Направо към основното съдържание
Форум на Европейската гражданска инициатива

Европейски институт за академично фармацевтично развитие

Автор: Inactive user |
Актуализирано на: 11 May 2021 |
Брой прегледи: 657

С кризата с коронавируса виждаме, че ваксините се разработват и изпитват доста бързо.
Но не тези, които свършиха работата, получават възнаграждението.
Изследователите са добре платени, но грабежът отива на акционерите.

Причината за това е очевидна: Европейското академично финансиране за фармацевтични изследвания не напредва добре:
Изследователите обикновено имат временни договори по проекти за ниско или умерено заплащане. Така инвеститорите могат лесно да се откажат от тях само чрез обещанието за стабилна пътека.

В крайна сметка всички ние губим: Европейските данъкоплатци плащат твърде много за ваксинацията и парите не отиват на изследователя, а на акционерите.

Това следва да се промени, като се създаде европейски институт за фармацевтични изследвания, в който фармацевтичните изследователи получават достойно заплащане и кариера. Така че те да не се отдалечават към индустрията.

Не става въпрос само за коронавацини, но и за лечение на рак и лечение на редки заболявания, при които ценообразуването се определя на пазара: какво правителствата са готови да платят, за да лекуват пациентите.

1
Глас

Оставете коментар

За да можете да добавяте коментари, трябва да влезете в системата или да се регистрирате.

Коментари

Inactive user | 11 May 2021

Гласувах също така ваксините и лекарствата, разработени, проучени и доставяни, да бъдат регистрирани като обществено достояние, без патенти.

Julia Hadjikyriacou | 24 June 2021

100 % съгласен съм.

Inactive user | 17 May 2021

Налице е спешна необходимост от увеличаване на публичното финансиране. Това не е само пандемията от коронавирус. Тук се разглеждат само резистентните към антибиотици бактерии, при които спешно ще са необходими повече научни изследвания.

Бих поставил въпроса за по-доброто финансиране на научните изследвания, но не и за патентите. В допълнение към така необходимото държавно финансиране и институти съществуват и изследвания в частния сектор. Къде следва да продължат да се насърчават частните дружества да извършват научни изследвания, ако вече няма да има патенти?

Julia Hadjikyriacou | 24 June 2021

Моето лично мнение е, че научните изследвания на пандемични ваксини трябва да бъдат национализирани с нулеви печалби. Или най-малкото с много минимални печалби. Този глад и алчността на големи фармацевтични компании за милиарди печалби доведе до злоупотреба със закона за разрешение за употреба при извънредни ситуации. Свидетели сме на лекарства с променена употреба, които многократно са се доказали, за да се попречи на възпроизвеждането на вируса да бъде потиснато, изтрито, цензурирано и да не бъде предлагано на хората, тъй като дружествата за ваксини ще загубят разрешението си за употреба при извънредни ситуации. На хората се позволява просто да страдат или умират с цел доене на прозореца за продажби, който КЕС предлага ваксини за клинични изпитвания. Нека не говорим за неетична практика на използване на иРНК технология върху маси от хора, които никога досега не са били изпитвани върху хора. В моята държава – членка на ЕС Кипър, повечето хора дори не са информирани за естеството на клиничното изпитване на ваксината или за схемата на ЕС за компенсация COVAX за щети, нанесени на ваксината. Това е ужасно време в историята на ЕС, което никога не трябва да се повтаря отново.

Inactive user | 24 June 2021

Няма нужда от национализация и налагане на нулеви печалби, достатъчно е да се премахнат патентите, за да се създаде конкуренция, така че малките фармацевтични дружества да могат да произвеждат лекарства на местно равнище без ограниченията и задълженията към големите корпоративни аптеки.

Не е необходимо да се национализираме, но вместо това можем да подкрепим публична институция в целия Европейски съюз за разработване и производство на ваксини с публични средства. Не е необходимо да премахваме съществуващите предприятия – не само това, което е твърде радикално и външно, то изобщо не е от полза, нито за никой, нито дори за потребителите.