Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Europos piliečių iniciatyva nuo 2020 m.: Lankstus tvarkaraštis, supaprastinta registracija, paprastas parašo rinkinys ir naujas, vartotojams palankus forumas

Atnaujinta: 15/01/2020

Europos piliečių iniciatyva nuo 2020 m.: Lankstus tvarkaraštis, supaprastinta registracija, paprastas parašo rinkinys ir naujas, vartotojams palankus forumas

Patobulinus Europos piliečių iniciatyvos taisykles procesas nuo pat pradžios iki pabaigos supaprastinamas ir geriau remiami organizatoriai ir piliečiai, norintys naudotis šia svarbia dalyvaujamosios demokratijos ES priemone. Naujuoju reglamentu, kuris pradėtas taikyti 2020 m., padaryta keletas struktūrinių ir techninių patobulinimų, kad Europos piliečių iniciatyva taptų patogesnė naudoti ir prieinamesnė, kad Europos piliečiai galėtų aktyviau dalyvauti demokratiniame Sąjungos procese. Pagrindiniai pakeitimai yra šie: 

Lankstus Europos piliečių iniciatyvos procedūros tvarkaraštis

Naujuoju reglamentu procedūros tvarkaraštis tampa lankstesnis. Dabar organizatoriai turi galimybę per šešis mėnesius nuo iniciatyvos užregistravimo pasirinkti reikalingų parašų rinkimo laikotarpio pradžios datą – suteikti daugiau laiko kampanijoms pasirengti, o ne iškart pradėti iniciatyvos užregistravimo dieną, kaip tai turėjo daryti anksčiau. Jos taip pat gali pasinaudoti trijų mėnesių laikotarpiu po rinkimo laikotarpio, kad pasirengtų parašų pateikimui valstybių narių valdžios institucijoms patikrinti. Be to, jos turi per tris mėnesius nuo patikrinimo pabaigos pateikti Komisijai savo sėkmingą iniciatyvą. Europos Komisijos nagrinėjimo etapas taip pat pratęsiamas iki šešių mėnesių. Šiais patobulinimais siekiama, kad Europos piliečių iniciatyva taptų patogesnė kampanijai, lankstesnė ir užtikrintų geresnį pasirengimą visam procesui.

Supaprastintas pritarimo pareiškimų rinkimas

Didžiausias iššūkis organizatoriams yra tai, kad jie turi vienus metus surinkti bent milijoną parašų bent septyniose valstybėse narėse, laikydamiesi konkrečiai šaliai skirtos kvotų sistemos. Naujuoju reglamentu šis procesas iš esmės supaprastinamas. Pirma, asmens duomenys, kurie turi būti renkami iš pasirašiusiųjų, yra labiau suderinti: Dabar valstybės narės renkasi tik iš dviejų skirtingų formų, o ne iš 13 anksčiau naudotų formų. Antra, naujuoju reglamentu siekiama skatinti dalyvavimą leidžiant valstybėms narėms sumažinti minimalų amžių, nuo kurio galima paremti iniciatyvą, iki 16 metų, o visiems ES piliečiams – pasirašyti nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos. Galiausiai Europos Komisija įdiegė naują, nemokamą ir centralizuotą internetinę pritarimo pareiškimų rinkimo sistemą. Šioje naujoje sistemoje yra keletas funkcijų, kuriomis siekiama supaprastinti parašų rinkimą. Organizatoriai galės pasirinkti atskiras internetines pritarimo pareiškimų rinkimo sistemas tik iki 2022 m. pabaigos.

Registracijos kliūčių panaikinimas

Europos Komisijai griežtai taikant teisines priimtinumo taisykles jau seniai organizatoriams sunku registruoti Europos piliečių iniciatyvas, nors pastaraisiais metais Komisija laikėsi lankstesnio požiūrio, įskaitant dalinį iniciatyvų registravimą. Naujajame reglamente dabar įtvirtinta „dalinės registracijos“ galimybė, o organizatoriams suteikiama galimybė peržiūrėti savo pasiūlymą. Šie elementai patvirtina ES norą pašalinti pernelyg dideles kliūtis, trukdančias jos piliečiams pradėti tikras iniciatyvas, suteikiant daugiau lankstumo registruoti tinkamas iniciatyvos dalis, bent jau užuot jas visiškai atsisakius.

Didesnė parama organizatoriams. Naujas Europos piliečių iniciatyvos forumas

Galiausiai naujosiomis taisyklėmis užtikrinama geresnė parama Europos piliečių iniciatyvų organizatoriams. Dabar kiekviena valstybė narė turi įsteigti bent vieną kontaktinį centrą, kuris organizatorių grupėms teiktų nemokamą informaciją ir pagalbą. Europos Komisija taip pat atnaujino savo paramos organizatoriams infrastruktūrą – pradėjo veikti nauja Europos piliečių iniciatyvos interneto svetainė, kurioje pertvarkytos organizatorių paskyros, kuriose jie gali registruotis ir vykdyti savo iniciatyvas vienoje vietoje. Svarbiausia, kad Europos piliečių iniciatyvos forumas – internetinė bendradarbiavimo platforma, kuri 2018 m. pradėjo veikti kaip bandomasis projektas – tapo oficialia naujojo reglamento dalimi. Forumas yra labai svarbi paramos infrastruktūra, nes suteikia piliečiams ir organizatoriams galimybę susipažinti su mokomąja medžiaga, aptarti konkrečias idėjas, susijusias su iniciatyvomis ir temomis, susijusiomis su Europos piliečių iniciatyva, ir dalytis nuomonėmis apie jas kaip priemonę, užmegzti ryšius su kitais naudotojais būsimai partnerystei ir gauti specialiai pritaikytas teisines, kampanijų rengimo ir lėšų rinkimo konsultacijas.

2020 m. sausio 7 d. pradėjo veikti naujasis forumas, kurį Europos Komisijos vardu ir pagal su ja sudarytą sutartį valdo Europos piliečių veiksmų tarnyba (ECAS). ECAS turi gerų rezultatų valdydama internetines bendradarbiavimo platformas, skirtas piliečių dalyvavimui, ir turi konkrečių ilgalaikių žinių, kaip padėti piliečiams naudotis Europos piliečių iniciatyva kaip tarpvalstybinės dalyvaujamosios demokratijos priemone.

 

Elisa Lironi

Autoriai

ELISA Lironi

ELISA Lironi yra vyresnysis Europos demokratijos vadovas, nuo 2015 m. dirbantis Europos piliečių veiksmų tarnyboje (ECAS). Ji plėtoja ECAS Europos demokratijos prioritetinę sritį ir jai vadovauja įgyvendindama ES projektus ir mokslinių tyrimų tyrimus, susijusius su skaitmenine demokratija, internetine dezinformacija ir populizmu. Nuo 2018 m. ji yra Europos piliečių iniciatyvos forumo ekspertė Europos piliečių iniciatyvos forume.

 

ELISA taip pat aktyviai naudojasi Europos piliečių iniciatyvos forumu. Prisijunkite prie jos!

 

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.

Pastabos

Inactive user | 18/05/2020

Sveiki!
Jie suinteresuoti pateikti Europos piliečių iniciatyvą dėl organizuoto nusikalstamumo. Visų pirma norėčiau sužinoti, ar buvo įmanoma įrodyti, kad įvairių Europos šalių nusikalstamas susivienijimas gali tapti nusikalstama veika.
Mano nuomone, Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 83 straipsnyje [ex Europos Sąjungos sutarties 31 straipsnis] teigiama:
„1.Europos Parlamentas ir Taryba, pagal įprastą teisėkūros procedūrą leisdami direktyvas gali nustatyti minimalias taisykles dėl nusikalstamų veikų ir sankcijų apibrėžimo tarpvalstybinio pobūdžio ypač sunkių nusikaltimų srityse; tokį nusikaltimų pobūdį lemia tokių veikų pobūdis arba poveikis, arba ypatingas poreikis kovoti su jomis, remiantis bendru pagrindu.Šios nusikaltimų sritys yra: terorizmas, prekyba žmonėmis bei seksualinis moterų ir vaikų išnaudojimas, neteisėta prekyba narkotikais, neteisėta prekyba ginklais, pinigų plovimas, korupcija, mokėjimo priemonių klastojimas, kompiuteriniai nusikaltimai ir organizuotas nusikalstamumas.Atsižvelgiant į nusikalstamumo raidą, Taryba gali priimti sprendimą, nustatantį kitas nusikaltimų sritis, atitinkančias šioje dalyje nurodytus kriterijus. Jis sprendžia vieningai, gavęs Europos Parlamento
pritarimą.“

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.
Esate pasirengę užregistruoti savo iniciatyvą?

Norite paremti iniciatyvą? Norite gauti daugiau informacijos apie dabartines arba ankstesnes iniciatyvas?