Põhisisu juurde
Euroopa kodanikualgatuse foorum

Euroopa kodanikualgatus: kodanikele kindlustunde andmine initsiatiivi võtmiseks

Uuendatud: 28/03/2019

Euroopa kodanikualgatuse Roadshow teine aasta algas 13. märtsil 2018 Maltal Vallettas toimunud poolepäevase teadmiste jagamise seminariga. Pärast edukat esimest aastat Euroopas reisides ning Bulgaaria, Leedu, Poola, Tšehhi Vabariigi, Prantsusmaa, Portugali ja Austria kodanikega kohtusid kampaaniameeskond taas kord, et kohtuda aktiivsemate kodanikega ja jätkata teadlikkuse suurendamist Euroopa kodanikualgatusest kui osalusdemokraatia vahendist.

Vallettas toimunud poolepäevane teadmiste jagamise seminar oli esimene kümneriigiline Euroopa ekskursioon, kus aasta lõpuks külastati Madalmaadet, Rumeeniat, Soomet, Eestit, Hispaaniat, Kreekat, Slovakkiat, Sloveeniat ja Belgiat.

Seminaril osalesid mitmed kodanikuühiskonna kodanikud, kes töötavad erinevates valdkondades ja tegutsevad osalusdemokraatia valdkonnas. Seminari eesmärk oli anda osalejatele kasulikku teavet Euroopa kodanikualgatuse kohta, suurendada nende teadmisi vahendi kohta ja anda neile kindlustunne algatuse tegemiseks.

 

 

Malta noortenõukogu asepresident Adrian Dominic Ellul juhtis konverentsi, mis pakkus mitteametlikku ja kaasavat õhkkonda, mis julgustas osalejaid aktiivselt osalema.

 

 „Apaatia“ – see on demokraatia ja poliitilise kaasatuse suurim väljakutse

Apaatia. See oli võtmesõna, mis tulenes arutelust moderaatori, Adrian Dominic Elluli, Yana Pargova, #EUTakeTheInitiative kampaaniajuhi, Mélissa Capioti, #EUTakeTheInitiative kampaania koordinaatori ja osalejate vahel. Publik jagas oma muret asjaolu pärast, et üha rohkem kodanikke kogu Euroopas arendab tugevat ükskõiksuse tunnet ja nad ei kasuta ära oma kodanikuõigusi.

See apaatiatunne tuleneb üha kasvavast ideest, et nende esindajad ei kuulda kodanikke ja et nende tegevus ei saa tõeliselt muutuda. Osalejad rõhutasid siiski, et Euroopa kodanikualgatus on positiivne vahend apaatia vastu võitlemisel ning soovisid selle kohta rohkem teada saada. Paljud osalejad selgitasid, et nad soovivad rohkem osaleda, kuid ei pruugi teada, kuidas. Nad nõustusid, et Euroopa kodanikualgatus annab neile hea tööraamistiku ja võimalused muudatuste tegemiseks.

 

 

„Malta poliitiline olukord ja kodanikuaktiivsus“

 

Osalejad viitasid vestluse ajal Malta poliitilisele maastikule ja heidavad valgust sügavalt juurdunud poliitilisele duaalsusele. Nad selgitasid, et poliitika on perekondlik küsimus ning sellel on suur mõju Malta kodanikele ja nende igapäevaelule. Osalejad arutasid, kas see tegur on kodanikuaktiivsusele kasulik või hoopis ebasoodsam. Ruumid olid selles küsimuses üsna lahkarvamusel, millest mõned ütlesid, et poliitiline maastik tõenäoliselt ei muutu ja seetõttu muutuvad jõupingutused suurema kaasatuse saavutamiseks sageli keerulisemaks, samas kui teised arvasid, et mõningaid muudatusi saab algatada selliste vahendite abil nagu Euroopa kodanikualgatus või kodanikega peetav dialoog.

Kus noored on?“

Arutelu jätkus noorte kaasamise teemal. Malta on üks kolmest Euroopa riigist, kus valimisõiguslik vanus on alla 18 aasta vanune (ülejäänud kaks riiki on järgmised: Austria 16 ja Kreeka 17). Eelmisel aastal langetas Malta valimisõigusliku vanusepiiri 16-le. Osalejad väljendasid muret selle pärast, et noored ei tea piisavalt poliitikast või ei näita üles piisavat huvi, et neile antaks nii oluline roll. Samuti rõhutasid nad, et tänapäeval ei osale noored piisavalt ning et tuleb leida lahendused, et juhtida nende tähelepanu neid puudutavatele ühiskondlikele küsimustele. Adrian Dominic Ellul märkis, et Malta noortenõukogu võtab meetmeid, et lisada koolide õppekavadesse rohkem teavet poliitika, kodanikuaktiivsuse, osalusdemokraatia jne kohta.

Kohtumine, et arutada ja jagada ideid

Pärast viljakat avatud arutelu andis kodanikualgatuse edendamise teemaline seminar osalejatele täiendava sõnaõiguse ning andis neile kasulikke nõuandeid ja vahendeid algatuse käivitamiseks.

 

Kuigi rühm tõi välja mõned probleemid, olid nad Euroopa kodanikualgatuse suhtes väga positiivsed ja loetlesid mitmeid lahendusi nende võimalikest raskustest ülesaamiseks. Peamine tulemus oli üksmeelne arvamus, et algatust tuleb ellu viia positiivsel viisil, mis annab võimaluse algatada arutelu, kutsuda inimesi rääkima ja tegutsema. Üks esile kerkinud peamisi ideid on see, kui oluline on algatus inimlikuks muuta, muuta see üldsusele kergesti mõistetavaks ja loetavaks, nii et inimesed tahaksid selles osaleda.

Rühm tõi välja ka mõned uuenduslikud ideed, näiteks:

  • Luua juhendamisprogramm, mis hõlbustab juurdepääsu varasemate algatuste korraldajatele;
  • Nimetada saadikud ja mõjutajad, et edendada algatust ja muuta see nähtavamaks;
  • Vaba mõtlejate kokkuviimine üritustel, seminaridel jne.

Üldiselt andis seminar osalejatele võimaluse jagada oma ideid ja muresid. Loodame kohtuda Madalmaade kodanikega demokraatia Alive ajal! Festival – meie järgmine peatus käesoleval aastal.

Kommenteerige

Kommentaaride esitamiseks peate end autentima või registreerima.
Vastutuse välistamine: Euroopa kodanikualgatuse foorumil avaldatud arvamused kajastavad üksnes nende autorite seisukohta. Neid ei saa mingil juhul pidada Euroopa Komisjoni ega Euroopa Liidu seisukoha väljenduseks.