Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Využitie potenciálu miest a regiónov na podporu európskej participatívnej demokracie a boja proti zmene klímy

Dátum aktualizácie: 08/12/2020

Čo má COVID-19 a núdzová situácia v oblasti klímy spoločné? Okrem toho, že miestne orgány verejnej správy (starostovia a regionálni guvernéri) sú hlavnými globálnymi obavami v roku 2020, často sa snažia viac sa zapojiť do boja, vyhlasovať spoločné výzvy a výzvy alebo formalizovať siete, v ktorých sa na celoeurópskej úrovni diskutuje o najlepších postupoch a spoločných stratégiách.

Tento prístup sa vzťahuje aj na európske iniciatívy občanov, kde je užitočná a dôležitá pre tých, ktorí vedú európske iniciatívy občanov, ako aj pre samotné orgány miestnej samosprávy, aby boli prepojené na politickej úrovni a pomohli zabezpečiť progresívnu budúcnosť participatívnej demokracie a európskej iniciatívy občanov. Takto môžu európski občania získať dôležité (často neznáme) informácie o svojich demokratických právach, zatiaľ čo obce môžu zvýšiť svoj politický vplyv. Obidva účinky pomáhajú občanom priblížiť a viac sa zapájať do politiky EÚ.

Úloha obcí a regiónov má zásadný význam na politickej scéne EÚ, a to z hľadiska rozhodovania a tvorby a vykonávania politík, ako aj z hľadiska posilňovania nástrojov participatívnej demokracie. Vynakladá sa veľa investícií na informovanie európskych občanov na všetkých úrovniach o ich hlasovacích právach, ale plne funkčná európska demokracia si vyžaduje aj maximálnu úroveň informovanosti o právach občanov týkajúcich sa participatívnej demokracie.

Iniciatíva StopGlobalWarming.eu, ktorej cieľom je prinútiť Európsku komisiu, aby prijala politiku stanovovania cien uhlíka, doteraz bola úspešná pri získavaní politickej podpory a pákového efektu prostredníctvom zamerania sa na obce. Palermo (Taliansko), Dortmund (Nemecko) a Dublin (Írsko) patria medzi prvé mestá, ktoré verejne podporili európsku iniciatívu občanov a zaviazali sa informovať svojich občanov o možnosti podpísať ju na svojom webovom sídle. Stredne veľké mesto Aprilia v Taliansku je prvým mestom v Európe, ktoré na svojej webovej stránke uvádza odkaz na systém zberu údajov StopGlobalWarming.eu. Túto iniciatívu podporil aj región Lazio a hodnotiteľ organizácie Climate Enrica Onorati zaznamenal video, v ktorom vyjadril podporu politikám stanovovania cien uhlíka a dôležitej úlohe participatívnej demokracie pri propagácii tohto návrhu.

Palermo bolo prvým mestom, ktoré verejne podporilo kampaň StopGlobalWarming.eu, ktorá viedla cestu k ďalším mestským a regionálnym aktivitám podpory. Paolo Petralia Camassa, zástupca primátora mesta Palermo, sa zúčastnil maratónu HEY EU, TAX CO2, ktorý zorganizovala StopGlobalWarming.eu, pričom vysvetlil dôvod tejto podpory:

„...mestská správa má politické spektrum miestnej reality a toto politické vnímanie nám umožňuje, aby sme ako prvé uznali dôsledky globálneho otepľovania a všeobecných otázok súvisiacich so zmenou klímy.“

Miestna samospráva má niekoľko charakteristík, ktoré ju robia základným prvkom participatívnej demokracie, ideálnym bodom stratégie kampane európskej iniciatívy občanov a jednoduchou a dôležitou líniou činnosti pre angažovaných občanov, ktorí chcú postaviť opatrenia v oblasti klímy do jadra demokratických procesov.

Najdôležitejším aspektom miestnej úrovne z politického hľadiska je jeho blízkosť k občanom. Na tejto úrovni, napríklad vo voľbách pre starostov alebo členov miestnych zastupiteľstiev, môžu občania vidieť užšie prepojenie medzi ich hlasovaním a vplyvom tohto hlasovania na ich každodenný život. Vidia zmeny, ktoré často ovplyvnili oveľa priamo ako na vnútroštátnej alebo nadnárodnej volebnej úrovni. V posledných rokoch miestne samosprávy zvýšili svoj záväzok poskytovať občanom miestne nástroje na konzultácie s občanmi a dokonca aj na diskusiu. Najznámejšími príkladmi sú okrem iného mestá Barcelona, Madrid, Miláno, ktoré aktivovali nástroje, ako je participatívne zostavovanie rozpočtu a vedú k participatívnej demokracii na miestnej úrovni. Zahrnutie európskej iniciatívy občanov do tohto vyvíjajúceho sa rámca participatívnej demokracie môže exponenciálne urýchliť vplyv európskeho aktivizmu a posilnenie pocitu európskeho občianstva.

Aktivisti celoeurópskeho hnutia Eumans!ktorí sa zúčastňujú na európskej iniciatíve občanov StopGlobalWarming.eu, spustili osobitný druh akcie: kontaktovanie primátorov a starostov, obecných a regionálnych zastupiteľstiev s cieľom vyzvať ich, aby podporili vzor miestneho uznesenia StopGlobalWarming.eu (ktorý nájdete nižšie a v tomto čísle fóra európskej iniciatívy občanov), ktorý vychádza z dvoch hlavných pilierov:

1) Formálna podpora návrhu politiky stanovovania cien uhlíka
2) Záväzok informovať občanov o možnosti podpísať európsku iniciatívu občanov.

Keď sa obecné orgány zaviažu podporovať kampaň, poskytujú publicitu svojim občanom, ktorí predtým ešte nikdy nepočuli o európskej iniciatíve občanov. Týmto spôsobom toto politické prepojenie a následná osveta pomáhajú prepojiť záležitosti na úrovni EÚ s tými, ktorí o ne zvyčajne nikdy nepreukazujú záujem alebo povedomie o nich.

Aktívna podpora takýchto významných politických predstaviteľov okrem toho zvyšuje aj politický vplyv iniciatívy a jej všeobecné povedomie a zameranie na médiá. Mestské a regionálne orgány majú medzi sebou často úzke väzby a ako v našom prípade s primátormi Palerma a Dortmundu môže miestna podpora viesť k reťazovej reakcii.

Zameranie sa na obce môže viesť aj k prínosom v úsilí o zvýšenie účasti občanov na európskych iniciatívach občanov a politike EÚ vo všeobecnosti. Ak by guvernéri obcí začali informovať svojich občanov viac o občianskych hnutiach, ktoré sa ich týkajú, ako sú európske iniciatívy občanov, exponenciálne to zvýši informovanosť o týchto nedostatočne využívaných demokratických nástrojoch. To funguje v oboch smeroch. Keďže starostovia a miestne orgány zvyšujú svoje zapojenie do obáv na úrovni EÚ, politické vedenie EÚ viac uzná dôležitú úlohu, ktorú môžu mať obce v našom demokratickom systéme. Okrem toho vo veku, v ktorom sa obyvateľstvo veľkých miest často ocitá v rozpore s politickým konsenzom ostatných obyvateľov ich krajín, je zvýšenie politického vplyvu miest vítaným prínosom pre občianske hnutia, ako aj pre širšie obyvateľstvo týchto mestských oblastí.

ross

Bolo by zaujímavé preskúmať spolu s Európskym výborom regiónov, Európskym hospodárskym a sociálnym výborom a ostatnými európskymi inštitúciami a organizáciami zapojenými do posilňovania participatívnej demokracie možnosti systematizácie tejto praxe, napríklad podporou všetkých podporovateľov európskych iniciatív občanov v ich dosahu v miestnych obciach a regiónoch.

Ďakujeme Vám za prečítanie našej pozície – ak chcete vedieť viac o našej činnosti alebo ak chcete diskutovať o spoločných stratégiách na systematickejšie zapojenie miestnych orgánov do podpory európskych iniciatív občanov, uveďte svoje pripomienky.

Nezabudnite, ak máte čas, podpísať našu iniciatívu na stopglobalwarming.eu, ani si pozrieť, na čom sa zúčastňujete Eumans! na stránke https://eumans.eu/.
Odkaz na miestny návrh na webovom sídle Eumans https://eumans.eu/local-motion-municipalities-and-regions-stopglobalwarmingeu
 

Adam
virginia

Prispievatelia

Virginia Fiume

Virginia Fiume je koordinátorkou celoeurópskeho občianskeho hnutia Eumans, ktoré vedie občiansky výbor európskej iniciatívy občanov StopGlobalWarming.eu. Koordinuje tiež európske iniciatívy podporované vedou pre demokraciu. Viac ako 15 rokov skúseností v oblasti žurnalistiky a komunikácie a začatia činnosti v oblasti technológií v Severnej Amerike, na Blízkom východe a v rôznych európskych krajinách.

Adam Oliver je bojovníkom StopGlobalWarming.eu zameraným na Nemecko a severský región, pričom nedávno získal podporu primátora Frankfurtu nad Mohanom. Je tiež súčasným študentom správy životného prostredia MSc na Albert-Ludwigs-Universität Freiburg.

Môžete sa s nimi skontaktovať na fóre európskej iniciatívy občanov alebo kliknutím sem!

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.