Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Eiropas pilsoņu iniciatīva no 2020. gada: Elastīgs laika grafiks, vienkāršota reģistrācija, uz priekšu vērstu parakstu vākšana un jauns, lietotājiem drošs forums

Atjaunināšanas datums: 15/01/2020

Eiropas pilsoņu iniciatīva no 2020. gada: Elastīgs laika grafiks, vienkāršota reģistrācija, uz priekšu vērstu parakstu vākšana un jauns, lietotājiem drošs forums

Eiropas pilsoņu iniciatīvas noteikumu uzlabojumi vienkāršo procesu no sākuma līdz beigām un sniedz labāku atbalstu organizatoriem un pilsoņiem, kuri ir ieinteresēti izmantot šo svarīgo līdzdalības demokrātijas instrumentu ES. Jaunā regula, ko sāka piemērot 2020. gadā, paredz vairākus strukturālus un tehniskus uzlabojumus, lai Eiropas pilsoņu iniciatīvu padarītu lietotājiem draudzīgāku un pieejamāku, tādējādi veicinot Eiropas pilsoņu lielāku līdzdalību Savienības demokrātiskajā procesā. Galvenās izmaiņas ir šādas: 

Eiropas pilsoņu iniciatīvas procedūras elastīgs grafiks

Jaunā regula palielina procedūras grafika elastību. Organizatoriem tagad ir iespēja izvēlēties atbalsta saņemšanai vajadzīgo parakstu vākšanas perioda sākuma datumu sešu mēnešu laikā pēc savas iniciatīvas reģistrācijas, dodot viņiem vairāk laika kampaņu sagatavošanai, nevis nekavējoties sākt iniciatīvu reģistrācijas dienā, kā tas bija iepriekš. Tās var izmantot arī trīs mēnešus pēc vākšanas perioda, lai sagatavotos parakstu iesniegšanai dalībvalstu iestādēm verificēšanai. Tāpat tām trīs mēnešu laikā pēc pārbaudes beigām ir jāiesniedz Komisijai sekmīgā iniciatīva. Izskatīšanas posms, ko veic Eiropas Komisija, arī tiek pagarināts līdz sešiem mēnešiem. Šie uzlabojumi ir paredzēti, lai Eiropas pilsoņu iniciatīvu padarītu kampaņu veicējiem draudzīgāku, elastīgāku un nodrošinātu labāku sagatavošanos visā procesā.

Vienkāršota paziņojumu par atbalstu vākšana

Organizatoru lielākais izaicinājums ir tas, ka viņiem ir viens gads, lai savāktu vismaz vienu miljonu parakstu vismaz septiņās dalībvalstīs, ievērojot katrai valstij specifisku kvotu sistēmu. Jaunā regula būtiski vienkāršo šo procesu. Pirmkārt, personas dati, kas jāvāc no parakstītājiem, ir saskaņotāki: Tagad dalībvalstis var izvēlēties tikai divas dažādas veidlapas, nevis 13 dažādās veidlapas, kas tika izmantotas iepriekš. Otrkārt, jaunās regulas mērķis ir veicināt līdzdalību, ļaujot dalībvalstīm samazināt minimālo vecumu iniciatīvas atbalstam līdz 16 gadiem un dot iespēju visiem ES pilsoņiem parakstīties neatkarīgi no viņu dzīvesvietas. Visbeidzot, Eiropas Komisija ir ieviesusi jaunu, bezmaksas un centralizētu vākšanas tiešsaistes sistēmu. Šai jaunajai sistēmai ir vairāki elementi, kuru mērķis ir vienkāršot parakstu vākšanu. Individuālas vākšanas tiešsaistes sistēmas organizatoriem joprojām būs iespēja izvēlēties no 2022. gada beigām, bet tikai līdz tā beigām.

Reģistrācijas šķēršļu novēršana

Eiropas Komisijas veiktā juridiskās pieņemamības noteikumu stingra piemērošana jau ilgu laiku organizatoriem ir apgrūtinājusi Eiropas pilsoņu iniciatīvu reģistrāciju, lai gan Komisija pēdējos gados ir pieņēmusi elastīgāku pieeju, tostarp iniciatīvu daļēju reģistrāciju. Jaunajā regulā tagad ir paredzēta šāda “daļējas reģistrācijas” iespēja un paredzēta iespēja organizatoriem pārskatīt savu priekšlikumu. Šie elementi apstiprina ES vēlmi novērst pārmērīgus šķēršļus, lai tās pilsoņi uzsāktu patiesas iniciatīvas, pieļaujot lielāku elastību, lai reģistrētu atbilstīgas iniciatīvas daļas vismaz tā vietā, lai to pilnībā atmestu.

Pastiprināts atbalsts organizatoriem — jaunā Eiropas pilsoņu iniciatīvas foruma atklāšana

Visbeidzot, jaunie noteikumi nodrošina labāku atbalstu Eiropas pilsoņu iniciatīvu organizatoriem. Tagad katrai dalībvalstij ir jāizveido vismaz viens kontaktpunkts, lai bez maksas sniegtu informāciju un palīdzību organizatoru grupām. Eiropas Komisija ir arī atjauninājusi organizatoru atbalsta infrastruktūru, izveidojot jaunu Eiropas pilsoņu iniciatīvas tīmekļa vietni, kurā iekļauti pārstrādāti organizatoru konti, kur viņi var reģistrēt un īstenot savas iniciatīvas vienā vietā. Vissvarīgākais ir tas, ka Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums, tiešsaistes sadarbības platforma, kas tika izveidota 2018. gadā kā izmēģinājuma projekts, ir kļuvusi par jaunās regulas oficiālu daļu. Forums ir būtiska atbalsta infrastruktūra, jo tas iedzīvotājiem un organizatoriem nodrošina piekļuvi mācību materiāliem, iespējas apspriest konkrētas idejas par iniciatīvām un tematiem, kas saistīti ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu kā instrumentu, un dalīties ar tiem par tiem, sazināties ar citiem lietotājiem turpmākai partnerībai un saņemt īpaši pielāgotas juridiskas, kampaņas un līdzekļu vākšanas konsultācijas.

Jaunais forums tika uzsākts 2020. gada 7. janvārī, un to vada Eiropas Pilsoņu rīcības dienests (ECAS) Eiropas Komisijas vārdā un saskaņā ar līgumu ar to. ECAS ir guvusi labus panākumus, pārvaldot tiešsaistes sadarbības platformas iedzīvotāju iesaistei, un tai ir īpašas ilgstošas zināšanas, atbalstot pilsoņus Eiropas pilsoņu iniciatīvas kā transnacionālas līdzdalības demokrātijas instrumenta izmantošanā.

 

Elisa Lironi

Autori

ELISA Lironi

ELISA Lironi ir vecākais vadītājs Eiropas demokrātijas jautājumos, kas kopš 2015. gada strādā Eiropas Pilsoņu rīcības dienestā (ECAS). Viņa izstrādā un vada ECAS Eiropas demokrātijas prioritāro jomu, īstenojot ES projektus un pētniecības pētījumus, kas saistīti ar digitālo demokrātiju, dezinformāciju tiešsaistē un populismu. Viņa ir “EPI eksperte” komandā, kas kopš 2018. gada strādā pie Eiropas pilsoņu iniciatīvas foruma izstrādes un īstenošanas.

 

ELISA ir arī aktīvs Eiropas pilsoņu iniciatīvas foruma lietotājs. Sazinieties ar viņu!

 

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.

Komentāri

Inactive user | 18/05/2020

Sveiki!
Viņi ir ieinteresēti iesniegt EPI attiecībā uz organizēto noziedzību. It īpaši vēlos zināt, vai ir iespējams pierādīt, ka dažādu Eiropas valstu noziedzīgā apvienība varētu kļūt par noziedzīgu nodarījumu.
ES domāju, ka Līguma par Eiropas Savienības darbību 83. pantā [bijušais Līguma par Eiropas Savienību 31. pants] ir noteikts:
“1.Eiropas Parlaments un Padome, pieņemot direktīvas saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru, var paredzēt noteikumu minimumu noziedzīgu nodarījumu un sankciju definēšanai attiecībā uz īpaši smagiem noziegumiem ar pārrobežu dimensiju, kas saistīta ar šādu nodarījumu būtību vai ietekmi vai ar nepieciešamību tos apkarot kopīgi.Tās ir šādas noziegumu jomas: terorisms, cilvēku tirdzniecība un sieviešu un bērnu seksuāla izmantošana, nelegāla narkotiku tirdzniecība, nelegāla ieroču tirdzniecība, nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana, korupcija, maksāšanas līdzekļu viltošana, datornoziegumi un organizētā noziedzība.Pamatojoties uz noziedzības attīstību, Padome var pieņemt lēmumu, precizējot citas noziegumu jomas, kuras atbilst šajā punktā noteiktajiem kritērijiem. Saņēmusi Eiropas Parlamenta piekrišanu, tā
pieņem vienprātīgu lēmumu.”

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu?

Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?