Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Využití potenciálu měst a regionů k podpoře evropské participativní demokracie a boje proti změně klimatu

Datum aktualizace: 08/12/2020

Co má pandemie COVID-19 a klimatická krize společná? Kromě toho, že se jedná o největší celosvětové problémy v roce 2020, jedná se také o dvě záležitosti, v nichž se místní správní orgány (majiři a regionální guvernéři) často snaží více zapojit do boje, vyhlašují společné výzvy a výzvy nebo formalizují sítě, v nichž se na celoevropské úrovni diskutuje o osvědčených postupech a společných strategiích.

Tento přístup se vztahuje i na evropské občanské iniciativy, kde je užitečné a důležité jak pro ty, kdo provádějí evropské občanské iniciativy, tak pro samotné obecní orgány, aby byly propojeny na politické úrovni a pomohly zajistit progresivní budoucnost participativní demokracie a evropské občanské iniciativy. Evropští občané tak mohou získat důležité (často dříve neznámé) informace o svých demokratických právech, zatímco obce mohou zvýšit svůj politický vliv. Oba účinky pomáhají přiblížit občany a více se zapojit do politiky EU.

Úloha obcí a regionů má zásadní význam na politické scéně EU, a to jak z hlediska rozhodování, rozvoje a provádění politik, tak z hlediska posilování nástrojů participativní demokracie. K informování evropských občanů na všech úrovních o jejich hlasovacích právech je vynakládáno mnoho investic, ale plně fungující evropská demokracie rovněž vyžaduje maximální informovanost o právech občanů v oblasti participativní demokracie.

Iniciativa Stop GlobalWarming.eu, jejímž cílem je přinutit Evropskou komisi, aby přijala politiku stanovování cen uhlíku, se doposud ukázala jako úspěšná při získávání politické podpory a vlivu prostřednictvím zaměření na obce. Palermo (Itálie), Dortmund (Německo) a Dublin (Irsko) patří mezi první města, která evropskou občanskou iniciativu veřejně podpořila a zavázala se informovat své občany o možnosti podepsat ji na svých internetových stránkách. Středně velké italské město Aprilia je prvním městem v Evropě, které na svých internetových stránkách uvádí odkaz na systém sběru Stop GlobalWarming.eu. Region Lazio tuto iniciativu podpořil a hodnotitelka Climate Enrica Onorati nahrála video, v němž vyjádřila svou podporu politikám stanovování cen uhlíku a důležitou úlohu participativní demokracie při prosazování tohoto návrhu.

Palermo byl prvním městem, které veřejně podpořilo kampaň Stop GlobalWarming.eu, která vedla cestu pro další městské a regionální projevy podpory. Paolo Petralia Camassa, místostarosta města Palermo, se zúčastnil marathonu HEY EU, TAX CO2 organizovaného společností Stop GlobalWarming.eu, a vysvětlil důvod této podpory:

„...městské správy mají politické spektrum místní reality a toto politické vnímání nám umožňuje být první, kdo rozpozná důsledky globálního oteplování a obecných otázek souvisejících se změnou klimatu.“

Místní správa má řadu vlastností, které ji činí zásadním rysem participativní demokracie, ideálním bodem strategie kampaně evropské občanské iniciativy a jednoduchým a důležitým opatřením pro angažované občany, kteří chtějí učinit opatření v oblasti klimatu jádrem demokratických procesů.

Nejdůležitějším aspektem obecní úrovně z politického hlediska je její blízkost k občanům. Na této úrovni, například ve volbách do starostů nebo místních zastupitelů, mohou občané vnímat užší vazbu mezi svým hlasem a dopadem tohoto hlasování na jejich každodenní život. Změny, které ovlivnily, jsou často mnohem přímější než na vnitrostátní nebo nadnárodní úrovni. V posledních letech místní správní orgány zvýšily svůj závazek poskytovat občanům místní nástroje pro konzultace s občany, a dokonce i pro jejich diskusi. Nejznámějšími příklady jsou mimo jiné města Barcelona, Madrid a Milán, která aktivovala nástroje, jako je participativní sestavování rozpočtu, a stála v čele participativní demokracie na místní úrovni. Začlenění evropské občanské iniciativy do tohoto vyvíjejícího se rámce participativní demokracie může exponenciálně urychlit dopad evropského aktivismu a posílit smysl pro evropské občanství.

Aktivisté celoevropského hnutí Eumans!kteří se účastní evropské občanské iniciativy Stop GlobalWarming.eu, zahájili konkrétní druh akce: kontaktování místních starostů, obecních a regionálních zastupitelstev s cílem vyzvat je, aby podpořily vzor místního řešení Stop GlobalWarming.eu (který naleznete níže a v této části naleznete na fóru evropské občanské iniciativy), který je založen na dvou hlavních pilířích:

Formální podpora návrhu politiky stanovování cen uhlíku
2) Závazek informovat občany o možnosti podepsat evropskou občanskou iniciativu.

Pokud se obecní orgány zaváží k podpoře kampaně, poskytují propagaci svým občanům, kteří předtím o evropské občanské iniciativě nikdy neslyšeli. Tímto způsobem toto politické spojení a následný dosah pomáhají propojit záležitosti na úrovni EU s těmi, kdo o ně obvykle nikdy nemohou projevit zájem nebo povědomí o nich.

Kromě toho aktivní podpora těchto významných politických představitelů rovněž zvyšuje politický vliv iniciativy a její obecné povědomí a zaměření na sdělovací prostředky. Městské a regionální orgány mají často úzké vazby mezi sebou a stejně jako v případě starostů měst Palermo a Dortmund může podpora obcí vést k řetězové reakci.

Zaměření na obce může rovněž přinést výhody v úsilí o zvýšení účasti občanů v evropských občanských iniciativách a v politice EU obecně. Pokud by obecní guvernéři začali své občany informovat více o občanských hnutích, která se jich dotýkají, jako jsou například evropské občanské iniciativy, zvýší to exponenciálně povědomí o těchto nedostatečně využívaných demokratických nástrojích. To funguje v obou směrech. Vzhledem k tomu, že se starostové a místní orgány více zapojují do záležitostí na úrovni EU, bude politické vedení EU více uznávat významnou úlohu, kterou mohou mít obce v našem demokratickém systému. Navíc v době, kdy se obyvatelstvo velkých měst často ocitne v rozporu s politickým konsensem ostatních obyvatel jejich zemí, je zvýšení politického vlivu měst jak vítaným přínosem pro občanská hnutí, tak pro širší obyvatelstvo těchto městských oblastí.

ross

Bylo by zajímavé prozkoumat společně s Evropským výborem regionů, Evropským hospodářským a sociálním výborem a dalšími evropskými institucemi a organizacemi zapojenými do posilování participativní demokracie, jak by bylo možné tuto praxi systematizovat, například podporou všech propagátorů evropských občanských iniciativ v jejich dosahu v místních obcích a regionech.

Děkujeme Vám za přečtení našeho příspěvku. Chcete-li se dozvědět více o naší činnosti, nebo pokud chcete diskutovat o společných strategiích, jejichž cílem je systematičtěji zapojit místní správní orgány do podpory evropských občanských iniciativ, můžete se vyjádřit níže.

Nezapomeňte také, pokud máte čas, abychom podepsali naši iniciativu na stopglobalwarming.eu, ani si nevšimněte, na čem se Eumans! zapojuje na adrese https://eumans.eu/.
Odkaz na místní akci na internetových stránkách Eumans https://eumans.eu/local-motion-municipalities-and-regions-stopglobalwarmingeu
 

Adam
virginia

Přispěvatelé

Virginia Fiume

Virginia Fiume je koordinátorkou celoevropského občanského hnutí Eumans, které vede občanský výbor evropské občanské iniciativy Stop GlobalWarming.eu. Koordinuje rovněž evropské iniciativy podporované vědou pro demokracii. Více než 15 let zkušeností v oblasti žurnalistiky a komunikace a startupů v oblasti technologií v Severní Americe, na Blízkém východě a v různých evropských zemích.

Adam Oliver je aktivátor iniciativy Stop GlobalWarming.eu zaměřený na Německo a severský region, přičemž nedávný úspěch získal podporu starosty Frankfurtu nad Mohanem. Je také současným studentem správy životního prostředí v Albert-Ludwigs-Universität Freiburg.

Můžete se s nimi spojit na Fóru evropské občanské iniciativy nebo kliknutím sem!

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.