V rámci Evropského roku dovedností poskytl Den evropské občanské iniciativy, který tradičně pořádá Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV), praktické tipy a rady ohledně klíčových prvků zahájení a vedení úspěšné evropské občanské iniciativy stovky účastníků žijících v Bruselu a on-line v celé EU. Workshopy s organizátory a odborníky evropské občanské iniciativy se zaměřily na řešení právních problémů spojených s přeměnou politické myšlenky na návrh evropské občanské iniciativy, s využitím influencerů a externích multiplikátorů ke zvýšení dosahu kampaně, využití voleb do Evropského parlamentu v roce 2024 s cílem přilákat pozornost veřejnosti k probíhajícím a novým iniciativám a poskytnout mladým lidem dovednosti a učební materiály potřebné k úspěšnému využívání nástrojů participativní demokracie, jako je evropská občanská iniciativa.
- Podívejte se na setkání a workshopy v rámci Dne evropské občanské iniciativy 2023
- Pomoc s nápadem iniciativy
- Naučte se, jak vypracovat a předložit iniciativu
- Praktické tipy, jak posílit šanci na úspěch vaší kampaně
V roce 2023 Evropská komise zaregistrovala 100. evropskou občanskou iniciativu a odpověděla na sedmou úspěšnou evropskou občanskou iniciativu. Obdivuhodný počet registrovaných iniciativ a rychle rostoucí počet iniciativ předložených Komisi k posouzení (4 od října 2022) poskytly řečníkům, kteří zahájili Den evropské občanské iniciativy, příležitost zamyslet se nad významem aktivního zapojení občanů a participativní demokracie v EU.
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která stála v čele práce Komise v oblasti hodnot a transparentnosti, zahájila Den evropské občanské iniciativy tím, že potvrdila závazek Komise dále zlepšovat provádění pravidel evropské občanské iniciativy a vyzvala k vypracování příspěvku k nadcházející zprávě o provádění; a zdůraznila, že Komise zajistí, aby organizátoři evropské občanské iniciativy měli k dispozici zástupce Komise pro aktivní konzultace v průběhu celého procesu přezkumu.
„Myslím si, že tento proces může být úspěšný, pokud mezi organizátory a Komisí existuje intenzivní a užitečná interakce.“
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová ©EU 2023 – zdroj: EHSV
„Aktivní občané jsou hlavními pilíři našeho demokratického systému. Nesouhlasím s těmi, kteří tvrdí, že občané by měli být aktivní pouze jednou za čtyři roky, aby mohli hlasovat. Myslím si, že trvalé zapojení a aktivní občané mají velkou hodnotu a jsou pokladem, který máme v našich evropských členských státech.“
Předseda EHSV Oliver Röpke ve svém úvodním projevu zdůraznil, že Výbor bude i nadále plnit svou úlohu zprostředkovatele a garanta participativní demokracie. Předseda Röpke rovněž vyjádřil závazek přispět k dalšímu zviditelnění a úloze evropské občanské iniciativy jako participativního nástroje.
Oliver Röpke, předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru ©EU 2023 – zdroj: EHSV
„Participační demokracie nejenže doplňuje zastupitelskou demokracii, ale je jejím základním prvkem.“
Rudiger Boogert, Generální sekretariát Evropské komise ©EU 2023 – zdroj: EHSV
Při zahájení Dne evropské občanské iniciativy Rudiger Boogert, vedoucí oddělení politických priorit a pracovního programu generálního sekretariátu Evropské komise, zdůraznil pozitivní trendy od reformy pravidel evropské občanské iniciativy v roce 2020. Konstatoval, že z 31 iniciativ, které požádaly o zahájení sběru podpisů podle nových pravidel, byla zamítnuta pouze jedna, protože požadovala změnu Smluv, která nespadá do pravomocí Komise. „Jedna z 31 znamená míru úspěšnosti přesahující 95 %,“ poznamenal pan Boogert.
„Řekla bych těm, kdo chtějí vést evropskou občanskou iniciativu: především si uvědomte, že můžete vést úspěšnou kampaň.“
Dále poukázal na to, že od roku 2020 prošlo dokončovací linií dalších pět iniciativ, které úspěšně shromáždily více než 1 milion podpisů; a že se očekává, že se k úspěšné skupině brzy připojí šestá iniciativa.
Pan Boogert citoval výsledky průzkumů s odborníky z evropské občanské iniciativy, z nichž vyplývá, že tři ze čtyř organizátorů iniciativy se domnívají, že nová pravidla jsou „většinou“ nebo „velmi účinná“ a snadno použitelná. Uživatelé centrálního online systému sběru navíc ve velké většině – 93 % – tvrdí, že je systém snadno nebo velmi snadno použitelný.
Rudiger Boogert rovněž zdůraznil, že je třeba, aby se organizátoři dobře připravili a využívali všechny stávající podpůrné nástroje, které by jim mohly pomoci zahájit a realizovat úspěšnou evropskou občanskou iniciativu.
„Doporučuji zejména využít pomoci Fóra evropské občanské iniciativy, vícejazyčných internetových stránek, které od svého zavedení získávají od svých uživatelů velmi pozitivní zpětnou vazbu a kterou provozuje Evropská služba pro občanskou akci.“
Pan Boogert se rovněž zabýval otázkou dalších výhod, které provozování evropské občanské iniciativy přináší i organizátorům, kteří nedokáží dosáhnout prahové hodnoty 1 milionu podpisů.
„Bez ohledu na to, co se stane, neodrazte, ale také zamyslete se nad tím, co vám rok vedení kampaně přineslo.“
Poukázal na to, že organizátoři považují osobní a profesní rozvoj, který je výsledkem provozování evropské občanské iniciativy, za velký plus, stejně jako vytvoření sítě podobně smýšlejících partnerů, která může vést k dlouhodobé spolupráci. Jakož i povědomí a veřejnou diskusi, které téma evropské občanské iniciativy vytváří na regionální, místní, vnitrostátní a evropské úrovni, a tudíž i dopad, který měla.
Assya Kavrakova, ředitelka Evropské služby pro občanskou akci ©EU 2023 – zdroj: EHSV
Ředitelka ECAS Assya Kavrakova se při zahájení Dne evropské občanské iniciativy seznámila se stovkou zaregistrovaných iniciativ a uvedla, že 60 % z nich spadá do tří hlavních oblastí zájmu:
- životní prostředí a klima;
- sociální práva a pracovní práva – sociální zabezpečení, právo na přístup ke zdravotní péči a práva spotřebitelů;
- demokracie, spravedlnost a základní práva.
„Nyní, že panelové diskuse občanů již máme jako pravidelný nástroj po Konferenci o budoucnosti Evropy, může mít smysl, aby Komise uspořádala panelové diskuse v těchto třech oblastech a naslouchala občanům a lépe pochopila, co občané potřebují a chtějí.“
Assya Kavrakova se rovněž vyjádřila ke skutečnosti, že občané často zahajují iniciativy v oblastech, v nichž již existují právní předpisy EU. Důvodem je podle ní skutečnost, že provádění těchto pravidel není na vnitrostátní úrovni viditelné nebo že evropská právní úprava není prováděna.
„Jako strážkyně Smluv by se Komise měla těmito třemi hlavními oblastmi zabývat, prověřovat a zjistit, jak provádění pokračuje.“
Assya Kavrakova se rovněž zabývala otázkou zapojení mladých občanů a poukázala na jeho prvořadý význam.
„Odhaduje se, že v nadcházejících evropských volbách v příštím roce budeme mít o 270000 mladých lidí starších 16 let, kteří budou volit. Mladí občané mohou rovněž iniciovat a podepisovat evropské občanské iniciativy. Musí vědět, jak.“
Další informace o mladých Evropanůch a evropské občanské iniciativě:
Nová kniha pro studenty o evropské občanské iniciativě
Soubor vzdělávacích nástrojů k evropské občanské iniciativě pro střední školy
Studenti za ekoskórem: Vliv můžete mít i v případě, že nedosáhnete 1 milionu podpisů.
Webinář na téma Objevení evropské občanské iniciativy
Připojit komentář
Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.