Glavni sadržaj
Forum europske građanske inicijative

Pouke izvučene iz inicijativa lokalnih/nacionalnih građana kojima se mogu poduprijeti inicijative europskih građana

Autor: Daniela Vancic |
Ažurirano: 03/04/2020 |
Broj pregleda: 2641

Koje su lekcije naučene iz lokalne i/ili nacionalne građanske inicijative participativne demokracije koja može poslužiti kao izvor informacija, pomoći i pomoći organizatorima europske građanske inicijative u pogledu znanja, vještina i mreže?

1
Glas

Unos komentara

Da biste mogli ostaviti komentar, morate proći provjeru autentičnosti ili se registrirati.

Komentari

Inactive user | 06/04/2020

Mislim da je potrebno krenuti od temelja. Prvi je korak povećanje povjerenja u demokraciju na lokalnoj i nacionalnoj razini. Politička socijalizacija odvija se na nacionalnoj razini. Važnu ulogu ima građansko obrazovanje u srednjim školama. Na temelju toga gradi se svijest o aktivnom građanstvu. Aktivno građanstvo zahtijeva vrijeme, sredstva, angažman. Mnoge osobe ne mogu si priuštiti aktivno građanstvo. Potrebno je ovlastiti pojedinca, građanina. Sljedeća je ključna razina civilno društvo/nevladine organizacije. Potrebno je ojačati razvoj i profesionalizaciju nevladinih organizacija u Sloveniji. Promicati integraciju u europske mreže i izgradnju kapaciteta kako bi postala dio europskih koalicija koje prikupljaju potpise za građanske inicijative. Time će se stvoriti kapaciteti i potreba za europskom građanskom inicijativom u Sloveniji.

Inactive user | 16/04/2020

Diljem 107 zemalja u svijetu 34 izbornih demokracija navedenih u bazi podataka – Odbor za navigatora s pogonom koji se nalazi u bazi podataka upoznat je s alatom za sudjelovanje u okviru inicijative u okviru programa na nacionalnoj razini.
Inicijativa dnevnog reda, kao europska građanska inicijativa, poziva građane da iznesu zakone ili mjere o određenim pitanjima za parlament ili nadležno tijelo. U pravilu su pravni modeli skup potrebnih potpisa koje je potrebno prikupiti u određenom roku i druga formalna pravila kako bi se, dok se uspješna inicijativa programa ne predstavi nadležnim tijelima.

Jedno od najkritičnijih pitanja tog pravnog oblika činjenica je da odluku o prijedlogu i dalje donosi zakonodavac.

U Španjolskoj je, na primjer, između 1983. i 2019. španjolski narod predstavio više od 170 inicijativa za program. Ali je parlament naposljetku prihvatio samo jedan prijedlog.

Na primjeru Španjolske vrlo se jasno vidi slaba točka inicijative dnevnog reda. Čini se da slučajevi EGI-ja nisu toliko različiti od slučajeva u drugim zemljama. Ta iskustva dugoročno mogu dovesti do frustracije i gorčine.

S druge strane, postojala bi alternativa: Građanska inicijativa, u kojoj građani predlažu određenu mjeru i konačno mogu odlučiti o njoj. Najistaknutiji primjer je Švicarska. Od 1996. do 2016. švicarsko biračko tijelo glasovalo je 86 puta o prijedlozima građana. Nije sve postalo konačno pravo. Međutim, građani su mogli odlučiti.

Iskustva diljem svijeta pokazuju:

Potrebno je

— dovoljno vremena kako bi se građanima ispunili zahtjevi pravnog oblika instrumenta izravne demokracije (npr. prikupljanje potpisa)

Jednostavan pristup instrumentu (preliminarni, formalni zahtjevi itd.)

I najvažnije: aktivno sudjelovanje u konačnom postupku odlučivanja.

U odnosu na europsku građansku inicijativu to može značiti

— produljenje roka za prikupljanje potpisa ili čak suzdržavanje od roka

Nakon podnošenja uspješne europske građanske inicijative: uvođenje više mogućnosti za sudjelovanje u postupku donošenja odluka, npr. uvođenjem izbornih komisija za građane i/ili davanjem prilika osobama da podnesu svoj zahtjev u okviru Europskog vijeća.

Inactive user | 10/02/2021

„Hlolo people!This not spam, ne treba ništa učiniti, iako ako dijelite na društvenim mrežama, onda je to svakako i plus. Pomažem osobi i pitam vas isto. Nitko vas ne prisiljava da učinite ništa, pogledate, možete ga objaviti, što više ljudi znaju, to bolje. Na poveznici nema virusa i ne morate preuzeti ništa.https://gogetfunding.com/neuroblastoma-of-the-left-adrenal-gland/

Izjava o ograničenju odgovornosti: Mišljenja izražena na forumu europske građanske inicijative isključivo odražavaju stajalište njihovih autora i ni na koji se način ne mogu smatrati odrazom stajališta Europske komisije ili Europske unije.