Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Ponaučenia z iniciatív miestnych/národných občanov, ktoré môžu podporiť európske iniciatívy občanov

Autor/autorka: Daniela Vancic |
Dátum aktualizácie: 03/04/2020 |
Počet zobrazení: 2637

Aké sú ponaučenia z miestnej a/alebo národnej iniciatívy občanov zameranej na demokraciu, ktorá môže informovať, pomáhať a podporovať organizátorov európskej iniciatívy občanov, pokiaľ ide o vedomosti, zručnosti a vytváranie sietí?

1
Hlas

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.

Komentáre

Inactive user | 06/04/2020

Myslím si, že je potrebné začať od nadácií. Prvým krokom je zlepšenie dôvery v demokraciu na miestnej a národnej úrovni. Proces politickej socializácie prebieha na vnútroštátnej úrovni. Občianska výchova v stredných školách zohráva dôležitú úlohu. Na základe toho sa buduje povedomie o aktívnom občianstve. Aktívne občianstvo si vyžaduje čas, zdroje, zapojenie. Mnohí ľudia si nemôžu dovoliť aktívne občianstvo. Je potrebné posilniť postavenie jednotlivca, občana. Ďalšia kľúčová úroveň je občianska spoločnosť/MVO. Je potrebné posilniť rozvoj a profesionalizáciu MVO v Slovinsku. Podporovať integráciu do európskych sietí a budovanie kapacít s cieľom stať sa súčasťou európskych koalícií, ktoré zbierajú podpisy pre iniciatívy občanov. Tým sa vytvorí kapacita a potreba európskej iniciatívy občanov v Slovinsku.

Inactive user | 16/04/2020

Približne 34 krajín z 107 volebných demokracií uvedených v databáze Direct-Democratic Navigator pozná nástroj účasti na vnútroštátnej úrovni.
Iniciatíva v rámci programu – ako európska iniciatíva občanov – vyzýva občanov, aby parlamentu alebo príslušnému orgánu navrhli zákony alebo opatrenia týkajúce sa určitých otázok. V právnych vzoroch sa zvyčajne stanoví minimálny počet podpisov, ktoré sa majú zozbierať v určitej lehote, a ďalšie formálne pravidlá, ktoré sa majú dodržiavať, kým sa orgánom nepredloží úspešný program.

Jednou z najkritickejších otázok tohto právneho návrhu je skutočnosť, že rozhodnutie o návrhu stále prijíma len zákonodarca.

V prípade Španielska, napríklad od roku 1983 do roku 2019, španielsky ľud predložilo viac ako 170 iniciatív programu. Parlament prijal napokon len jeden návrh.

Španielsky príklad veľmi jasne ukazuje slabé miesto pri stanovovaní iniciatívy. Zdá sa, že prípady v súvislosti s európskou iniciatívou občanov nie sú odlišné od prípadov v iných krajinách. Z dlhodobého hľadiska tieto skúsenosti môžu viesť k frustrácii a horkosti zo strany ľudí.

Na druhej strane by existovala alternatíva: Občianska iniciatíva, v rámci ktorej občania navrhujú určité opatrenie a napokon sa o nej môžu rozhodnúť. Najdôležitejším príkladom je Švajčiarsko. Od roku 1996 do roku 2016 švajčiarski voliči hlasovali 86-krát na návrhoch iniciovaných občanmi. Nie všetky sa stali napokon právnymi predpismi. Ľudia sa však mohli rozhodnúť.

Skúsenosti na celom svete ukazujú:

Potrebuje

Dostatok času na to, aby občania splnili požiadavky právneho návrhu o nástroji priamej demokracie (napr. zber podpisov)

Jednoduchý prístup k nástroju (predbežné formálne požiadavky atď.)

A najdôležitejšie: aktívna účasť na procese rozhodovania.

Pokiaľ ide o európsku iniciatívu občanov, môže to znamenať

Predĺžiť lehotu na zhromaždenie podpisov alebo aj zdržať sa zmeškania lehoty

Po predložení úspešnej európskej iniciatívy občanov: zaviesť viac príležitostí pre ľudí, aby sa zapojili do rozhodovacieho procesu, napr. zavedením štátnych porôt a/alebo poskytnutím možnosti na predloženie ich žiadosti v Európskej rade.

Inactive user | 10/02/2021

Dobrý deň! Toto nie je spam, nie je potrebné urobiť nič, hoci ak sa podelíte na svojich sociálnych sieťach, určite je to plus. Pomáham osobe a opýtam sa vás to isté. Nikto nenúti, aby ste niečo urobili, vyhľadajte, môžete ho zverejniť, čím viac ľudí poznáte, tým lepšie. Na odkaze nie sú žiadne vírusy a nemusíte si sťahovať nič.https://gogetfunding.com/neuroblastoma-of-the-left-adrenal-gland/

Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.