Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Инициативата на малцинството „SafePack“ стартира стратегия за успех след подписването на споразумението

Актуализирано на: 18/12/2018

Инициативата Minority SafePack (MSPI) успешно събра 1.1 милиона подписа. Според нас обаче това не е краят на пътя далеч.

Едно нещо беше ясно за екипа, който стои зад инициативата Minority SafePack (MSPI) от самото начало: събирането на 1 милиона подписа е само стъпка, макар и много важна, към успешна гражданска инициатива.

Считаме, че 1 милиона подписа са не само голямо постижение, но и голяма отговорност. Ето защо планирахме следващите стъпки дори преди да сме сигурни, че ще успеем да получим необходимата подкрепа.

MSPI беше регистрирана от Европейската комисия след петгодишна съдебна борба в Съда на Европейския съюз. Това, в допълнение към ограничения брой действия, предприети до момента в резултат на успешни инициативи, ни показа, че се нуждаем от цялостна стратегия след кампанията.

Първото нещо, което бяхме сигурни, че искахме да направим, е да разработим поредица от законодателни предложения за това как да изпълним изискванията си на практика. През октомври проведохме първата си експертна среща, което означава, че специалисти от цяла Европа работят по редица законодателни предложения, които да бъдат предадени на Комисията. По този начин, дори тези правни актове да не могат да се разглеждат официално като част от искането за инициатива, искаме да покажем на Комисията, че нашите искания могат да бъдат приложени на практика.

Второто, от което се нуждаем, беше да вземем решение относно графика. С приближаването на изборите за Европейски парламент считаме, че това не е подходящият момент за предаване на изявления за подкрепа. Членовете на Комисията са в края на своя мандат и изглежда, че нямат интерес да приемат нещо извън обичайното, особено по въпрос, който разединява правата на малцинствата.

За щастие Регламентът относно Европейската гражданска инициатива не определя краен срок за това: след като получите удостоверенията от националните органи, посочващи броя на валидираните подписи, можете да внесете инициативата в Комисията по всяко време. Заедно с гражданския комитет Федералният съюз на европейските граждани — FUEN — организацията, координирала европейската кампания, все още се опитва да получи ясен сигнал от Комисията. Въпреки че това не е предвидено в правилата на Европейската гражданска инициатива, поискахме предварителна среща с тях, но ако това не се осъществи, сме склонни да изчакаме новата Комисия.

Междувременно лобираме толкова трудно, колкото можем. Съзнаваме, че правата на малцинствата няма да бъдат постигнати без подкрепата на мнозинството. Ето защо предлагаме пакт между малцинствата и мнозинството, за да се създадат благоприятни условия за процъфтяването на езиковото и културното многообразие, да се запази и насърчи идентичността на малцинствените общности, да се спре асимилирането им и те да се чувстват изцяло у дома на територията, където са живели традиционно, да имат думата при вземането на решения, които засягат техния живот, и да упражняват самостоятелно своите културни, образователни и езикови права.

Свързваме се с политически лидери както на европейско, така и на национално равнище, с партиите и кандидатите, участващи в изборите за Европейски парламент. Нашата цел е да поставим правата на малцинствата в европейския дневен ред. Вярваме, че предстоящите европейски избори предоставят подходящата платформа за дебат относно правата на автохтонните малцинства и искаме да гарантираме, че ще имаме подкрепата на мнозинството от новоизбрания Европейски парламент.

Ето как планираме да превърнем Minority SafePack в наистина успешна европейска гражданска инициатива.

Автори

Лорант Винце

Председател на Федералния съюз на европейските националности (FUEN), представителна организация на автохтонни европейски национални малцинства и езикови групи, която координира кампанията за инициативата Minority SafePack.

http://www.minority-safepack.eu/

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.
Отказ от отговорност: мненията, споделени във Форума на ЕГИ, изразяват единствено гледната точка на техните автори и по никакъв начин не може да се смята, че изразяват позицията на Европейската комисия или Европейския съюз.