Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Inicijativom SafePack za manjinu pokrenuta je strategija uspjeha nakon potpisivanja

Ažurirano: 18/12/2018

Inicijativa Minority SafePack (MSPI) uspješno je prikupila 1,1 milijun potpisa. Međutim, prema našem mišljenju to nije daleko kraj ceste.

Jedna je stvar za tim koji stoji iza inicijative Minority SafePack (MSPI) od samog početka bila jasna: prikupljanje milijun potpisa samo je korak, iako vrlo važan, prema uspješnoj građanskoj inicijativi.

Smatramo da milijun potpisa nije samo veliko postignuće, već i velika odgovornost. Zato smo planirali sljedeće korake čak i prije nego što smo sigurni da ćemo uspjeti prikupiti potrebnu potporu.

Europska komisija registrirala je MSPI nakon petogodišnje pravne borbe na Sudu Europske unije. To nam je, kao dodatak ograničenom broju mjera koje su dosad poduzete kao rezultat uspješnih inicijativa, jasno pokazalo da je nakon kampanje potrebna cijela strategija.

Prvo smo bili sigurni da smo željeli izraditi niz zakonodavnih prijedloga o tome kako provesti svoje zahtjeve u praksi. U listopadu smo održali prvi stručni sastanak, što znači da stručnjaci iz cijele Europe rade na nizu zakonodavnih prijedloga koji će se dostaviti Komisiji. Na taj način, čak i ako se ti pravni akti ne mogu službeno smatrati dijelom zahtjeva za inicijativu, želimo pokazati Komisiji da se naši zahtjevi mogu provesti u praksi.

Drugo pitanje koje nam je bilo potrebno bila je odluka o vremenskom okviru. S obzirom na to da se izbori za Europski parlament približavaju, smatramo da to nije pravi trenutak za davanje izjava o potpori. Članovi Komisije nalaze se na kraju svojeg mandata i izgleda da nemaju interesa za usvajanje bilo čega izvan redovnog mandata, posebno u pogledu pitanja koje se odnosi na podjelu kao i prava manjina.

Srećom, Uredbom o europskoj građanskoj inicijativi za to nije određen rok: nakon što od nacionalnih tijela dobijete potvrde u kojima je naveden broj potvrđenih potpisa, inicijativu možete podnijeti Komisiji u bilo kojem trenutku. Zajedno s Odborom građana Savezna unija europskih nacionalnosti – FUEN, organizacija koja je koordinirala europsku kampanju i dalje pokušava dobiti jasan signal od Komisije. Iako to nije predviđeno pravilima europske građanske inicijative, zatražili smo preliminarni sastanak s njima, ali ako se to ne ostvari, sklono smo čekati novu Komisiju.

U međuvremenu smo jednako težak lobiranje kao što je moguće. Svjesni smo da se prava manjina neće ostvariti bez većinske potpore. Zato predlažemo pakt između manjina i većine kako bi se stvorili povoljni uvjeti za napredak jezične i kulturne raznolikosti, očuvao i promicao identitet manjinskih zajednica, zaustavila njihova asimilacija i kako bi ih se u potpunosti osjećalo kod kuće na području na kojem su živjele tradicionalno, kako bi imale pravo glasa u odlukama koje utječu na njihov život te kako bi samostalno ostvarivale svoja kulturna, obrazovna i jezična prava.

Obraćamo se političkim čelnicima na europskoj i nacionalnoj razini, strankama i kandidatima koji se kandidiraju na europskim izborima. Naš je cilj uključiti prava manjina u europski program. Vjerujemo da predstojeći europski izbori predstavljaju pravu platformu za raspravu o autohtonim pravima manjina te želimo osigurati potporu većine novoizabranog Europskog parlamenta.

Na taj način planiramo da paket „Minority SafePack” postane istinski uspješna europska građanska inicijativa.

Objavitelji

Lorant Vincze

Predsjednik Savezne unije europskih nacionalnosti (FUEN), krovne organizacije autohtonih europskih nacionalnih manjina i jezičnih skupina, koja koordinira kampanju za inicijativu Minority SafePack.

http://www.minority-safepack.eu/

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.
Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.