Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Európsky inštitút akademického farmaceutického rozvoja

Autor/autorka: Inactive user |
Dátum aktualizácie: 11/05/2021 |
Počet zobrazení: 644

Počas krízy spôsobenej koronavírusom vidíme, že vakcíny sa pomerne rýchlo vyvíjajú a testujú.
Ale nie tí, ktorí pracovali, dostanú odmenu.
Výskumní pracovníci sú dobre platení, ale rabovanie smeruje k akcionárom.

Dôvod, prečo k tomu dochádza, je zrejmý: Európske akademické financovanie farmaceutického výskumu nefunguje dobre:
Výskumní pracovníci majú zvyčajne dočasné projektové zmluvy s nízkou alebo miernou mzdou. Investori ich tak môžu ľahko odstrániť len prísľubom stabilného karreerpatu.

V konečnom dôsledku to stratíme všetci: Európski daňoví poplatníci platia za očkovanie príliš veľa a peniaze nesmerujú výskumníkovi, ale akcionárom.

To by sa malo zmeniť zriadením Európskeho farmaceutického výskumného ústavu, v ktorom farmaceutickí výskumní pracovníci dostanú dôstojnú odmenu a kariérny postup. Aby sa neodchádzali do odvetvia.

Nejde len o koronavakíny, ale aj o liečbu rakoviny a zriedkavých chorôb, kde je stanovovanie cien stanovené pre trh: čo sú ochotné zaplatiť za liečenie pacientov.

1
Hlas

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.

Komentáre

Inactive user | 11/05/2021

Hlasoval som tiež za to, aby sa očkovacie látky a lieky vyvíjali, skúmali a dodávali do verejnej sféry bez patentov.

Julia Hadjikyriacou | 24/06/2021

Ja 100 % súhlasím.

Inactive user | 17/05/2021

Je naliehavo potrebné zvýšiť verejné financovanie. Nejde len o pandémiu koronavírusu. Uvažuje sa tu len o baktériách rezistentných voči antibiotikám, kde by bol naliehavo potrebný ďalší výskum.

Položila by som otázku lepšieho financovania výskumu, nie však otázku patentov. Okrem veľmi potrebného štátneho financovania a ústavov existuje aj výskum v súkromnom sektore. Kde by sa mali súkromné spoločnosti naďalej nabádať, aby vykonávali výskum, ak by už neexistovali patenty?

Julia Hadjikyriacou | 24/06/2021

Mojím osobným názorom je, že výskum očkovacích látok proti pandémii sa musí znárodniť s nulovými ziskami. Alebo aspoň s veľmi minimálnymi ziskami. Tento hlad a súhlas veľkých farmaceutických spoločností za miliardy ziskov viedol k zneužívaniu zákona o núdzových povoleniach na použitie. Vidíme opätovne určené lieky, o ktorých sa viackrát preukázalo, že bránia tomu, aby bol vírus replikovaný, vymazaný, cenzurovaný a neponúkaný ľuďom, pretože spoločnosti zaoberajúce sa očkovacími látkami stratia povolenie na núdzové použitie. Ľudia môžu jednoducho trpieť alebo zomrieť kvôli dojeniu rozpätia predaja, ktoré EUA ponúka očkovacie látky na klinické skúšanie. Nehovoriac o neetickej praxi používania technológie mRNA na masy ľudí, ktorá sa predtým nikdy netestovala na ľuďoch. V mojej členskej krajine Cyprus väčšina ľudí ani nie je informovaná o charaktere klinického skúšania očkovacej látky ani o kompenzačnom programe EÚ COVAX za poškodenie očkovacej látky. Ide o hrozný čas v histórii EÚ, ktorý sa nikdy nesmie opakovať.

Inactive user | 24/06/2021

Nie je potrebné znárodňovať a ukladať nulové zisky, stačí odstrániť patenty na vytvorenie hospodárskej súťaže, aby malé farmaceutické spoločnosti mohli vyrábať lieky lokálne bez obmedzení a povinností voči veľkým podnikovým lekárňam.

Nie je potrebné znárodňovať, ale namiesto toho môžeme podporiť verejnú inštitúciu v celej Európskej únii zameranú na vývoj a výrobu očkovacích látok z verejných prostriedkov. Nie je potrebné odstrániť existujúce spoločnosti – nielenže je príliš radikálna a externá, ale nie je vôbec prospešná pre nikoho, dokonca ani pre spotrebiteľov.

Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.