Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

Eiropas pilsoņu iniciatīva: sniegt pilsoņiem pārliecību uzņemties iniciatīvu

Atjaunināšanas datums: 28/03/2019

Eiropas pilsoņu iniciatīva aizsākās otro gadu, un 2018. gada 13. martā Valletā, Maltā, notika pusdienu ilgs zināšanu apmaiņas darbseminārs. Pēc veiksmīgā pirmā gada, kas ceļoja pa Eiropu un tikās ar pilsoņiem Bulgārijā, Lietuvā, Polijā, Čehijas Republikā, Francijā, Portugālē un Austrijā, kampaņas komanda atkal sāka tikties ar aktīvākiem pilsoņiem un turpināt palielināt informētību par Eiropas pilsoņu iniciatīvu kā līdzdalības demokrātijas instrumentu.

Pusdienu ilgais zināšanu apmaiņas darbseminārs Valetā bija pirmā desmit valstu Eiropas tūrisma apstāšanās apstāšanās, kurā līdz gada beigām apmeklēs Nīderlandi, Rumāniju, Somiju, Igauniju, Spāniju, Grieķiju, Slovākiju, Slovēniju un Beļģiju.

Darbseminārā piedalījās vairāki pilsoņi no pilsoniskās sabiedrības, kas strādā dažādās jomās un aktīvi darbojas līdzdalības demokrātijas jomā. Semināra mērķis bija sniegt dalībniekiem noderīgu informāciju par Eiropas pilsoņu iniciatīvu, uzlabot viņu zināšanas par šo rīku un dot viņiem pārliecību uzņemties iniciatīvu.

 

 

Maltas Jaunatnes padomes priekšsēdētāja vietnieks Adrian Dominic Ellul vadīja konferenci, kas piedāvāja neformālu un līdzdalības gaisotni, mudinot dalībniekus aktīvi iesaistīties.

 

 “Apātija” — atzīmēts kā lielākais izaicinājums demokrātijai un politiskajai iesaistei

Apātija. Tas bija galvenais vārds, kas radās sarunās starp moderatoru Adrian Dominic Ellul, Yana Pargova, #EUTakeTheInitiative kampaņas vadītāju, Mélissa Capiot, #EUTakeTheInitiative kampaņas koordinatoru un dalībniekiem. Auditorija pauda bažas par to, ka arvien vairāk iedzīvotāju visā Eiropā veido spēcīgu vienaldzības sajūtu un atsakās izmantot savas pilsoņu tiesības.

Šī apātijas sajūta sakņojas arvien pieaugošajā priekšstatā, ka iedzīvotāji netiek uzklausīti no viņu pārstāvju puses un ka viņu rīcība nevar patiesi mainīties. Tomēr dalībnieki uzsvēra, ka Eiropas pilsoņu iniciatīva ir pozitīvs instruments cīņā pret apātiju un vēlējās uzzināt vairāk par to. Daudzi dalībnieki skaidri norādīja, ka vēlas vairāk iesaistīties, bet ne vienmēr zina, kā to darīt. Viņi piekrita, ka Eiropas pilsoņu iniciatīva sniedz viņiem labu darba satvaru un iespējas ierosināt izmaiņas.

 

 

“Maltas politiskā vide un aktīvs pilsoniskums”

 

Sanāksmes dalībnieki runāja par Maltas politisko situāciju sarunu laikā, izgaismojot dziļi iesakņojušos politisko diverģenci. Viņi paskaidroja, ka politika ir ģimenes jautājums un tai ir liela ietekme uz Maltas pilsoņiem un viņu ikdienas dzīvi. Dalībnieki diskutēja par to, vai šis faktors ir labvēlīgs vai drīzāk ir nelabvēlīgs aktīvam pilsoniskumam. Telpa šajā jautājumā bija diezgan atšķirīga, daži norādīja, ka politiskā vide, visticamāk, nemainīsies, tāpēc centieni vairāk iesaistīties bieži vien ir sarežģītāki, savukārt citi uzskatīja, ka dažas izmaiņas var ierosināt, izmantojot tādus instrumentus kā Eiropas pilsoņu iniciatīva vai pilsoņu dialogs.

Kas ir jaunieši?”

Sarunas turpinājās jautājumā par jauniešu iesaisti. Malta ir viena no trim Eiropas valstīm, kurās balsstiesīgais vecums ir mazāks par 18 gadiem (pārējās divas valstis ir: Austrija 16 un Grieķija 17). Pagājušajā gadā Malta samazināja balsstiesīgo vecumu līdz 16 gadiem. Dalībnieki pauda bažas, ka jaunieši nav pietiekami informēti par politiku vai nav pietiekami ieinteresēti, lai viņiem tiktu piešķirta tik svarīga loma. Viņi arī uzsvēra, ka mūsdienās jaunieši nav iesaistījušies un ka ir jārod risinājumi, lai pievērstu viņu uzmanību sociālajiem jautājumiem, kas viņus skar. Adrian Dominic Ellul norādīja, ka Maltas Jaunatnes padome veic pasākumus, lai skolu mācību programmās iekļautu vairāk informācijas par politiku, aktīvu pilsoniskumu, līdzdalības demokrātiju utt.

Tikšanās, lai apspriestu idejas un dalītos ar tām

Pēc auglīgas atklātas diskusijas dalībnieki vēl vairāk varēja paust viedokli par to, kā veicināt pilsoņu iniciatīvu, un sniedza viņiem noderīgus padomus un rīkus iniciatīvas uzsākšanai.

 

Lai gan grupa apzināja dažas problēmas, tās bija ļoti pozitīvas attiecībā uz Eiropas pilsoņu iniciatīvu un uzskaitīja daudzus risinājumus, lai pārvarētu grūtības, ar kurām tās varētu saskarties. Galvenais rezultāts bija vienprātīgs uzskats, ka iniciatīva ir jāīsteno pozitīvi, jo tā ir iespēja rosināt debates, panākt, lai cilvēki sarunātos un rīkotos. Viena no galvenajām idejām, kas radās, ir tas, cik svarīgi ir šo iniciatīvu humānizēt, padarīt to viegli saprotamu un saprotamu plašai auditorijai, lai cilvēki vēlētos iesaistīties.

Grupa arī nāca klajā ar dažām inovatīvām idejām, piemēram:

  • Izveidot mentorēšanas programmu, kas atvieglotu piekļuvi iepriekšējiem iniciatīvas organizatoriem;
  • Iecelt vēstniekus un ietekmētājus, lai veicinātu iniciatīvu un padarītu to redzamāku;
  • Sapulcināt bezmaksas domātājus pasākumos, darbsemināros u. c.

Kopumā darbseminārs deva dalībniekiem iespēju dalīties savās idejās un bažās. Mēs ceram tikties ar lielāku skaitu iedzīvotāju Nīderlandē “Demokrātija” laikā! Festivāls, mūsu nākamā apstāšanās šogad.

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.