, Vijeće može usvojiti odluku kojom se utvrđuju ostala područja kriminaliteta koja ispunjavaju kriterije definirane u ovom stavku. Vijeće odlučuje jednoglasno uz prethodnu
suglasnost Europskog parlamenta.”

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.
Vaša je inicijativa spremna za registraciju?

Željeli biste podržati određenu inicijativu? Htjeli biste saznati više o sadašnjim ili prošlim inicijativama?