Odporúčanie menšinového balíkaSafePack k prebiehajúcim iniciatívam: prispôsobiť sa novému prostrediu
Úspešná európska iniciatíva občanov potrebujete silný dôvod, jasné posolstvá, rozumnú stratégiu, dobré plánovanie, angažovaných ľudí, rozsiahlu celoeurópsku sieť, finančné zdroje, viditeľnosť online a offline. V týchto mimoriadnych časoch to bude ťažšie alebo nemožné.
Tento rok sme boli pred dvoma rokmi v záverečnej línii našej európskej iniciatívy občanov: Minority SafePack – One million signatures for diversity in Europe (Menšinový balíček – milión podpisov za rozmanitosť v Európe). Ide o iniciatívu, v ktorej sa požaduje ochrana a podpora autochtónnych národnostných menšín a jazykových skupín Európy zo strany EÚ. Európska kampaň koordinovaná Federálnym zväzom európskych národností (FUEN) využila nielen vlastné ľudské zdroje, ale aj tím kampane, ktorý spojil najmä pre túto kampaň, ako aj zdroje členských organizácií FUEN a nových partnerov, ktorí sa k nám pripojili.
Iniciatíva Minority SafePack (MSPI) nie je pravidelnou európskou iniciatívou občanov: namiesto toho, aby sa zamerala na jedinú otázku, musela zohľadniť početné problémy, ktorým musia tradičné menšiny čeliť v rôznych členských štátoch, a pokúsiť sa nájsť komplexné riešenia týchto problémov. Obsahovalo deväť návrhov od Európskeho jazykového centra pre malé jazyky až po dostupnosť audiovizuálneho obsahu. Keďže našimi hlavnými cieľovými skupinami boli občania patriaci k menšinovým komunitám a naša iniciatíva zameraná na jazykové práva, vynaložili sme veľké úsilie na komunikáciu s nimi v ich materinskom jazyku. Na tento účel sme sa zamerali na najdôležitejšie otázky pre konkrétnu skupinu. Nakoniec sme komunikovali vo viac ako 30 jazykoch, väčšinou v regionálnych jazykoch, ktoré nie sú úradnými jazykmi EÚ. Nezabudnite: okrem 24 úradných jazykov EÚ až 50 miliónov občanov EÚ hovorí jedným zo 60 regionálnych alebo menšinových jazykov. Na tento účel sme pripravili stovky posolstiev prispôsobených rôznym cieľovým skupinám. Tieto posolstvá lepšie rezonovali s cieľovou skupinou vďaka jazyku: predstavte si, že je jedným zo 41 tisíc ladinových rečníkov v severnom Taliansku a naživo si na sociálnych médiách vidí príspevok v Ladine!
Posledné týždne boli frenické: pracovali sme viac ako kedykoľvek predtým a počty sme naďalej rástli, keďže v čoraz väčšom počte členských štátov sme dosiahli vnútroštátnu prahovú hodnotu. Všetky sa skončili 3. apríla 2018 s 1 320 246 vyhláseniami o podpore (z ktorých 1 128 385 overili vnútroštátne orgány) a 11 členskými štátmi, v ktorých sa nám podarilo prekročiť prahovú hodnotu. V poslednom týždni zberu sme mohli pridať ďalších 250 000 podpisov, aby sme boli na bezpečnej strane, ak nie sú platné všetky podpisy. Nikdy nie sú platné.
Bolo by to možné teraz? Odpoveď je kategorickým NO.
Nemusím vám povedať, koľko sa Európa a celý svet v posledných týždňoch zmenili. V súčasnosti vyzerá zoznam prioritných otázok občanov EÚ takto:
- Koronavírus
A je to tak. Nie sú tu žiadne dve čísla. Ľudia sú znepokojení. Nechcú sa nakaziť, nechcú infikovať iných, sú znepokojení svojimi rodičmi, starými rodičmi, pokiaľ ide o ich prácu, sú znepokojení nasledujúci deň a budúcnosť.
V tomto podnebí, aj keď sa skončí prvá fáza obmedzenia pohybu, je stále ťažké pokúsiť sa vypracovať iný program. Otázka COVID-19 je taká dôležitá, že všetko iné sa zdá byť vo vzťahu k nej relatívne. Keďže Vaša príčina pravdepodobne nesúvisí s touto témou, nie je to teraz najrelevantnejšie právo pre milióny európskych občanov. Zdá sa však, že najhoršie z pandémie COVID-19 sa postupne ukončuje a prebiehajúce iniciatívy sa budú musieť prispôsobiť novému prostrediu.
Našimi skúsenosťami je, že najlepšie výsledky sa dosahujú kombináciou kanálov, ktoré je potrebné prispôsobiť novým okolnostiam. Online prítomnosť, mediálne pokrytie, miestni potvrdzovatelia a dobrovoľníci spoločne najlepšie kombinujú. Zber podpisov na uliciach alebo od dverí k dverám je samozrejme stále mimo tejto otázky, keďže nikto by nechcel ohroziť zdravie svojich dobrovoľníkov alebo fanúšikov. Nie je to ani najlepší čas na presvedčenie miestnych fanúšikov: pre nich môže byť ťažké čeliť kampani, ktorá sa snaží odkrývať pozornosť zo všetkého dôležitého problému koronavírusu. Mediálne pokrytie môže byť stále možné, pokúsiť sa o stláčanie vašej témy, keďže médiá začnú hľadať iné témy ako koronavírus, a to isté platí aj pre online reklamy.
A čo stratený čas? Som presvedčený, že Európska komisia predloží riešenie na predĺženie lehoty na zber vyhlásení o podpore prebiehajúcich európskych iniciatív občanov.
Financovanie samozrejme môže byť náročné aj na tieto ďalšie mesiace, ale vaši finanční podporovatelia budú pravdepodobne flexibilní. Nezabudnite, že nie ste jedinými, ktorí čelia týmto problémom, a čím väčší je rozsah problému, tým väčšia je potreba nájsť vhodné riešenia.
Hoci sa zber podpisov skončil, Minority SafePack čelí aj niektorým závažným problémom: po úspešnom stretnutí s Európskou komisiou, na ktorom sme predstavili naše legislatívne návrhy, sa verejné vypočutie v Európskom parlamente naplánované na 23. marca odložilo, ako aj rozprava v pléne v EP, ktorá bola pôvodne naplánovaná na 22. apríla. Podľa nariadenia o európskej iniciatíve občanov by Európska komisia mala zverejniť svoje stanovisko k MSPI do 10. júla. Ako vidíte, čelíme aj neistote, ale sme ochotní čakať tak dlho, ako to bude potrebné pre správne riešenia, a veríme, že Komisia nájde najlepšie riešenie pre všetky zúčastnené strany. V mene nášho občianskeho výboru sme už informovali Európsku komisiu, že vzhľadom na mimoriadne okolnosti súhlasíme s predĺžením lehoty EK na odpoveď do septembra 2020 a neskôr. Mali by ste urobiť to isté a ubezpečiť sa, že na vašej strane preukážete flexibilitu a porozumenie.
Medzitým môžete urobiť aj to, aby ste zhodnotili svoju prácu a výsledky, aby ste analyzovali, čo prebehlo dobre a čo nie, vylepšili svoju stratégiu a pokúsili sa zistiť, čo by po skončení tohto obdobia bolo vašim dôvodom relevantné. Takisto by ste mali začať pripravovať svoju stratégiu po podpise; vaša práca sa po získaní potvrdení o overení nevykoná. Mali by ste sa pozrieť na ďalšie kroky a pracovať na vašej lobistickej stratégii. Ľudia počas tejto krízy získajú nové skúsenosti, ktoré im dokonca môžu pomôcť lepšie sa oboznámiť s vašou záležitosťou. Svoju sociálnu zodpovednosť môžete preukázať aj komunikáciou s vašimi fanúšikmi a publikom a informovať ich, že ich zdravie a bezpečnosť sú pre vás najdôležitejšie. Toto gesto ocenia.
A posledné odporúčanie: nestráňte optimizmus. Sú to ťažké časy pre nás všetkých, ale všetci sme v tom spoločne, a budeme mu spoločne čeliť a prekonáme ho.
Prispievatelia
Loránt Vincze, predseda Federálneho zväzu európskych národností (FUEN)Loránt Vincze je predsedom Federálnej únie európskych národností (FUEN), organizácie, ktorá spustila 5. úspešnú európsku iniciatívu občanov v dejinách EÚ Minority SafePack. V rokoch 2017 – 2018 pôsobil Loránt ako koordinátor celoeurópskej kampane Minority SafePack. Po úspešnom ukončení fázy zberu podpisov bol v roku 2019 zvolený za poslanca Európskeho parlamentu v mene Demokratickej aliancie Maďarov v Rumunsku.
- Kategórie
Odoslať komentár
Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.