Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Európska iniciatíva občanov: vzbudzovanie dôvery občanov, pokiaľ ide o iniciatívu

Dátum aktualizácie: 28/03/2019

Európska iniciatíva občanov Roadshow začala svoj druhý rok poldňovým seminárom o výmene poznatkov, ktorý sa konal 13. marca 2018 vo Vallette na Malte. Po úspešnom prvom roku cestovania po Európe a stretnutí s občanmi v Bulharsku, Litve, Poľsku, Českej republike, Francúzsku, Portugalsku a Rakúsku sa tím kampane opäť začal stretávať s viac angažovanými občanmi a naďalej zvyšovať informovanosť o európskej iniciatíve občanov ako nástroji participatívnej demokracie.

Poldňový seminár o výmene poznatkov vo Vallette bol prvou zastávkou európskej prehliadky v desiatich krajinách, na ktorej sa do konca roka uskutoční návšteva Holandska, Rumunska, Fínska, Estónska, Španielska, Grécka, Slovenska, Slovinska a Belgicka.

Na seminári sa zišlo niekoľko občanov z občianskej spoločnosti, ktorí pracujú v rôznych oblastiach a pôsobia v oblasti participatívnej demokracie. Cieľom seminára bolo poskytnúť účastníkom užitočné informácie o európskej iniciatíve občanov, zvýšiť ich znalosti o tomto nástroji a poskytnúť im dôveru, pokiaľ ide o iniciatívu.

 

 

Adrian Dominic Ellul, podpredseda Maltskej rady mládeže, moderoval konferenciu, ktorá ponúkla neformálnu a participatívnu atmosféru nabádajúcu účastníkov, aby sa aktívne angažovali.

 

 „Apatia“ – označená ako najväčšia výzva pre demokraciu a politickú angažovanosť

Apatia. Toto bolo kľúčové slovo, ktoré vyšlo z rozhovoru medzi moderátorom, Adrianom Dominicom Ellulom, Yanou Pargovou, riaditeľkou kampane #EUTakeTheInitiative, Mélissom Capiotom, koordinátorkou kampane #EUTakeTheInitiative a účastníkmi. Publikum zdieľalo svoje obavy v súvislosti so skutočnosťou, že čoraz viac občanov v celej Európe si vytvára silný pocit ľahostajnosti a upúšťa sa od využívania svojich občianskych práv.

Tento pocit apatie má svoj pôvod v rastúcej myšlienke, že občania nie sú vypočutí svojimi zástupcami a že ich konanie sa nemôže skutočne zmeniť. Účastníci však zdôraznili, že európska iniciatíva občanov je pozitívnym nástrojom v boji proti apatii a chceli sa o nej dozvedieť viac. Mnohí účastníci jasne uviedli, že by sa chceli viac zapojiť, ale nevedia, ako. Zhodli sa na tom, že európska iniciatíva občanov im poskytuje dobrý pracovný rámec a príležitosti na navrhnutie zmien.

 

 

„Politická scéna Malty a aktívne občianstvo“

 

Účastníci hovorili o maltskej politickej scéne počas rozhovoru a objasnili hlboko zakorenenú politickú dualitu. Vysvetlili, že politika je rodinnou záležitosťou a má veľký vplyv na maltských občanov a ich každodenný život. Účastníci diskutovali o tom, či je tento faktor prospešný alebo nevýhodný pre aktívne občianstvo. Miestnosť bola v tejto veci dosť nejednotná, pričom niektorí uviedli, že politická situácia sa pravdepodobne nezmení, a preto sa úsilie o väčšie zapojenie často komplikuje, zatiaľ čo iní sa domnievajú, že určité zmeny možno iniciovať, a to prostredníctvom nástrojov, ako je európska iniciatíva občanov alebo dialóg s občanmi.

Kde je mládež?“

Diskusia pokračovala v bode angažovanosti mládeže. Malta je jednou z troch európskych krajín, kde je vek oprávňujúci na účasť vo voľbách nižší ako 18 rokov (ďalšie dve krajiny zahŕňajú: Rakúsko 16 a Grécko 17). Minulý rok Malta znížila vek oprávňujúci na účasť na voľbách na 16 rokov. Účastníci vyjadrili znepokojenie nad tým, že mládež dostatočne nevie o politike alebo nepreukazuje dostatočný záujem o to, aby mohla zohrávať takú dôležitú úlohu. Zdôraznili tiež, že mladí ľudia sa v súčasnosti dostatočne nezapojili a že je potrebné nájsť riešenia, ktoré by upriamili ich pozornosť na spoločenské otázky, ktoré sa ich týkajú. Adrian Dominic Ellul uviedol, že Maltská rada mládeže prijíma opatrenia s cieľom zahrnúť do školských osnov viac informácií o politike, aktívnom občianstve, participatívnej demokracii atď.

Stretnutie s cieľom diskutovať a podeliť sa o nápady

Po plodnej otvorenej diskusii účastníci získali ďalšie slovo a poskytli im užitočné tipy a nástroje na spustenie iniciatívy.

 

Hoci skupina identifikovala niektoré výzvy, bola veľmi pozitívna, pokiaľ ide o európsku iniciatívu občanov, a uviedla mnohé riešenia na prekonanie ťažkostí, s ktorými sa môžu stretnúť. Hlavným výsledkom bolo jednomyseľné presvedčenie, že iniciatíva sa musí realizovať pozitívnym spôsobom ako príležitosť podnietiť diskusiu, aby ľudia hovorili a konali. Jedným z kľúčových nápadov, ktoré sa objavili, je význam ľudskosti iniciatívy, jej pochopiteľnosti a čitateľnosti pre širokú verejnosť, aby sa ľudia chceli zapojiť.

Skupina prišla aj s niekoľkými inovatívnymi nápadmi, ako napríklad:

  • Vytvorenie mentorského programu uľahčujúceho prístup predchádzajúcich organizátorov iniciatívy;
  • Menovanie veľvyslancov a vplyvných osobností na podporu iniciatívy a jej zviditeľnenie;
  • Spájanie slobodných mysliteľov počas podujatí, seminárov atď.

Seminár celkovo poskytol účastníkom priestor na to, aby sa podelili o svoje nápady a obavy. Tešíme sa na stretnutie s viacerými občanmi v Holandsku počas podujatia Demokracia Alive! Festival, náš nasledujúci koniec v tomto roku.

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.