Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Jak najlepsze wykorzystanie europejskiej inicjatywy obywatelskiej: Dzień Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej 2023 skupia się na umiejętnościach, zarysie i braku rzeczywistego wpływu na kształtowanie polityki UE

Data aktualizacji: 28/07/2023

W ramach Europejskiego Roku Umiejętności w Dniu Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, którego gospodarzem tradycyjnie zajmuje się Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), zapewniono praktyczne wskazówki i porady na temat kluczowych elementów uruchomienia i przeprowadzenia udanej europejskiej inicjatywy obywatelskiej setkom uczestników mieszkających w Brukseli i online w całej UE. Warsztaty z organizatorami i ekspertami europejskiej inicjatywy obywatelskiej koncentrowały się na sprostaniu wyzwaniom prawnym związanym z przekształceniem pomysłu politycznego we wniosek w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej, z wykorzystaniem influencerów i zewnętrznych podmiotów opiniotwórczych do zwiększenia zasięgu kampanii, wykorzystanie wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. do przyciągnięcia uwagi opinii publicznej na bieżące i nowe inicjatywy oraz zapewnienie młodym ludziom umiejętności i materiałów edukacyjnych niezbędnych do skutecznego korzystania z narzędzi demokracji uczestniczącej, takich jak europejska inicjatywa obywatelska. 

 

W 2023 r. Komisja Europejska zarejestrowała 100. europejską inicjatywę obywatelską i odpowiedziała na siódmą udaną europejską inicjatywę obywatelską. Imponująca liczba zarejestrowanych inicjatyw i szybko rosnąca liczba inicjatyw przedkładanych do rozpatrzenia przez Komisję (4 od października 2022 r.) dały prelegentom otwierającym Dzień Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej okazję do zastanowienia się nad znaczeniem aktywnego zaangażowania obywatelskiego i demokracji uczestniczącej w UE.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová, kierująca pracami Komisji nad wartościami i przejrzystością, otworzyła Dzień Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, potwierdzając zaangażowanie Komisji na rzecz dalszej poprawy wdrażania przepisów europejskiej inicjatywy obywatelskiej i zwróciła się o wkład w nadchodzące sprawozdanie z wdrażania; podkreślił również, że Komisja dopilnuje, by organizatorzy europejskiej inicjatywy obywatelskiej mieli przedstawiciela Komisji, który będzie mógł prowadzić aktywne konsultacje w trakcie całego procesu badania.

„Uważam, że proces ten może się udać, gdy istnieje intensywna i użyteczna interakcja między organizatorami a Komisją”.

European Commission Vice President Vera Jourova

 Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova © EU 2023 – źródło: EKES

Aktywni obywatele są głównymi filarami naszego systemu demokratycznego. Nie zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że obywatele powinni być aktywni tylko raz na cztery lata, aby oddać głos. Myślę, że stale zaangażowani i aktywni obywatele mają dużą wartość i jest skarbem naszych europejskich państw członkowskich”.

Przemawiając na otwarciu, przewodniczący EKES-u Oliver Röpke zaznaczył, że Komitet będzie nadal odgrywał rolę mediatora i gwaranta demokracji uczestniczącej. Przewodniczący Röpke zobowiązał się również do dalszego zwiększania widoczności i roli europejskiej inicjatywy obywatelskiej jako narzędzia partycypacyjnego.

Oliver Röpke, president of the European Economic and Social Committee

Oliver Röpke, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego ©EU 2023 – źródło: EKES

„Demokracja uczestnicząca nie tylko uzupełnia demokrację przedstawicielską, ale jest jej podstawowym elementem”.

Rudiger Boogert, European Commission Secretariat General

Rudiger Boogert, Sekretariat Generalny Komisji Europejskiej ©EU 2023 – źródło: EKES

Przemawiając na początku Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej Rudiger Boogert, kierownik działu ds. priorytetów politycznych i programu prac w Sekretariacie Generalnym Komisji Europejskiej, podkreślił pozytywne tendencje od czasu reformy przepisów dotyczących europejskiej inicjatywy obywatelskiej w 2020 r. Zwrócił uwagę na fakt, że spośród 31 inicjatyw, które zwróciły się o rozpoczęcie zbierania podpisów na podstawie nowych przepisów, tylko jedna została odrzucona, ponieważ zwróciła się o zmianę traktatów, która nie wchodzi w zakres kompetencji Komisji. „Jedno na 31 % oznacza wskaźnik powodzenia na poziomie ponad 95 %” – zauważył p. Boogert.

„Można powiedzieć tym, którzy chcą przeprowadzić europejską inicjatywę obywatelską: po pierwsze, zdaj sobie sprawę, że można przeprowadzić udaną kampanię.”

Następnie podkreślił, że od 2020 r. pięć kolejnych inicjatyw przekroczyło linię końcową, dzięki czemu udało się zebrać ponad milion podpisów; oczekuje się, że szósta inicjatywa wkrótce dołączy do grupy, która odniosła sukces.

Boogert zacytował wyniki ankiet przeprowadzonych wśród praktyków europejskiej inicjatywy obywatelskiej, z których wynika, że trzech z czterech organizatorów inicjatywy uważa, że nowe przepisy są „w większości” lub „bardzo skuteczne” i proste w użyciu. Ponadto użytkownicy centralnego systemu zbierania deklaracji on-line w zdecydowanej większości – 93 % – twierdzą, że system ten jest łatwy lub bardzo łatwy w obsłudze.

Rudiger Boogert podkreślił również, że organizatorzy muszą dobrze przygotować się i korzystać ze wszystkich istniejących narzędzi wsparcia, które mogłyby pomóc im w uruchomieniu i prowadzeniu udanej europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

„Proponowałbym w szczególności skorzystanie z pomocy forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej, wielojęzycznej strony internetowej, na której użytkownicy otrzymują bardzo pozytywne informacje zwrotne od jego użytkowników od czasu jej wprowadzenia i jest obsługiwana przez European Citizen Action Service”.

Pan Boogert poruszył również kwestię dodatkowych korzyści płynących z przeprowadzenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej nawet dla organizatorów, którzy nie zdołają osiągnąć progu 1 mln podpisów.

„Bez względu na to, co się dzieje, nie zniechęcić, ale zastanów się również nad tym, co rok kampanii przyniósł Cię”.

Zwrócił uwagę, że organizatorzy uważają rozwój osobisty i zawodowy wynikający z prowadzenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej za duży plus, podobnie jak utworzenie sieci partnerów o podobnych poglądach, która może prowadzić do długoterminowej współpracy. A także świadomość i debata publiczna, jakie stwarza temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej na szczeblu regionalnym, lokalnym, krajowym i europejskim, a tym samym jej wpływ. 

Assya Kavrakova, Director of European Citizen Action Service

Assya Kavrakova, dyrektor European Citizen Action Service ©EU 2023 – źródło: EKES

Przemawiając na otwarciu Dnia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, dyrektor ECAS Assya Kavrakova przyjrzała się stu zarejestrowanych inicjatywom i zauważyła, że 60 % z nich przypada na trzy główne obszary zainteresowania:

  • środowisko i klimat;
  • prawa socjalne i prawa pracownicze – zabezpieczenie społeczne, prawo dostępu do opieki zdrowotnej i prawa konsumentów;
  • demokracja, sprawiedliwość i prawa podstawowe.

„Ponieważ mamy już panele obywatelskie jako regularny instrument po Konferencji w sprawie przyszłości Europy, sensowne może być, aby Komisja organizowała panele w tych trzech dziedzinach, słuchała obywateli i lepiej rozumieła, czego potrzebują i chcą obywatele”.

Assya Kavrakova skomentowała również fakt, że obywatele często podejmują inicjatywy w dziedzinach, w których prawodawstwo UE już istnieje. Jej zdaniem wynika to z faktu, że wdrożenie tych przepisów nie jest widoczne na szczeblu krajowym lub że przepisy europejskie nie są wdrażane.  

„Jako strażniczka traktatów Komisja powinna przyjrzeć się tym trzem głównym obszarom, przeprowadzić przegląd i sprawdzić, jak przebiega wdrażanie”.

Assya Kavrakova poruszyła również kwestię zaangażowania młodych obywateli, zwracając uwagę na jego podstawowe znaczenie.

„Oszacowano, że w nadchodzących wyborach europejskich w przyszłym roku będziemy mieć więcej o 270000 młodych ludzi powyżej 16 roku życia, którzy będą głosować. Ci młodzi obywatele mogą również inicjować i podpisywać europejskie inicjatywy obywatelskie. Muszą wiedzieć, w jaki sposób”.

 

Więcej informacji na temat młodych Europejczyków i europejskiej inicjatywy obywatelskiej:

Nowa książka dla uczniów na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Zestaw narzędzi edukacyjnych na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej dla szkół średnich

Uczniowie tworzący EcoScore: Możesz mieć wpływ, nawet jeśli nie uzyskasz 1 mln podpisów.

Dla wszystkich potencjalnych organizatorów: Przejdź do tego, bo naprawdę warto to zrobić i możesz wiele się nauczyć!

Webinarium pt. „Discovering the European Citizens’ Initiative” [Odkrycie europejskiej inicjatywy obywatelskiej]

 

Autorzy

Zespół ds. Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy?

Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?