Ugrás a fő tartalomra
Az európai polgári kezdeményezés fóruma

A kisebbségi SafePack kezdeményezés elindítja az aláírás utáni stratégiát a siker érdekében

Frissítés dátuma: 18/12/2018

A Minority SafePack kezdeményezés (MSPI) 1,1 millió aláírást gyűjtött össze. Véleményünk szerint azonban ez nem messze az út vége.

Egy dolog már kezdettől fogva egyértelmű volt a Minority SafePack kezdeményezés (MSPI) mögött álló csoport számára: egymillió aláírás összegyűjtése csak egy lépés, bár nagyon fontos lépés a sikeres polgári kezdeményezés felé.

Úgy véljük, hogy egymillió aláírás nemcsak nagy eredmény, hanem nagy felelősség is. Ezért terveztük meg a következő lépéseket, még mielőtt biztosak lennénk abban, hogy sikerül összegyűjtenünk a szükséges támogatást.

Az MSPI-t az Európai Bizottság az Európai Bíróságon folytatott ötéves jogi küzdelmet követően vette nyilvántartásba. Ez – a sikeres kezdeményezések eredményeként eddig végrehajtott intézkedések korlátozott száma mellett – egyértelművé tette számunkra, hogy a kampányt követően egy egész stratégiára van szükségünk.

Először is biztosak vagyunk abban, hogy egy sor jogalkotási javaslatot dolgoztunk ki arra vonatkozóan, hogy miként hajtsuk végre a gyakorlatban igényeinket. Októberben megtartottuk első szakértői találkozónkat, ami azt jelenti, hogy az európai szakemberek egy sor, a Bizottságnak átadandó jogalkotási javaslaton dolgoznak. Ily módon, még ha ezek a jogi aktusok nem is tekinthetők hivatalosan a kezdeményezési kérelem részének, szeretnénk megmutatni a Bizottságnak, hogy követeléseinket a gyakorlatban is végre lehet hajtani.

A második dolog az időzítésről szóló döntés volt. Mivel az európai parlamenti választások közelednek egymáshoz, úgy véljük, hogy nem ez a megfelelő pillanat a támogató nyilatkozatok benyújtására. A Bizottság tagjai megbízatásuk végén vannak, és úgy tűnik, hogy nem érdekük, hogy a szokásostól függetlenül bármit fogadjanak el – különösen egy olyan kérdésben, mint a kisebbségi jogok.

Szerencsére az európai polgári kezdeményezésről szóló rendelet nem tűz ki határidőt erre: miután megkapta a nemzeti hatóságoktól az érvényesített aláírások számát feltüntető igazolásokat, bármikor benyújthatja a kezdeményezést a Bizottságnak. A polgári bizottsággal, az Európai Állampolgárok Szövetségi Szövetségével (FUEN) együtt az európai kampányt koordináló szervezet még mindig igyekszik egyértelmű jelzést kapni a Bizottságtól. Bár ez nem szerepel az európai polgári kezdeményezés szabályaiban, előzetes találkozót kértünk velük, de ha ez nem valósul meg, hajlamosak vagyunk megvárni az új Európai Bizottságot.

Addig is a lehető legkeményebb lobbitevékenységet folytatjuk. Tisztában vagyunk azzal, hogy a kisebbségi jogok nem érhetők el többségi támogatás nélkül. Ezért javasoljuk a kisebbségek és a többség közötti paktumot, amely kedvező feltételeket teremt a nyelvi és kulturális sokszínűség virágzásához, a kisebbségi közösségek identitásának megőrzéséhez és előmozdításához, az asszimiláció megszüntetéséhez és ahhoz, hogy teljes mértékben otthon érezzék magukat azon a területen, ahol hagyományosan éltek, hogy beleszólást kapjanak az életüket befolyásoló döntésekbe, és önállóan gyakorolják kulturális, oktatási és nyelvi jogaikat.

Kapcsolatba lépünk az európai és nemzeti szintű politikai vezetőkkel, az európai választásokon részt vevő pártokkal és jelöltekkel. Célunk, hogy a kisebbségi jogokat az európai napirendre tűzzük. Úgy véljük, hogy a közelgő európai választások megfelelő platformot biztosítanak az őshonos kisebbségi jogokról szóló vitához, és biztosítani kívánjuk, hogy az újonnan megválasztott Európai Parlament többségének támogatását élvezzük.

Így tervezzük, hogy a Minority SafePack valóban sikeres európai polgári kezdeményezéssé váljon.

Közreműködők

Lorant Vincze

Az Európai Nemzetiségek Szövetségi Szövetségének (FUEN), az őshonos európai nemzeti kisebbségek és nyelvi csoportok ernyőszervezetének elnöke, amely a Minority SafePack kezdeményezés kampányát koordinálja.

http://www.minority-safepack.eu/

Szóljon hozzá!

Észrevételek beírásához kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az európai polgári kezdeményezés fórumán megosztott vélemények kizárólag a véleménynyilvánító személy álláspontját tükrözik, és semmiképp sem tekinthetők sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió hivatalos álláspontjának.