Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Iniciativa minority SafePack zahajuje strategii pro úspěch po podpisu

Datum aktualizace: 18/12/2018

Iniciativa Minority SafePack (MSPI) úspěšně získala 1,1 milionu podpisů. Podle našeho názoru to však zdaleka není konec cesty.

Jedna věc byla pro tým stojící za iniciativou Minority SafePack (MSPI) od počátku jasná: shromáždění 1 milionu podpisů je pouze krokem, i když velmi důležitým krokem k úspěšné občanské iniciativě.

Domníváme se, že 1 milion podpisů je nejen velkým úspěchem, ale také velkou odpovědností. Proto jsme plánovali další kroky ještě předtím, než jsme si byli jisti, že se nám podaří získat nezbytnou podporu.

Územní plánování námořních prostor byla zaregistrována Evropskou komisí po pětiletém právním boji u Evropského soudního dvora. To nám díky omezenému počtu opatření, která byla dosud přijata v důsledku úspěšných iniciativ, jasně vyplynulo, že po skončení kampaně potřebujeme celou strategii.

Nejprve jsme si byli jisti, že jsme chtěli vypracovat řadu právních návrhů, jak uvést naše požadavky do praxe. V říjnu jsme uspořádali první setkání odborníků, což znamená, že odborníci z celé Evropy pracují na řadě právních návrhů, které mají být předloženy Komisi. Tímto způsobem, i když tyto právní akty nelze oficiálně považovat za součást žádosti o iniciativu, chceme Komisi ukázat, že naše požadavky lze uplatnit v praxi.

Druhou věcí, kterou jsme potřebovali, bylo rozhodnutí o načasování. Vzhledem k tomu, že se volby do Evropského parlamentu přibližují, domníváme se, že to není správný okamžik pro předložení prohlášení o podpoře. Členové Komise jsou na konci svého funkčního období a zdá se, že nemají zájem o to, aby se cokoli zbylo – zejména v tak rozdělující záležitosti jako práva menšin.

Nařízení o evropské občanské iniciativě naštěstí nestanoví žádnou lhůtu: poté, co obdržíte osvědčení od vnitrostátních orgánů uvádějící počet potvrzených podpisů, můžete iniciativu kdykoli předložit Komisi. Společně s výborem občanů se Federální unie evropských národností – FUEN, organizace, která koordinovala evropskou kampaň, stále snaží získat jasný signál od Komise. Ačkoli to není v pravidlech evropské občanské iniciativy stanoveno, požádali jsme o předběžné setkání s nimi, ale pokud se tak nestane, jsme ochotni čekat na novou Komisi.

Mezitím lobbujeme tak tvrdě, jak je to možné. Jsme si vědomi toho, že práv menšin nebude dosaženo bez většinové podpory. Proto navrhujeme pakt mezi menšinami a většinovými skupinami s cílem vytvořit příznivé podmínky pro prosperitu jazykové a kulturní rozmanitosti, zachovat a podpořit identitu menšinových komunit, ukončit jejich asimilaci a učinit z nich zcela doma na území, kde tradičně žili, aby se mohli vyjadřovat k rozhodnutím, která ovlivňují jejich život, a samostatně uplatňovat svá kulturní, vzdělávací a jazyková práva.

Kontaktujeme politické představitele jak na evropské, tak na vnitrostátní úrovni, politické strany a kandidáty kandidující ve volbách do Evropského parlamentu. Naším cílem je zařadit práva menšin do evropské agendy. Domníváme se, že nadcházející volby do Evropského parlamentu poskytují vhodnou platformu pro diskusi o autochtonních právech menšin, a chceme zajistit, že budeme mít podporu většiny nově zvoleného Evropského parlamentu.

Tímto způsobem hodláme učinit z balíčku Minority SafePack skutečně úspěšnou evropskou občanskou iniciativu.

Přispěvatelé

Lorant Vincze

Předseda Federálního svazu evropských národností (FUEN), zastřešující organizace autochtonních evropských národnostních menšin a jazykových skupin, která koordinuje kampaň za iniciativu Minority SafePack.

http://www.minority-safepack.eu/

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.