Vähemuse SafePack nõuanded käimasolevate algatuste kohta: uue olukorraga kohanemine
Edukaks Euroopa kodanikualgatusekson vaja tugevat põhjust, selgeid sõnumeid, arukat strateegiat, head planeerimist, pühendunud inimesi, suurt üleeuroopalist võrgustikku, rahalisi vahendeid, nähtavust internetis ja väljaspool seda. Praegusel erakordsel ajal on teil raskem või võimatu seda teha.
Kaks aastat tagasi olime aasta lõpul Euroopa kodanikualgatuse lõpp: Vähemuse SafePack – miljon allkirja Euroopa mitmekesisuse jaoks. See on algatus, millega taotletakse Euroopa autohtoonsete rahvusvähemuste ja keelerühmade kaitset ja edendamist ELis. Euroopa kampaanias, mida koordineeris Euroopa Liikmesriikide Liit (FUEN), kasutati mitte ainult oma inimressursse, vaid ka kampaaniameeskonda, mis koondati eelkõige selle kampaania jaoks, ning ka FUENi liikmesorganisatsioonide ja uute partnerite ressursse, kes meiega teel ühinesid.
Algatus „Minority SafePack“ (Minority SafePack – MSPI) ei ole korrapärane Euroopa kodanikualgatus: selle asemel, et keskenduda ühele küsimusele, tuli arvesse võtta arvukaid probleeme, millega traditsioonilised vähemused peavad eri liikmesriikides silmitsi seisma, ning püüda leida neile probleemidele terviklikke lahendusi. See sisaldas üheksat ettepanekut alates Euroopa keelekeskusest väikeste keelte jaoks kuni audiovisuaalse sisu kättesaadavuseni. Kuna meie peamised sihtrühmad olid vähemuskogukondadesse kuuluvad kodanikud ja meie algatus keskendus keeleõigustele, tegime suuri jõupingutusi, et suhelda nendega nende emakeeles. Selleks keskendusime konkreetse rühma jaoks kõige olulisematele küsimustele. Lõpuks suhtlesime enam kui 30 keeles, peamiselt piirkondlikes keeltes, mis ei ole ELi ametlikud keeled. Pidage meeles: lisaks ELi 24 ametlikule keelele räägib kuni 50 miljonit ELi kodanikku ühte 60 piirkondlikust või vähemuskeelest. Selleks koostasime sadu sõnumeid, mis on kohandatud eri sihtrühmadele. Need sõnumid kõlasid sihtrühmale paremini tänu keelele: kujutage ette, et ta on üks 41 000 Ladini kõnelejast Põhja-Itaalias ja näete oma sotsiaalmeedias postitust Ladinis!
Viimased nädalad olid põnevad: me töötasime rohkem kui kunagi varem ja arv kasvas, kui oleme jõudnud üha enamates liikmesriikides riikliku künniseni. Kõik lõppesid 3. aprillil 2018 1 320 246 toetusavaldusega (millest 1 128 385 kinnitasid riiklikud ametiasutused) ja 11 liikmesriigiga, kus lävendi ületasime. Kogumise viimasel nädalal saime lisada veel 250 000 allkirja, et olla turvalisel küljel, kui kõik allkirjad ei kehti. Kõik need ei ole kunagi kehtivad.
Kas see oleks praegu võimalik? Vastus on kategooriline NO.
Ma ei pea teile ütlema, kui palju on Euroopa ja kogu maailm viimastel nädalatel muutunud. Praegu näib, et ELi kodanike prioriteetsete küsimuste nimekiri on järgmine:
- Koroonaviirus
Ja see ongi nii. Teist numbrit ei ole. Inimesed on mures. Nad ei taha nakatuda, nad ei taha nakatada teisi, nad muretsevad oma vanemate, vanavanemate, töö pärast, muretsevad nad järgmisel päeval ja tulevikus.
Selles olukorras, isegi kui liikumispiirangute esimene etapp lõpeb, on endiselt raske püüda välja töötada teistsugust tegevuskava. COVID-19 küsimus on nii oluline, et midagi muud näib sellega seoses olevat suhteline. Kuna Teie põhjus ei ole tõenäoliselt selle teemaga seotud, ei ole see miljonite Euroopa kodanike jaoks praegu kõige asjakohasem. Sellest hoolimata näib, et COVID-19 halvim on järk-järgult kasutuselt kõrvaldatud ja käimasolevaid algatusi tuleb uue olukorraga kohandada.
Meie kogemus seisneb selles, et parimad tulemused saavutatakse erinevate kanalite abil, mida tuleb kohandada vastavalt uutele oludele. Parim kombinatsioon on veebis kohalolu, meediakajastus, kohalikud toetajad ja vabatahtlikud. Allkirjade kogumine tänavatel või uksest ukseni liikumine ei ole muidugi oluline, sest keegi ei tahaks oma vabatahtlike või toetajate tervist ohustada. See ei ole ka parim aeg kohalike poolehoidjate veenmiseks: neil võib olla raske olla silmitsi kampaaniaga, mille eesmärk on varjata tähelepanu väga olulisele koroonaviiruse probleemile. Meediakajastus võib siiski olla võimalik, proovige oma teemat pihta, sest meediaväljaanded hakkavad otsima muid teemasid peale koroona, ning sama kehtib ka veebireklaamide kohta.
Mis juhtub kaotatud ajaga? Olen kindel, et Euroopa Komisjon esitab lahenduse käimasolevate Euroopa kodanikualgatuste toetusavalduste kogumise perioodi pikendamiseks.
Loomulikult võib rahastamine olla keeruline ka nendel lisakuudel, kuid teie finantstoetajad on tõenäoliselt paindlikud. Pidage meeles, et te ei ole ainus, kes neid probleeme silmitsi seisab, ja mida suurem on probleemi ulatus, seda suurem on vajadus leida sobivad lahendused.
Kuigi allkirjade kogumine on lõppenud, seisab Minority SafePack silmitsi ka mõne tõsise probleemiga: pärast edukat kohtumist Euroopa Komisjoniga, kus me esitlesime oma seadusandlikke ettepanekuid, lükati edasi 23. märtsiks kavandatud avalik kuulamine Euroopa Parlamendis ning Euroopa Parlamendi täiskogu arutelu, mis oli algselt kavandatud 22. aprilliks. Euroopa kodanikualgatuse määruse kohaselt peaks Euroopa Komisjon avaldama oma seisukoha MSPI kohta enne 10. juulit. Nagu te näete, seisame silmitsi ka ebakindlusega, kuid me oleme valmis ootama seni, kuni see on vajalik õigete lahenduste leidmiseks, ning me usume, et komisjon leiab kõigi asjaosaliste jaoks parima lahenduse. Me juba teavitasime oma kodanike komitee nimel Euroopa Komisjoni, et erakorraliste asjaolude tõttu nõustume pikendama Euroopa Komisjoni vastamise tähtaega 2020. aasta septembrini ja hiljem. Te peaksite sama tegema, veenduge, et olete ise paindlik ja mõistnud.
Vahepeal saate ka hinnata oma senist tööd ja tulemusi, analüüsida, mis läks hästi ja mis mitte, täpsustada oma strateegiat ja selgitada välja, mis muudaks teie põhjuse pärast selle perioodi lõppu asjakohaseks. Samuti peaksite alustama oma allkirjastamisjärgse strateegia koostamist; Teie tööd ei tehta pärast valideerimistõendi saamist. Peaksite tutvuma järgmiste sammudega ja töötama oma lobistrateegia kallal. Kriisi ajal saavad inimesed uusi kogemusi, mis võivad isegi aidata neil paremini sinuga seotud olla. Samuti saate tõendada oma sotsiaalset vastutust, suheldes oma poolehoidjate ja publikuga, teavitades neid sellest, et nende tervis ja turvalisus on teie jaoks kõige olulisem. Nad hindavad seda žesti.
Ja viimane nõuanne: ärge kaotage oma optimismi. Need on meie kõigi jaoks rasked ajad, kuid me kõik oleme selles üheskoos ja üheskoos me sellega silmitsi seisame ja me suudame sellest üle saada.
Autorid
Loránt Vincze, Euroopa Kodanike Liidu (FUEN) presidentLoránt Vincze on Euroopa Liikmesriikide Liidu (FUEN) president. Tegemist on organisatsiooniga Minority SafePack, mis on viies edukas Euroopa kodanikualgatus ELi ajaloos. Aastatel 2017–2018 koordineeris Loránt üleeuroopalist kampaaniat Minority SafePack. Pärast allkirjade kogumise etapi edukat lõpuleviimist valiti ta 2019. aastal Rumeenia ungarlaste Demokraatliku Liidu nimel Euroopa Parlamendi liikmeks.
- Kategooriad
Kommenteerige
Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.