Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos piliečių iniciatyvos forumas

Europos piliečių iniciatyva: piliečių pasitikėjimo imtis iniciatyvos suteikimas

Atnaujinta: 28/03/2019

2018 m. kovo 13 d. Valetoje (Malta) surengtas pusdienio dalijimosi žiniomis praktinis seminaras. Po pirmųjų sėkmingų kelionių po Europą ir susitikimo su piliečiais Bulgarijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Čekijoje, Prancūzijoje, Portugalijoje ir Austrijoje kampanijos grupė vėl pradėjo susitikti su aktyvesniais piliečiais ir toliau didinti informuotumą apie Europos piliečių iniciatyvą kaip dalyvaujamosios demokratijos priemonę.

Pusės dienos dalijimosi žiniomis praktinis seminaras Valetoje buvo pirmasis dešimties šalių Europos ekskursijos, per kurią iki metų pabaigos bus surengta kelionė į Nyderlandus, Rumuniją, Suomiją, Estiją, Ispaniją, Graikiją, Slovakiją, Slovėniją ir Belgiją, sustojimas.

Seminare dalyvavo daug pilietinės visuomenės piliečių, dirbančių įvairiose srityse ir aktyviai veikiančių dalyvaujamosios demokratijos srityje. Seminaro tikslas buvo suteikti dalyviams naudingos informacijos apie Europos piliečių iniciatyvą, pagilinti jų žinias apie šią priemonę ir suteikti jiems pasitikėjimo imtis iniciatyvos.

 

 

Maltos jaunimo tarybos pirmininko pavaduotojas Adrian Dominic Ellul vadovavo konferencijai, kurioje susiformavo neformali ir dalyvaujamoji aplinka, skatinanti dalyvius aktyviai dalyvauti.

 

 „Apatija“ – tai didžiausias iššūkis demokratijai ir politiniam dalyvavimui

Apatija. Tai buvo pagrindinis žodis, kilęs po diskusijų tarp moderatoriaus Adrian Dominic Ellul, Yana Pargova, #EUTakeTheInitiative kampanijos vadovės, Mélissa Capiot, #EUTakeTheInitiative kampanijos koordinatoriaus ir dalyvių. Auditorija išreiškė susirūpinimą dėl to, kad vis daugiau piliečių visoje Europoje formuoja stiprų abejingumo jausmą ir atsisako naudotis savo, kaip piliečių, teisėmis.

Šis apatijos jausmas grindžiamas didėjančia mintimi, kad piliečių neklauso jų atstovai ir kad jų veiksmai negali iš tikrųjų pasikeisti. Tačiau dalyviai pabrėžė, kad Europos piliečių iniciatyva yra teigiama kovos su apatija priemonė ir norėjo daugiau apie ją sužinoti. Daugelis dalyvių aiškiai nurodė, kad norėtų aktyviau dalyvauti, tačiau nebūtinai žinotų, kaip tai daryti. Jie sutiko, kad Europos piliečių iniciatyva suteikia jiems gerą darbo pagrindą ir galimybes siūlyti pakeitimus.

 

 

„Maltos politinė padėtis ir aktyvus pilietiškumas“

 

Per pokalbį dalyviai atkreipė dėmesį į Maltos politinę aplinką ir atskleidė giliai įsišaknijusį politinį dvilypumą. Jie paaiškino, kad politika yra šeimos reikalas ir daro didelę įtaką Maltos piliečiams ir jų kasdieniam gyvenimui. Dalyviai diskutavo apie tai, ar šis veiksnys yra naudingas, ar nenaudingas aktyviam pilietiškumui. Kambarys šiuo klausimu buvo gana skirtingas, kai kurie teigė, kad mažai tikėtina, jog politinė aplinka pasikeis, todėl pastangos aktyviau dalyvauti dažnai tampa sudėtingesnės, o kitos mano, kad kai kuriuos pokyčius galima inicijuoti tokiomis priemonėmis kaip Europos piliečių iniciatyva ar piliečių dialogas.

Kur yra jaunimas?“

Toliau vyko pokalbis jaunimo dalyvavimo klausimu. Malta yra viena iš trijų Europos šalių, kuriose amžius, nuo kurio suteikiama balsavimo teisė, yra jaunesnis nei 18 metų (kitos dvi šalys yra: Austrija 16 ir Graikija 17). Praėjusiais metais Malta sumažino balsavimo teisę iki 16 metų. Dalyviai išreiškė susirūpinimą, kad jaunimas nepakankamai žino apie politiką arba nepakankamai domisi, kad jam būtų suteiktas toks svarbus vaidmuo. Jie taip pat pabrėžė, kad šiuo metu jaunimas nepakankamai dalyvauja ir kad reikia rasti sprendimus, kaip atkreipti jų dėmesį į jiems rūpimus visuomenės klausimus. Adrian Dominic Ellul nurodė, kad Maltos jaunimo taryba imasi veiksmų, kad į mokyklų mokymo programas įtrauktų daugiau informacijos apie politiką, aktyvų pilietiškumą, dalyvaujamąją demokratiją ir kt.

Susibūrę aptarti idėjas ir jomis dalytis

Po vaisingų atvirų diskusijų dalyviai dar kartą išsakė savo nuomonę apie tai, kaip propaguoti piliečių iniciatyvą, ir suteikė jiems naudingų patarimų ir priemonių iniciatyvai pradėti.

 

Nors grupė nustatė tam tikrų problemų, jos labai teigiamai vertino Europos piliečių iniciatyvą ir išvardijo daug sprendimų, kaip įveikti sunkumus, su kuriais jie gali susidurti. Pagrindinis rezultatas buvo vieningas įsitikinimas, kad iniciatyva turi būti vykdoma pozityviai, kaip galimybė pradėti diskusijas, paskatinti žmones kalbėti ir veikti. Viena iš pagrindinių atsiradusių idėjų yra tai, kaip svarbu šią iniciatyvą paversti humanitariniu, kad ji būtų lengvai suprantama ir suprantama plačiajai auditorijai, kad žmonės galėtų joje dalyvauti.

Grupė taip pat pateikė keletą novatoriškų idėjų, pavyzdžiui:

  • Kuravimo programos, palengvinančios prieigą su ankstesniais iniciatyvos organizatoriais, sukūrimas;
  • Paskirti ambasadorius ir nuomonės formuotojus siekiant propaguoti iniciatyvą ir padaryti ją matomesnę;
  • Suburti laisvus mąstytojus per renginius, praktinius seminarus ir t. t.

Apskritai seminare dalyviams buvo suteikta galimybė pasidalyti savo idėjomis ir rūpesčiais. Tikimės susitikti su daugiau Nyderlandų piliečių iniciatyvos „Demokratija Alyvybė“ metu! Festivalis – kitas mūsų renginys šiais metais.

Pateikite komentarą

Norėdami parašyti komentarą turite prisijungti arba prisiregistruoti.
Atsakomybės ribojimo pareiškimas. EPI forume pareikštos nuomonės atspindi tik jų autorių požiūrį ir jokiu būdu negali atspindėti Europos Komisijos arba Europos Sąjungos pozicijos.