Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Europejska inicjatywa obywatelska od 2020 r.: Elastyczny harmonogram, uproszczona rejestracja, gromadzenie wzrokowego podpisu oraz nowe, przyjazne użytkownikowi forum

Data aktualizacji: 15 January 2020

Europejska inicjatywa obywatelska od 2020 r.: Elastyczny harmonogram, uproszczona rejestracja, gromadzenie wzrokowego podpisu oraz nowe, przyjazne użytkownikowi forum

Poprawa zasad europejskiej inicjatywy obywatelskiej upraszcza proces od początku do końca i zapewnia lepsze wsparcie organizatorom i obywatelom zainteresowanym korzystaniem z tego ważnego narzędzia demokracji uczestniczącej w UE. Nowe rozporządzenie, które weszło w życie w 2020 r., wprowadza szereg udoskonaleń strukturalnych i technicznych, dzięki którym europejska inicjatywa obywatelska stanie się bardziej przyjazna dla użytkownika i dostępna w celu ułatwienia większego udziału obywateli europejskich w procesie demokratycznym Unii. Najważniejsze zmiany są następujące: 

Elastyczny harmonogram procedury europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Nowe rozporządzenie zwiększa elastyczność harmonogramu procedury. Organizatorzy mają teraz możliwość wyboru daty rozpoczęcia zbierania potrzebnych podpisów w ciągu sześciu miesięcy od zarejestrowania inicjatywy, co dało im więcej czasu na przygotowanie kampanii, a nie na rozpoczęcie ich natychmiast w dniu zarejestrowania inicjatywy, jak to miało miejsce w przeszłości. Mogą one również wykorzystać okres trzech miesięcy po okresie zbierania deklaracji na przygotowanie się do przedłożenia podpisów do weryfikacji organom państw członkowskich. Podobnie mają one trzy miesiące po zakończeniu weryfikacji na przedłożenie Komisji udanej inicjatywy. Faza kontrolna Komisji Europejskiej została również wydłużona do sześciu miesięcy. Usprawnienia te mają na celu uczynienie europejskiej inicjatywy obywatelskiej bardziej przyjazną dla aktywistów, bardziej elastyczną i zapewniającą lepsze przygotowanie w trakcie całego procesu.

Uproszczone zbieranie deklaracji poparcia

Największym wyzwaniem dla organizatorów jest to, że mają oni rok na zebranie co najmniej miliona podpisów w co najmniej siedmiu państwach członkowskich, zgodnie z systemem kwot dla poszczególnych krajów. Nowe rozporządzenie znacznie upraszcza ten proces. Po pierwsze, dane osobowe, które mają być gromadzone od sygnatariuszy, są bardziej zharmonizowane: Obecnie państwa członkowskie ograniczają się do wyboru spośród zaledwie dwóch różnych form, a nie 13 różnych formularzy stosowanych wcześniej. Po drugie, nowe rozporządzenie ma na celu zwiększenie uczestnictwa poprzez umożliwienie państwom członkowskim obniżenia do 16. roku życia minimalnego wieku potrzebnego do poparcia inicjatywy i umożliwia wszystkim obywatelom UE podpisywanie podpisów niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Ponadto Komisja Europejska wprowadziła nowy, bezpłatny i scentralizowany system zbierania deklaracji on-line. Ten nowy system oferuje szereg funkcji mających na celu uproszczenie zbierania podpisów. Indywidualne systemy zbierania deklaracji on-line będą nadal możliwe do wyboru przez organizatorów, ale tylko do końca 2022 r.

Usunięcie przeszkód rejestracyjnych

Rygorystyczne stosowanie przepisów prawnych dotyczących dopuszczalności przez Komisję Europejską od dawna utrudnia organizatorom rejestrację europejskich inicjatyw obywatelskich, chociaż w ostatnich latach Komisja przyjęła bardziej elastyczne podejście, w tym częściową rejestrację inicjatyw. W nowym rozporządzeniu zapisano tę możliwość „częściowej rejestracji” i przewidziano możliwość zmiany wniosku przez organizatorów. Elementy te potwierdzają gotowość UE do usunięcia nadmiernych barier utrudniających obywatelom inicjowanie prawdziwych inicjatyw poprzez umożliwienie większej elastyczności w rejestrowaniu co najmniej kwalifikujących się części inicjatywy zamiast ich całkowitego odrzucania.

Większe wsparcie dla organizatorów – inauguracja nowego forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Ponadto nowe przepisy zapewniają lepsze wsparcie dla organizatorów europejskich inicjatyw obywatelskich. Każde państwo członkowskie jest obecnie zobowiązane do ustanowienia co najmniej jednego punktu kontaktowego w celu bezpłatnego udzielania informacji i pomocy grupom organizatorów. Komisja Europejska zaktualizowała również swoją infrastrukturę wsparcia dla organizatorów, uruchamiając nową stronę internetową europejskiej inicjatywy obywatelskiej obejmującą zmodernizowane konta organizatorów, na których mogą oni rejestrować i realizować swoje inicjatywy w jednym miejscu. Co najważniejsze, forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, internetowa platforma współpracy uruchomiona w 2018 r. jako projekt pilotażowy, stała się oficjalną częścią nowego rozporządzenia. Forum jest niezbędną infrastrukturą wspierającą, ponieważ zapewnia obywatelom i organizatorom dostęp do materiałów dydaktycznych, możliwość przedyskutowania i wymiany poglądów na konkretne pomysły dotyczące inicjatyw i tematów związanych z europejską inicjatywą obywatelską jako narzędzie, aby nawiązać kontakt z innymi użytkownikami przyszłego partnerstwa oraz otrzymywać dostosowane do potrzeb porady prawne, dotyczące prowadzenia kampanii i pozyskiwania środków finansowych.

Nowe forum zostało uruchomione 7 stycznia 2020 r. i jest prowadzone przez European Citizen Action Service (ECAS) w imieniu Komisji Europejskiej i na podstawie umowy z Komisją Europejską. ECAS ma dobre wyniki w zarządzaniu internetowymi platformami współpracy na rzecz zaangażowania obywateli i posiada szczególną wieloletnią wiedzę fachową w zakresie wspierania obywateli w korzystaniu z europejskiej inicjatywy obywatelskiej jako narzędzia ponadnarodowej demokracji uczestniczącej.

 

Elisa Lironi

Autorzy

ELISA Lironi

ELISA Lironi jest starszym dyrektorem ds. demokracji europejskiej, pracującym w European Citizen Action Service (ECAS) od 2015 r. Opracowuje ona i kieruje obszarem zainteresowania ECAS dotyczącym europejskiej demokracji poprzez realizację unijnych projektów i badań naukowych związanych z demokracją cyfrową, dezinformacją w internecie i populizmem. Od 2018 r. jest „ekspertem ds. europejskiej inicjatywy obywatelskiej” w zespole zajmującym się opracowywaniem i wdrażaniem forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

 

ELISA jest również aktywnym użytkownikiem forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Skontaktuj się z nią!

 

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.

Komentarze

Inactive user | 18 May 2020

Cześć!
Są one zainteresowane przedstawieniem europejskiej inicjatywy obywatelskiej dotyczącej przestępczości zorganizowanej. W szczególności pragnę dowiedzieć się, czy możliwe było udowodnienie, że związek przestępczy z różnych krajów europejskich może stać się przestępstwem.
Mam na myśli, że art. 83 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi:
„1.Parlament Europejski i Rada, stanowiąc w drodze dyrektyw zgodnie ze zwykłą procedurą prawodawczą, mogą ustanowić normy minimalne odnoszące się do określania przestępstw oraz kar w dziedzinach szczególnie poważnej przestępczości o wymiarze transgranicznym, wynikające z rodzaju lub skutków tych przestępstw lub ze szczególnej potrzeby wspólnego ich zwalczania.Te dziedziny przestępczości są następujące: terroryzm, handel ludźmi oraz seksualne wykorzystywanie kobiet i dzieci, nielegalny handel narkotykami, nielegalny handel bronią, pranie pieniędzy, korupcja, fałszowanie środków płatniczych, przestępczość komputerowa i przestępczość zorganizowana.W zależności od rozwoju przestępczości Rada może przyjąć decyzję określającą inne dziedziny przestępczości spełniające kryteria, o których mowa w niniejszym ustępie. Rada stanowi jednomyślnie po uzyskaniu
zgody Parlamentu Europejskiego.”