Preskoči na glavno vsebino
Forum evropske državljanske pobude

Izkoriščanje potenciala mest in regij za spodbujanje evropske participativne demokracije in boja proti podnebnim spremembam

Spremenjeno dne: 08/12/2020

Kaj imata COVID-19 in podnebna kriza skupne? Lokalne uprave (župani in regionalni guvernerji) si poleg tega, da so v letu 2020 najbolj zaskrbljene na svetovni ravni, pogosto prizadevajo za večjo vključenost v boj, objavljanje skupnih razpisov in pozivov ali formalizacijo mrež, v katerih se na vseevropski ravni razpravlja o najboljših praksah in skupnih strategijah.

Ta pristop velja tudi za evropske državljanske pobude, kjer je koristno in pomembno tako za nosilce evropskih državljanskih pobud kot za občinske organe same, da so povezane na politični ravni in prispevajo k postopni prihodnosti participativne demokracije in evropske državljanske pobude. Na ta način lahko evropski državljani dobijo pomembne (pogosto neznane) informacije o svojih demokratičnih pravicah, občine pa lahko povečajo svoj politični vpliv. Oba učinka prispevata k zbliževanju državljanov in večji vključenosti v politiko EU.

Vloga občin in regij je bistvena na političnem prizorišču EU, tako pri odločanju kot pri razvoju in izvajanju politik, pa tudi pri krepitvi instrumentov participativne demokracije. Veliko naložb se vlaga v obveščanje evropskih državljanov na vseh ravneh o njihovih volilnih pravicah, vendar je za popolnoma delujočo evropsko demokracijo potrebna tudi najvišja raven ozaveščenosti o pravicah državljanov do participativne demokracije.

Vrhunec evropske državljanske pobude Stop GlobalWarming.eu, katere cilj je Evropsko komisijo prisiliti k sprejetju politike oblikovanja cen ogljika, je bil njen uspeh pri pridobivanju politične podpore in vzvoda s poudarkom na občinah. Palermo (Italija), Dortmund (Nemčija) in Dublin (Irska) so med prvimi mesti, ki so javno podprla evropsko državljansko pobudo in so se zavezala, da bodo svoje državljane obveščala o možnosti, da jo podpišejo na svoji spletni strani. Srednje veliko mesto Aprilia v Italiji je prvo mesto v Evropi, ki je na svoje spletno mesto vključilo povezavo do sistema zbiranja StopGlobalWarming.eu. Pobudo je podprla tudi regija Lacij, Assessor to Climate Enrica Onorati pa je posnel videoposnetek, v katerem je izrazila podporo politikam oblikovanja cen ogljika in pomembno vlogo participativne demokracije pri spodbujanju tega predloga.

Palermo je bilo prvo mesto, ki je javno podprlo kampanjo Stop GlobalWarming.eu, ki je vodila pot za nadaljnje mestne in regionalne prikaze podpore. Paolo Petralia Camassa, namestnik župana Palerma, se je udeležil maratona HEY EU, TAX CO2, ki ga je organiziral StopGlobalWarming.eu, in pojasnil razloge za to podporo:

„...mestne uprave imajo politični spekter lokalne realnosti in to politično dojemanje nam omogoča, da smo prvi, ki se zavedamo posledic globalnega segrevanja in splošnih vprašanj, povezanih s podnebnimi spremembami.“

Lokalna uprava ima številne značilnosti, zaradi katerih je bistvena značilnost participativne demokracije, idealna kot osrednja točka strategije kampanje evropske državljanske pobude, ter preprosta in pomembna oblika ukrepanja za predane državljane, ki želijo podnebne ukrepe vključiti v središče demokratičnih procesov.

Najpomembnejši politični vidik občinske ravni je njena bližina državljanom. Na tej ravni, na primer na volitvah za župane ali lokalne svetnike, lahko državljani vidijo tesnejšo povezavo med svojim glasovanjem in vplivom tega glasovanja na njihovo vsakdanje življenje. Spremembe, na katere so pogosto vplivale, lahko vidijo veliko bolj neposredno kot na nacionalni ali nadnacionalni volilni ravni. Lokalne uprave so v zadnjih letih povečale svojo zavezanost, da državljanom zagotovijo lokalne instrumente za posvetovanje z državljani in celo posvetovanje z njimi. Najbolj znani primeri so med drugimi mesta Barcelona, Madrid in Milano, ki so aktivirala instrumente, kot je participativno oblikovanje proračuna, in vodila participativno demokracijo na lokalni ravni. Vključitev evropske državljanske pobude v ta razvijajoči se okvir participativne demokracije lahko eksponentno pospeši učinek evropskega aktivizma in krepitev občutka evropskega državljanstva.

Aktivisti vseevropskega gibanja Eumans!ki sodelujejo v evropski državljanski pobudi StopGlobalWarming.eu, so sprožili posebno vrsto ukrepov: stopiti v stik z lokalnimi župani ter občinskimi in regionalnimi sveti, da bi jih pozvali, naj podprejo lokalno predlogo za reševanje Stop GlobalWarming.eu (ki jo najdete spodaj in v tej nižini na forumu o evropski državljanski pobudi), ki temelji na dveh glavnih stebrih:

1) formalna podpora predlogu politike oblikovanja cen ogljika
2) Zaveza za obveščanje državljanov o možnosti podpisa evropske državljanske pobude

Kadar se občinski organi zavežejo, da bodo podpirali kampanjo, zagotavljajo obveščanje javnosti svojim državljanom, ki doslej še niso niti slišali za evropsko državljansko pobudo. Na ta način ta politična povezava in poznejše ozaveščanje prispevata k povezovanju zadev na ravni EU s tistimi, ki jih običajno nikoli ne zanimajo ali se zanje ne zavedajo.

Poleg tega dejavna podpora takšnih pomembnih političnih predstavnikov povečuje tudi politični vzvod pobude ter splošno medijsko ozaveščenost in osredotočenost. Mestne in regionalne oblasti so med seboj pogosto tesno povezane, tako kot pri županih Palerma in Dortmunda lahko občinska podpora privede do verižne reakcije.

Osredotočenost na občine lahko prinese tudi koristi pri prizadevanjih za povečanje udeležbe državljanov v evropskih državljanskih pobudah in politiki EU na splošno. Če bodo občinski guvernerji začeli svoje državljane bolje obveščati o gibanjih državljanov, ki jih zadevajo, kot so evropske državljanske pobude, bo to eksponentno povečalo ozaveščenost o teh premalo uporabljenih demokratičnih orodjih. To deluje na oba načina. Z večjim sodelovanjem županov in lokalnih oblasti pri vprašanjih na ravni EU bo politično vodstvo EU bolj prepoznalo pomembno vlogo, ki jo lahko imajo občine v našem demokratičnem sistemu. Poleg tega je v dobi, ko se prebivalstvo velikih mest pogosto znajde v nepovezanosti s političnim soglasjem prebivalstva drugih držav, povečanje političnega vzvoda mest dobrodošlo za gibanje državljanov in širše prebivalstvo teh mestnih okrožij.

ross

Zanimivo bi bilo, da bi skupaj z Evropskim odborom regij, Evropskim ekonomsko-socialnim odborom ter drugimi evropskimi institucijami in organizacijami, ki sodelujejo pri krepitvi participativne demokracije, preučili, kako bi lahko to prakso sistematizirali, na primer s podporo vsem nosilcem evropskih državljanskih pobud pri njihovem ozaveščanju v lokalnih občinah in regijah.

Zahvaljujemo se vam za branje našega delovnega mesta – če želite izvedeti več o naših ukrepih ali če želite razpravljati o skupnih strategijah za bolj sistematično vključevanje lokalnih uprav v promocijo evropskih državljanskih pobud, navedite pripombe v nadaljevanju.

Prav tako ne pozabite, če imate čas, da pobudo podpišete na spletni strani https://eumans.eu/.
Povezava na lokalni predlog na spletni strani Eumans https://eumans.eu/local-motion-municipalities-and-regions-stopglobalwarmingeu
 

Adam
virginia

Avtorji člankov

Virginia Fiume

Virginia Fiume je koordinatorka vseevropskega državljanskega gibanja Eumans, ki vodi državljanski odbor evropske državljanske pobude StopGlobalWarming.eu. Usklajuje tudi evropske pobude, ki jih spodbuja znanost za demokracijo. Več kot 15 let izkušenj na področju novinarstva in komunikacije ter zagonskih tehnoloških podjetij v Severni Ameriki, na Bližnjem vzhodu in v različnih evropskih državah.

Adam Oliver je aktivist za StopGlobalWarming.eu, ki se je osredotočil na Nemčijo in nordijsko regijo, nedavno pa je podprl župan Frankfurta na Majni. Je tudi sedanji študent okoljskega upravljanja v mestu Albert-Ludwigs-Universität Freiburg.
Z njimi lahko
stopite v stik na forumu evropske državljanske pobude ali kliknete tukaj.

Komentiraj

Za dodajanje komentarjev se morate avtenticirati ali registrirati.
Izjava o omejitvi odgovornosti: Mnenja, izražena na forumu o evropski državljanski pobudi, odražajo izključno mnenja avtorjev in nikakor ne odražajo stališč Evropske komisije ali Evropske unije.